www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jул 15, 2020 3:42 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 25 »

Дали сте за порибување на нашите води со неавтохтони риби?
1. Да со штука. 42%  42%  [ 57 ]
2. Да со смуѓ. 26%  26%  [ 35 ]
3. Да со бас. 14%  14%  [ 19 ]
4. Да со некоја друга риба(наведете во коментарот која). 4%  4%  [ 5 ]
5. Не 15%  15%  [ 21 ]
Вкупно гласовиCOLON 137
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 29, 2011 10:12 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON 297
Одамна се води полемика за оваа работа, ме интересираат мислењата на членовите на форумот.
Поздрав до сите!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 29, 2011 11:09 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Јас сум за, доколку добиеме дозвола за тоа (дали од МРФ, дали од МЗШВ, не знам кој е надлежен точно)

Инаку, не сум за на своја рака да порибуваме, не сме стручни за да знаеме дали ќе предизвикаме некаков дисбаланс во водата. Види го Тиквешко со америчките сомчиња... :(
Исто е многу битно каде би се вршело порибувањето.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 29, 2011 11:36 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Саб Ное 26, 2011 12:42 am
МислењаCOLON 56
И Јас сум за порибување посебно за деверика ,и тоа само на одредени места што ке одлучат МЗШВ или МРФ


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 29, 2011 11:42 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Stuka,smug i bas.
No so regulacija.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 29, 2011 12:17 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
да али како што кажаа и претходно колегите
значи дека тоа треба да биди издржано со закон и испитано од институт
на која вода каде и што можи да се пориби

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 29, 2011 12:50 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON 2186
ЛокацијаCOLON Скопје
Филип НапишиCOLON
Јас сум за, доколку добиеме дозвола за тоа (дали од МРФ, дали од МЗШВ, не знам кој е надлежен точно)

Инаку, не сум за на своја рака да порибуваме, не сме стручни за да знаеме дали ќе предизвикаме некаков дисбаланс во водата. Види го Тиквешко со америчките сомчиња... :(
Исто е многу битно каде би се вршело порибувањето.
Се слагам, и ако векје може тогаш Бас, баш поради сомчињата. Атрактивна риба за риболов, и одговара
топла вода, би требало да ги тамани сомчињата и да расте. Светскиот рекорд е од Ескондидо Калифорнија каде
температурата на воздухот се движи вака:


МЕСЕЦ - МАКСИМУМ - МИНИМУМ
-----------------------------------
Јануари - 20.4° - 6.1 °
Февруари - 20.6 ° - 6.8 °
Март - 21.3 ° - 8.3°
Април - 23.6° - 10.1°
Мај - 24.8° - 12.5°
Јуни - 27.8° - 14.5 °
Јули - 30.7 ° - 16.6 °
Август - 31.5 ° - 17.3°
Септември - 30.3 ° - 16.2 °
Октомври - 26.7 ° - 12.8 °
Ноември - 23 ° - 8 °
Декември - 20.6 ° - 5.3 °

Годишен просек - 25.1° - 11.2 °

Ми беше интересно да споредам, потопло e од кај нас и помалку варира,
треба и темпаратура на водата да се најде :)

[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 29, 2011 4:59 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Ное 24, 2011 11:40 pm
МислењаCOLON 100
samo so SOM cela evropa e na ebro vo spanija i na po vo italija 8-)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 29, 2011 6:20 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON 297
bojnoksom НапишиCOLON
samo so SOM cela evropa e na ebro vo spanija i na po vo italija 8-)
Taka e majstore, samo so atraktiven vid na riba ce se razvie sportskiot i turisticki ribolov, a ne da cekame strkovite, patkite, kormoranite i dr. da ni nosat bebinja od amerikanski somcinja i slicni gadotii od okolnite zemji.
Predolgo trae "stavot" na sakam-nekjam od nasite odgovorni naucni i drzavni institucii, a za toa vreme se polnat vodite so skart riba, pa posle site kukame,...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 29, 2011 6:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Ако се прашувам јас-штука и смуџ ВО СЕКОЈА ВОДА,покрај многу други што ни фалат.Секаде има баланс меѓу овие видови со мирните риби-само овде некој вика оти ќе се расипел балансот......Приказни за мали деца.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 29, 2011 6:34 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON 1321
ЛокацијаCOLON Råån
Ona vo SEKOJA VODA ti e malku preambiciozno. Nemam ja nisto protiv poribuvanje so ovaa riba, ali ne vo sekoja voda.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 25 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum