www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 05, 2022 3:00 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 16 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 10:07 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Сашоконе,

Ова е гргеч:

[ img ]

А ова е пастрмски гргеч, со точки:

[ img ]

Ова е бандар (исто со гргеч):

[ img ]

А сите овие погоре (освен точкастиот), се викаат костреж во Македонија :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 10:34 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
Покрај Басот со точки е и Гргечот и расте околу 15см а првата и последната слика ти се од Костреж а втората од Бас. Ке побарам слика во мегу време од Гргеч и ке пробам да ја поставам. Грчеч е вид на Костреж, ситен и точкаст а Бас си е Бас и штета што го нема кај нас.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 10:50 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Сашоконе, очигледно само басот е со точки ;)

Се друго е гргеч, бандар, костреж :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 11:01 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
Mislev na ovaa riba. Ke probam i slikata da ja vmetnam.
ACERINA CERNUA
Ova mala riba, prosecne dužine od 10 cm, a maksimalne 25 cm, koja lici na mladog bandara, može se naci širom Evrope. Pripada familiji grgeca. Ima dva dorzalna peraja koja su potpuno spojena što ga razlikuje od bandara cija su dorzalna peraja razdvojena. Oci su mu velike i purpurne boje. Telo mu je maslinasto-zeleno prošarano tamno braon tackama poredanim u redove na ledima, bokovima, repu i dorzalnim perajima.

Skriva se u najdubljim delovima sporih tekucih reka i kanala, dok ga u mirnim vodama skoro i nema. Aktivan je u toku dana. Živi u malim jatima koja polako pretražuju dno u potrazi za hranom. U prirodi se najcešce hrani insektima, mladim amfibijama, crvima i larvama. Mada balavac ne spada u grabljivice, veci primerci mogu jesti vrlo sitnu ribu.

Postaje polno zreo sa tri godine. Pari se u aprilu ili maju kada se temperatura vode popne na 10 do 15°C. Ženka je u stanju da položi do 100.000 jajašaca koja se lepe na biljke i kamenu podlogu. Nakon izvaljivanja mladunaca, dvanaestog dana od mresta, mlad ostaje u dubokoj vodi. Raste izuzetno sporo, pa vecina balavaca ne poraste više od 8 cm za dve godine. Može živeti do devet
godina.
:: lov ::
Mali je broj ribolovaca koji pecaju . Razlog je njegova velicina. Medutim, on može biti bitna vrsta kada se govori o takmicarskom ribolovu. Treba imati u vidu da se krece u jatima na dnu voda. Obicno se sa njim pomeraju i jata krupnijih deverika i bodorki. Nocu miruje na pešcanom ili ilovastom dnu, dok je danju aktivan u potrazi za hranom. Peca se lakim priborom za belu ribu. Obicno se javlja kao neželjeni gost na dubinci kada je udica namamcena crvenom glistom.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 11:12 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Ај да ти помогнам со сликите за твојата риба, која и според текстот припаѓа на таа фамилија, што не значи дека е гргеч, односно бандар, односно костреж

http://www.cozy-corner.com/italianpages ... 05-500.jpg

http://www.kasalotas.lt/images/foto/big ... rnua_1.jpg

http://www.fiskefoto.dk/images/hork3.jpg

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 11:26 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
Си бил побрз од мене за спуштање слика. Мене нешто ми прави проблем. Фала за услуга.
Нормално дека не е Костреж. Жалосно е што и кај нас се појави, го имам уловено на Бадар а прашање на време кога ке се прошири и на другите води ако веке не се проширил. Не е добар ни за ловење ни за јадење. Нема никакво задоволсто од него.
А Басот - Американскиот Гргеч за жал мислам дека го нема кај нас, барем јас до сега не сум имал таа срека да го уловам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 12:20 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
На Бадар на езерцата или на Пчиња кај Бадар?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 12:40 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
На Бадар езерцата, прошлото лето тој ден мислам само тој јадеше на црви и ситни гамбузии. Од нив Кострежот не можеше да се улови. Единсвено чаре беше да ставиш пченица и да бркаш Караш. Пчиња беше матна поматна здравје и немаше шанси да се лови, сите рибари беа на езерцата.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 1:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... абе дечки, јас колку шо знам и можам да видам, србите Gymnocephalus (Acerina) Cernua го викаат Балавац, и јас мојот голем Костреж на Рајна го фатив на овај мамец :D Одличен е за лов на Костреж во матни реки, несватливо но моето искуство го потвдува тоа. Пошта на Рајна има доста од Балавецов и љубител сум на Аквариум, го имам чувано, но не е интересен, е многу пасивен и за месец дена најкасно умираТ ... Али црви како шо ги викет Скопје Чаирски, ги лапат скоро цели, а колку мала риба е :lol:


http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0% ... 0%B0%D1%86


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на костреж
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 05, 2011 1:10 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
На новите (поблиску до селото), или на старите (во правец на Петровец)? :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 16 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum