www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jул 12, 2020 4:35 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 9 10 11 12 13 ELLIPSIS 15 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 03, 2012 1:01 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 08, 2011 8:35 pm
МислењаCOLON 17
ЛокацијаCOLON Кичево , Македонија
Точно така ретки се поголемите парчиња а 30 цм е риба над 500 грама што и не е мала за нашиот ревир

_________________
Риболовот Несподелен Со Пријатели е Чиста Загуба На Време !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 03, 2012 4:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON 1321
ЛокацијаCOLON Råån
Филип НапишиCOLON
Атанасовски, во Македонија има 8 пастрмки од 70 см :)

Инаку, на Кико му одговара 30 см, иначе многу ќе му се бунат рибарите на Треска, таму ретки се поголемите од 30 см :)
Kolku gi cuvame tolku i ke gi imame, mnogu prosta logika. Ne osuduvam nikogo nitu pak imam namera da pametuvam :)
Ja licno bez razmisluvanje bi ja zgolemil dozvolenata dolzina na barem 45sm,za da imame pogolemi pastrmki mora i da im dozvolime da porasnat. Nego , dali ima ogranicuvanje i vo kvantitet?
Inace revirot vi e odlicen Kiko,vreden za poseta :)

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 03, 2012 5:05 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON 297
Должината не секогаш е мерило за староста и тежината кај пастрмката, особено не во езерата. Имам на пример фатено на Треска после Матка на исто место, една тешка околу кило и втората 1,7 кг, во јули месец лани. Првата беше долга 48 см. а втората само 42 см.?
Оваа вторава мислев дека има икра, толку беше широка(иако беше Јули месец), ама кога ја отворив немаше ништо?
Е сега дали се работи за некакви варијации не знам. Ама Атанасовски да не се секира има и мноооогу поголеми, и не само на Треска, не ја запоставајте Радика 8-)
И да, ќе заборавев да кажам, овие широкиве се многу борбени и појаки од другите, неверојатна разлика.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 03, 2012 5:17 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON 1321
ЛокацијаCOLON Råån
Ja sum skoro siguren deka vakvata razlika vo tezina e rezultat na riba koja se mrestela i riba koja go ima preskoknato mrestot.
Ja znam deka ima golemi, imav prilika da vidam proslata godina , toa gore sto go pisuvav e poveke moe gledanje ili razmisluvanje.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 03, 2012 5:32 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON 297
Atanasovski НапишиCOLON
Ja sum skoro siguren deka vakvata razlika vo tezina e rezultat na riba koja se mrestela i riba koja go ima preskoknato mrestot.
Ja znam deka ima golemi, imav prilika da vidam proslata godina , toa gore sto go pisuvav e poveke moe gledanje ili razmisluvanje.
И да е прескокнат мрестот, не верувам дека неисфрлената икрата или млечот е причина за вертикален раст на рибите, како и да е, мислам дека минималните мерки дадени со прописите се нереални, барем за мене.
Секоја вода има свои специфики и (не)погодности за раст на рибите, ама нашите експерти од МРФ не сакаат никакви критики.
Поздрав Атанасовски и не се секирај, имало големи пастрмки овде и ќе ги има, наспроти напорите на МРФ :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 03, 2012 5:49 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON 1321
ЛокацијаCOLON Råån
Daj Boze da gi ima uste poveke :)
Sto se odnesuva do tezinata na ribata,ova go pisuvam od moe iskustvo pri lov na morska koja ne se razlikuva po nisto od obicnata pastrmka, osven faktot sto vlaga u more da se hrani i zatoa ja dobiva svetlata boja nalik na lososot.
Ima pastrmki koj se mrestat redovno, onie koj preripuvaat nekoja godina, a gi ima i tie sto nikogas ne se mrestat.
Pri mrest , pastrmkite gubat ogromno kolicestvo na kalorii sto znaci i masa. Ne samo sto gi trosat kaloriite branejkija teritorijata i branejki ja zenkata od natrapnici, nego ne gi ni nadopolnuvaat. Ednostavno ne se hranat. nekoj od pastrmkite mozat da izgubat i do 40% od svojata masa ako ne i poveke. Taa pastrmka sto ne se mrestela, go nema ovoj problem i zatoa i e poobemna od gorenavedenata.
Primer na izmrestena i ne izmrestena pastrmka
[ img ]

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Пон Oкт 01, 2012 6:30 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Samo edno potsetuvanje
OD DENES 1 OKTOMVRI ZAPOCNUVA ZABRANATA ZA LOV NA PASTRMKA SKORO VO SITE VODI VO R.MAKEDONIJA

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Пон Oкт 01, 2012 9:05 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Треба да отидеме до Вардар, да видиме дали ангажирал чувари за Треска 3. Ако не ангажирал, мамицата ќе и ја расплачат...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 02, 2012 10:52 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
Na 29.09.na RADIKA e izvadena pastrmka od 3 kgr,kazhuvaat deka ja ulovil Nino od Skopje,na podvodni mushici,kaj Skudrinje.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 02, 2012 10:59 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
На тиролско?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 9 10 11 12 13 ELLIPSIS 15 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum