www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Дек 07, 2019 4:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 20 21 22 23 24 25 »

Дали сте за порибување на нашите води со неавтохтони риби?
1. Да со штука. 42%  42%  [ 57 ]
2. Да со смуѓ. 26%  26%  [ 35 ]
3. Да со бас. 14%  14%  [ 19 ]
4. Да со некоја друга риба(наведете во коментарот која). 4%  4%  [ 5 ]
5. Не 15%  15%  [ 21 ]
Вкупно гласовиCOLON 137
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 21, 2012 10:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
Прво мала исправка.не neaftoftoni туку не автохтони или поточно алохтони
Второ Прочитај го Законот... во него НЕ Е ИЗРИЧИТО ЗАБРАНЕТО ПОРИБУВАЊЕ... може да се порибува само има процедура која треба да се запази. (чл.88).
велиш... “velesko da se poribi so Smudz(tamu e aftoftona)“,....
Човече, Велешко езеро е ВЕШТАЧКО во кое на вештачки начин е создадена фауна која таму опстојува. Кој смуѓ кои бакрачи па уште aftoftona.
Трето. Тие 16% не се против порибување но се против незаконско порибување.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 21, 2012 10:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... Смуѓот не е Автохтон во Велешко Езеро, туку некој го донесол ;)

Не знам за кој соседи пишиш, ама ни еден од нив немаат води како МК, а слични води имаат во Словенија па распрашај се како е таму, или прочитај ја добро репортажана од Сашо за Словенија.

... е заради ова реков да се закључит темава, пошто едно те исто ќе го вртиме ...

Јас не сум против да се донесат нови видови на Риби, но треба стручни лица тоа да го направат каде е најдобро, со кој вид на риба итн. Но све што е на своја рака, јас сум против, пошто може да се случат катастрофални несакани последици!!!

P.S. Во исто време го имаме пишано Столе текстов и колку сме јас и ти слични во мислењето за оваа Тема :mrgreen: Respect ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 21, 2012 11:05 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
bolje nezakonsko nego nikakvo.za kvalitetna riba.a velesko e vestacko ama nekoj se setil prd 4o godini da pusti edna kvalitena riba,, kaj se drugive vestacki akomulacii, i institucii ovie 4o god,da ne spiea,dosta veke prikazni za mali deca , i tie vasi zakoni, do kaj ke stasame vaka,, se e na inaet, ne iskustvo i nepoznavanje na zakoni sto svetot gi praktikuva...i kako ke mi go obkasnis neporibuvanjeto na velesko ovie 15 god....so avtohtona riba...

lepi koi strucni lica bre,, abe neznaat sto e riba bre brat,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 21, 2012 11:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Site se povikuvate na zakon kade ne e dozvoleno a i sam tvrdis deka postoi clen po koj primer moze da se poribi so stuka a za procedurata ke se pocituva normalno kako sto e predvideno vo toj clen,znaci sepak ne e do zakonot nego do voljata na poedinci......Kolku jas svativ ova e anketa kade treba da se vidi dali ribarite se za ili ne,a kako toa ke go vidime ako temata se zakluci mozda bi trebalo vremenski da se ogranici do nekojsi datum i posle istekot da se dostavat rezultatite na pravo mesto.....nie kako ribari poedinci ne sme vo moznost da poribime i da sakame,nego spored potrebite na ribarite toa da go izvrsat instituciite vo sklad so toj clen 88 i vo kontrolirani uslovi.....sto se odnesuva do Slovenia nema sto da citam....pobaraj info za bledsko ezero,vneseni se skoro site vidovi na riba za koi sum cul na ovie prostori i povece vida na pastrmka
Ajde seg gramatika vo raka i baraj pravopisni greski
P.S ke mi objasni li nekoj koga vece ne smee so ALOHTONI zosto ne se poribi so AFTOHTONI :D

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 21, 2012 11:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
:lol: абе да го имав „кључот“ ќе ви кажев јас :lol: Ова во недоглед ќе ојт вака ...:twisted:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 21, 2012 11:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
Lepi НапишиCOLON
... P.S. Во исто време го имаме пишано Столе текстов и колку сме јас и ти слични во мислењето за оваа Тема :mrgreen: Respect ;)
Абе Лепи..во размислувањето на умните луѓе може да постојат само нијанси :lol: :lol: :lol:

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 21, 2012 11:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 22, 2012 9:20 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11611
ЛокацијаCOLON Скопје
ico baits НапишиCOLON
.i kako ke mi go obkasnis neporibuvanjeto na velesko ovie 15 god....so avtohtona riba...
Ицо, кои се тие автохтони риби во Велешко? Велешко е вештачко езеро, нема автохтони и алохтони риби. Автохтони риби има во природните езера и реки.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 22, 2012 9:29 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
epa toa e poentata... deka nema ,, i taa sto trebalo za oviie 15 godini da se poribi kako obvrska na drustvoto,,i taa ne e poribena,,,
pisav deka e vestacko... inace nie glupite za razlika od pametnite, sto gi delat mali nijansi, ne treba da komentirame na vakvi temi..i glasame...
kako i obicno sekade se slusa mislenjeto na popametnite,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 22, 2012 9:32 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11611
ЛокацијаCOLON Скопје
Ицо, во тој случај, виновникот барај го најпрво во тие што го имале езерото под концесија, и што сигурно ќе сакаат пак да го земат, бидејќи не знам каков им бил договорот, дали и колку имале обврска да порибат итн.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 20 21 22 23 24 25 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum