www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 05, 2022 3:28 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 16 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Нед Aпр 03, 2011 9:25 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje

gi utepaa svabive.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 04, 2011 7:55 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
Филип НапишиCOLON
Заебана е за чистење, ама е многу вкусна и чиста бидејќи е грабливка.


... не бе Филип, за чистење е многу лесен, тоест најдобро е да го одериш како на видеово ;)1997 година имам фатено на Рајна кај Келн, Костреш од 44см(таму се мери должина, не тежина). Како по обичај си бев наместен за на Смуѓ, мамец ми беше Балавац, па не помина ни 10 секунди од фрлањето на мамецот и грабливката си го лапна балавецот, мада јас мислев дека е Смуѓ :P Борбата беше немилосрдна :D јас влечи тој тргај, но од искуство малку беше чудна борба, тоест поинакви ударни импулси од по обичај на смуѓот. И кога конечно беше совладан, кострешот ме изненади со својата големина :o Не да немав фатено костеш на мамец за Смуѓ но толкав стварно не :mrgreen: Интересното е во тоа шо кострeшот расти многу споро и према некои проценки овај Костреш бил роден 1968 година :o Добар и долг живот имал и со 29 години ми го покажа цело негово искуство :lol: Но за жал не направив на лице место слика, немав апарат а и мобилните не беа толку развиени тоа време :( Но ќе се потрудам сега од видеото шо го напрајв дома една слика да ископам ... Момент :D ... Еве ја ;)

http://img28.imageshack.us/img28/8162/grafik12345.jpg


Последна промена од 1 на Lepi, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 04, 2011 10:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON 1681
ЛокацијаCOLON Скопје
Да,ги утепаа швабите ама не ги наполнија вреќите и кадите па после да се чаталат како нас,туку си ги вратија назад рибите во вода и ке си уживаат и следниот пат кога ке отидат да риболоват. :oops:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 04, 2011 10:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
vladimir НапишиCOLON
за костреж викаат гргеч на србски?
e ne vikaat za kostrez nego za bas kostrez si ima isti naziv

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 04, 2011 10:41 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Bas e na srpski bas
a kostrez e grgec ( kao posirok poim ) ili bandar ( kao potesen poim )

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 04, 2011 10:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
sigurno ne tema kade treba da se dokazuvame ali aj idi na dunav i prasaj nekoj star alas dali e taka kaj golubac ja licno go prasav i dobiv smesen odgovor "cel zivot lovevme grgec sega koga pocnaa ovi novopeceni ribari da lovat so eden kup strani iminja pocnav i ja da lovam bas za nekoja godina i na somot ke mu dademe americko ime kako na grgecot" :lol: :lol:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 04, 2011 11:00 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Basot e isto vrsta na grgec. I bandarot ( po naski kostrez) e vrsta na grgec.
Basot ne e avtohtona riba na ovie prostori i do pred izvesno vreme ja nemase. Donesena e od Amerika i zatoa postarite ne ja poznavaat ( kaj nas i pomladite nema da ja zapoznaat uste dolgo vreme :? )

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 1:50 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Јан 19, 2011 5:41 am
МислењаCOLON 166
ЛокацијаCOLON Битола
гледам често емисии за тој Басот......унтересна риба за ловење, ама грабливец невиден.....штука вода да му носи......интересен е кострежот....Претор во тревите го имаше......не сум бил негде 2-3 години

_________________
‎"Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths." - Jimmy D Moore


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 7:30 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
:o :!: Преспанско имат Костреш :?: :?: Не знаев, често гњурам таму ама немам видено Костреш :?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 9:54 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
Бас е вид на Американски Костреж, Костреж е Бандар на Српски а Гргеч е друга риба која е доста поситна од Кострежот околу 15см и има точкаста шара, наместо пруги.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 16 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum