www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Дек 06, 2019 8:18 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 11 12 13 14 15
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Пон Jун 11, 2018 8:00 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 134
за мали рекички каде пастрмката е стационирана во мирни вирови без проток дали е добра идеја да се користат такмичарски стапови од 7 метри(pole rodes), за да можиш во одреден дел да го пласираш воблерот.
А мислам дека е погоден и за пласирање на мушица
Со зафрлување е проблематично да зафрлувам во делот каде е пастрмката, и секое трето зафрлување воблерот завршува на дрво, камен или некоја водна препрека, 5 блинкери и 5 воблери се губат на едно одење


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Пон Jун 11, 2018 10:03 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11611
ЛокацијаCOLON Скопје
Јас ловев еднаш на една рекичка со 6м боло, на кратко пуштено, само 2м конец, ептен добро се покажа за под гранките

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Саб Jул 21, 2018 6:02 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 134
[ img ]
Женка 400 гр 36 цм

[ img ]
мажјак 300 гр 31 цм

Во споредба со калифорниските многу се пошироки и помесести во грбот а и стомакот им е понадуен, а пак малите парчиња се ептен танки како манекенки пошто цело време пливаат и скокааат, овие големите само се гојат
Сликано пред стемнување без блиц затоа не се гледаат убаво со сите бои, со блиц сликите многу поуабава шара извадоја
Не се мали рибите како што изгледаат, туку мене ми се големи дланките :eusa_dance:
Имам слики од десетина други помали пастрмчиња од 15 до 25 цм
Таква моќ немам осетено од друга риба како од оваа првата, мислев се борам со 5 кг риба, имам видеа од сите улови али не би постирал ради х причини


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Пет Aвг 17, 2018 12:29 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 134
колатерална штета денес, мажјак на грклан се фате за врат на воблер, многу се оштете од трокуките јбг штета
[ img ]
[ img ]
женката без последици за нос се фате на блинкер блу фокс
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Вто Aвг 21, 2018 8:29 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11611
ЛокацијаCOLON Скопје
Чистокрвна македонка :)

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 27, 2018 1:30 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 134
od sredinata na septemvri ne mozam nisto da ulovam, pastrmkite ne se zainteresirani ni za vobler ni za blinker, sega ko padnaja temperaturite rekov gladni ke bidat i ke brkaat ali uste povekje hibernirat od studot, kakov mamec bi preporacale za ovaj period


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 27, 2018 10:04 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11611
ЛокацијаCOLON Скопје
Мушица :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 27, 2018 2:45 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 134
Филип НапишиCOLON
Мушица :)
hahahaha
ne sum od musicarite jas

interesna rabota zabelezav deka blinkerot e najproduktiven vo juli i avgust, dva sati pred stemnuvanje bas koga muvite letaat nad voda i togas pastrmkite se hranat so niv vo skok
a i voblerite se najdobri togas

pa toa deka pastrmkite ne se lovele vo juli i avgust e sosema sprotivno


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 11 12 13 14 15

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum