www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 9:12 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS24»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 09, 2011 12:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
stom vece kaza deka go lovis cesto somot na vardar dali e podobro mamecot da go izdignam na dnoto na nekoi 10cm ili da lezi na dno zboram za mamci kako konjstip dziger,kaliforniski crvi,pijavica

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 09, 2011 1:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Најдобро е прво да видиш отприлика во кој дел на водата сомот брка риби, дали е тоа на самата површина или кога ке се преврти остануваат само вирови на површина! Ако брка на површина тогаш мамецот треба да е околу метар над дното или погоре, во зависност од тоа каков систем си ставил на трската или ставиго мамецот на само дно и оставиму подолг предвез од најмалце 40 сантиметри. И обавезно за предвез да користиш плетен конец /.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 09, 2011 1:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
filip030682 НапишиCOLON
stom vece kaza deka go lovis cesto somot na vardar dali e podobro mamecot da go izdignam na dnoto na nekoi 10cm ili da lezi na dno zboram za mamci kako konjstip dziger,kaliforniski crvi,pijavica
Што знам што да ти речам.Најубави резултати до сега сум имал со пијавица на дно, со подвез и 8ца и нормално подвижно олово оддалечено од јадицата на едно 60 см. Но сепак мислам дека кога станува збор за џигер и коњштип треба да се проба со кренат мамец токму како што велиш ти.Ама мислам дека треба да се најде добар мирен вир. Лично досега не сум пробал но треба да се проба.Нервозен сум зошто водата на Вардар братче ужасно многу варира.Сеа пред две недели бев на Црвени брегови на самата кривина кај што е 90степени лак.Ти немаш поим што се деси.Откако го бележав нивото на водата околу 20ч во 01ч беше 2м погоре качена. Не го поместив бележникот и коа сабајлето во 06 таа беше 2м под бележникот.И сакаш да ти јаде рибата. Нема логика! и ај сеа одлучи се со каков систем да ловиш? на дно или поткренат погоре.Све живо и диво однесе таа вода неможе да се смири конецот, оловото не му дава да легне доле. Аимав ставено плочки по 80 гр. и сабајлето у 6:30 удар.Лигавец од 400-500 грама.Срекја беше закачен на муцка па го откачив и жив го пуштив.ако имаше залапано до желудник.......ке угинеше!

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 09, 2011 2:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
od tie pricini pradi nemirniot vodostoj i bataliv da idam na vardar vo ovoj period na godinata,tamu posle 15 avgust,septemvri i oktomvri i vodata malku e postabilna i moze da se lovi,som nikogas nemam fateno mislam na onie preku 4-5kg,a za tie sitni do kilo skoro sekoe idenje samo greota da gi zimas,a predvez obavezno podolg 50-60cm,denje cekame krap,a preku noc koj ima snaga ceka i som,vo zivotot najblisko do kapitalen som sum bil na tikvesko kaj manastirot 2007 koga golem som mi odnese preku 60metri najlon za 15seundi,a drilot bese nenormalen

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 09, 2011 3:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Јас у Градско кај Уланци селото баш во праските кај што беа(сеа нема праски жито е)само што почнав да ловам сом уште детиште бев, бев најблиску до капиталец сом, 45 мин го држев на конец неможев да го поместам од место ко у карпа да сум заглавил беше. И конечно коа стана со крајни сили го домкнав до обала, ама почетничка среќа,--- почетничка грешка. Го донесовме до обала, кепче немавме(а у кепче не го собираше) немавме ни кука а бевме на срт еден повисок и еден мој колега рибар мајсториште го фати со рака конецот и повлече! Леле коа рипна, шамари со опашката маваше у врвот на трската, и плесна у вода лом не напраи, и си замина! Тоа беше најголемото животинче што го имам донесено близу мене.А успеав да го задржам со 0.50 конец ченгел 001. А за мамец имав сноп пијавици крупни!

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 15, 2011 9:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
здраво момци,

Дали сте пробале на силиконци и дали е возможно на вардар да се лови на истите??
Освен вардар препорачајте некое друго место за сом, сакам да го ловам ама некако адреналинов ми е повеќе кон лов со силиконци и воблери....

Благодарам однапред

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 16, 2011 3:43 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Сега дојдов од пчиња, ми пуштија водичка наводно јадел сом......... Жими чиндо !!! 6 трски на пијавици и коњштип и немавме ниеден удар :? . А на место бев у 18ч. Жив рибар не видовме наоколу.Утре ке стаам некоја слика од местото само да се наспијам, ке пијам едно кафе ке се спакувам и пак ке одам да му сменам место. 8-) :twisted: 8-)

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 16, 2011 7:51 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
На кој дел на Пчиња беше?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 16, 2011 3:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
ja cekam somovi toj vika nishto ahahah dobro e bar da ne mi e krivo sho ne dojdov so dare ama pa i milo ke mi beshe bar eden babacko da go mavnea...iskreno pesimisticki sum nastroen za pcinja i ne i davam nekoja shansa da cekam krupno bidejki e kako loto da si fatil :) ajde dare vardar si e vardar slushaj me ti mene ima ushte brkonji,se krijat po rekata, ostaj ti pcinja ...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 12, 2011 11:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Пријатели сте чуле ли нешто ново за оваа животиња, удрил ли некаде, има ли некој извадено сеа скоро, каде мислите да го бараме ова време, што мамец да му ставам више памет немам неколку пати одам освен една јака борба вечерта коа го скршив носот друго немам ни видено...... Дали е истребен дали не е активен незнам што е работава !

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS24»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum