inspekcija

Забрани за риболов
zabrani
Концесионери
KONCESIONERI

Постави прашање

Коментари
Последни коментари:
Branislav Velevski во DATETIMEFORMAT: eeee TOA E NAJGOLEMAMTA VISTINA DO SEHA STO SUM JA...
Klime во DATETIMEFORMAT: Zdravo. Kplku e cenata na fider prackite za so hra...
Vasil во DATETIMEFORMAT: Pravo uzivanje :) , bravo...
Vasil во DATETIMEFORMAT: Eve ti idea
http://www.bearsden.com/product...

Vasil во DATETIMEFORMAT: Interesno, ova e nesto kako strimer :) , no kaj pa...
ribar во DATETIMEFORMAT: me interesira kako e na debarsko ezero kaj cesmite...
Ivan во DATETIMEFORMAT: Zdravo, dali imate vobleri od programata na Owner ...
fisherman67 во DATETIMEFORMAT: aman veke, ostarevme bukvalno cekajki ja ovaa voda...
www.ribar.com.mk во DATETIMEFORMAT: Нема концесија и забранет е...
www.ribar.com.mk во DATETIMEFORMAT: Бадар...

5-ти Јадранско Подунавски Куп во мушичкарење

СликаАвтор: Ilija

   Оваа година една група на мушичкари од Македонија ја имаа таа чест за прв пат да ја престават државата на ваква манифестација.До сега учество земале репрезенатции од Словенија,Босна,Србија, Хрватска,Бугарија,Црна Гора а мислам дека на претходните купови доаѓале и од Романија,Полска...
Изненадувањето беше двострано.Колку домаќините беа возбудени што не гледат за прв пат,толку и ние бевме зачудени како иде редот.Среќа како народи сме многу слични и брзо се адаптиравме во средината.


Читај 0 коментари... >>

Повеќе...

 

Првачето меѓу ..ШАМПИОНИТЕ..Крапџии --by Oki ribar--

СликаАвтор: Okiribar

     Гледано од .. МОЈ АГОЛ ..

Куп на Р.М. 8 ми ,Септември -2014- Дисциплина ..КРАП..
КРУШЕВО.

Како прво на мој и единствен начин со оваа (РЕПОРТАЖА)
сакам да им ја ..ЧЕСТИТАМ..победата на натпреварувачите ,односно сакам да им честитам на сите учесници на овој ..за нас.. прекрасен натпревар.


Читај 0 коментари... >>

Повеќе...

 

Конечно по риба - дестинација Козјак

Автор:

     Еве конечно и јас малку да се опробам со репортаживе ова ке биде прваче и се надевам дека другите ке бидат се поубави и побогати затоа ке ве замолам не ми се лутите ако згрешам /.Па да почнеме риболовот започна на 8 септември станување во 4 часот наутро ставање опремата во кола и полека полека пат под нозе.Времето беше уште од утрото лошо и се очекуваше секој миг да заврне ама желбата е голема кога ке се реши и ке се оди и така чекав една година па не ми беше битно ни времето ни ништо.Прва станица застанување кисела вода на едно четвртче бурекче и повторно на пат.Пинтија и драчево истураше дожд и почна пишманењето па каков малер сум јас па од толку денови денес најде да тура ама напред тоа е нема враќање.Малку по малку стигнавме и до кула, а по кратко и до наплатниот пункт за риболовни дозволи времето даваше некоја надеж на подобро.

Слика

Одиме понатаму дневна извадивме и еве ја првата средба со езерото

Слика

езерото беше прекрасно мирно едвај чекав да почнам со риболов дожд немаже имаше надеж дека ке се поправи времето

Слика.

По кратко возење стигнав до мостот во близанско поглед лево поглед десно и сега беше прашањето до тука стигнав, а сега за место што правиме тргнав накај близанско пред селото имаше неколку екипи факјаа погледав малку и од нивни муабет слушнав дека многу слабо активност на риба нула,и пак до мост назад

Слика

ова место ми изгледаше примамливо и нема многу размислување два дена се пред мене па ке пробаме.

Слика

Евего местото сликано од поблиску растоварање и почнување со работа

Слика

еве слика од параболичето мое со леменото сигнализаторче и примитивното сталаче /.И се тоа траеше кратко немаше ни половина час почна ветер почна да грми и толку од меракот собирај све и спринт у кола.Немаше друго ајде викам додека врне ке побарам друго место и додека јас дремев во кола некој мајстори си работеа со кабаници си пецкаат ич мува не ги лази

Слика

Слика.

Врнеше неколку часа но при крај на денот се смири имаше и сончеви периоди , колегите си отидоа јас почнав и така се стемни факјав некаде до три часот наутро освен по некој удар од ситно крапче друго ништо немаше и така полека полека у кревет сабајле здравје со нови сили во нови победи /.Кратко спиење или да не казам неспиење до разденување три пати палев кола пуштав парно да се згреам ама убаво викаат земиси облека стави у кола нека има ама тоа е кој не слуша ке мрзне и така си се раздени и риболовот мора да продолжи

Слика

и вакви крапчинја да неможе цигара да запалиш ставав двојки јадици по две зрна стара пченка ама се беше џабе малишаниве правеа парче.околу дванаесет часот штама нема ни да пипне ни да рипне

Слика.

Сонце печеше но за кратко и тоа го снема и пак некаде од далеку се слушаа грмотевици се спремаше повторно да врне.Еве како завршуваа сите фатени малишани

неможев све да сликам модерниве телефони не држат многу батерија па така и штедев да не ми притреба за недај боже.Полека завршува авантурата наречена козјак за некого може неславно но за мене е супер неможам да се пожалам иако врнеше грмеше дуваше сепак решив и отидов.

Слика

И местото каде што започна се поглед на лево

Слика

поглед на десно се поздравивме со езерото и со надеж дека следниот пат ке има подобар и побогат риболов.И покрај лошото време никаква активност на рибата неможам да се пожалам батериите се наполнети по долга пауза отидов по риба, а и не можеме секогаш да се вракјаме со улов дома некогаш мора и вака да биде да си правиме екскурзии но има време се надевам дека следната репортажа ке биде побогата поздрав и БИСТРО КОЛЕГИ /

 :lepi:


Читај 0 коментари... >>
 

Salmonized

Автор: Atanasovski
 
    Саботно попладне, колата натоварена колку што можеше да се натовари. Се упативме фамилијарно према Лахолм, градче во јужна Шведска низ кое тече реката Лаган.

Слика

 


Читај 0 коментари... >>

Повеќе...

 

Скратен викенд на КОЗЈАК

СликаАвтор: Bobi Brada

     Се ближи почетокот на втората половина на септември и време е за дел од годишниот одмор кој уште од јануари е испланиран за риболов. Каде да се оди? Колку дневен излет? Екипа? Временските услови поразително делуваа на некои одлуки и желби. Многу комбинации и конечно е донесена одлука. Одам на Козјак. Иако со годишна дозвола за Козјак од почеток на април месец ова ми е второ излегување на оваа вода годинава. Предходно во почетокот на јуни бев на едноноќен риболов со Зелен. И составот на екипата е проткаен со доза на апсурд. Ке одам со Свето. Добри пријатели сме веќе десетина години, а ова ни е прва риболовна дружба. И уште еден апсурд. На Свето ова му е прв риболов на оваа вода. Одиме од петок до понеделник (12 - 15).


Читај 0 коментари... >>

Повеќе...

 

61 - во светско првенство во риболов во дисциплина пливка

    Македонската репрезентација во Спортски риболов во дисциплина пливка се врати од 61-то Светското првенство кое се одржа во Прелог, Хрватска.

Светското првенство се одржа од 7-14 септември 2014 година, а на него учествуваа 37 држави.

Македонската риболовна репрезентација беше составена од 11 члена, а предходно пред самите натпревари кои се одржаа во саботата и неделата на 13 и 14 септември, одработи и четири тренинзи на самата натпреварувачка патека. На тргнувањето од Скопје беше испратена од Претседателот на Македонската риболовна федерација Д.р. Васил Костов кој им посака успех и добар пласман.

Натпреварувачките денови 13 и 14 септември поминаа неизвесно со многу крупни примероци на уловена риба (претежно се ловеше Мрена и Скобал). После првиот натпреварувачки ден Македонската репрезентација беше 20-то пласирана од вкупно 37-те репрезентации, но вториот натпреварувачки ден после невремето кое ја погоди Хрватска конечниот пласман беше 22-ро место во Светот.

plasman 2


Читај 0 коментари... >>

Повеќе...

 

ПРВ ДРЖАВЕН МУШИЧАРСКИ КУП 2014

Почитувани,

Во организација на Македонската Риболовна Федерација на ден 12.10.2014 година на реката Треска (скопски ревир) ќе се одржи првиот државен мушичарски куп. Котизација нема да се плаќа за учество. Сите заинтересирани треба да поседуваат или да извадат спортска легитимација од Македонската Риболовна Федерација и да се пријават најдоцна до 06.10.2014 на Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите или директно во седиштето на МРФ на бул. Кочо Рацин бр.75 во Скопје (до Црвен Крст)

ff cup


Читај 0 коментари... >>

Повеќе...

 
forum

 

MKD-RIBAR

Fisherman handmade wobbler katalog copy

Биди дел од Рибар
Рандом рибарка
Facebook