www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Oкт 24, 2019 6:04 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 2:19 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
Mnogu iskustvo izlaga od tebe keltan...epten e dobra temava... da dobieme slika sto e vo ucebnicite a sto vo prirodata... :!: :!:

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 2:34 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8354
ЛокацијаCOLON Skopje
Zoki tuka nema ucebnik.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 2:49 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
saso НапишиCOLON
Zoki tuka nema ucebnik.
Toa i go kazuvam bidejki sme ucele,znaele,slusale.... deka somot se sprema za mrest ili se mresti na nekoja si + temperatura 20 ili poveke stepeni no vakvi informacii "pragmaticni" informacii vredat poveke od 1000 knigi procitani ,filmovi gledani.....Toa se nevideni raboti ...koi imaat pogolema tezina nego knigite..
bravo Keltane. :!: :!: :!:

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 25, 2017 7:36 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 13, 2013 12:52 am
МислењаCOLON 98
ЛокацијаCOLON Свети Николе
Неможам да најдам соодветна тема за риболов на сом па тука ќе напишам.
Ме интересира системи за лов на сом на дно или дигнато од дно, јадица ,плетеница несто повеке за оваа ако мозе некој несто да ми помогне.Исто така и околу мамци нешто инфо ,инаки од обала би ловел?????


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 26, 2017 10:01 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Јан 03, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON 159
DavidRibar НапишиCOLON
Неможам да најдам соодветна тема за риболов на сом па тука ќе напишам.
Ме интересира системи за лов на сом на дно или дигнато од дно, јадица ,плетеница несто повеке за оваа ако мозе некој несто да ми помогне.Исто така и околу мамци нешто инфо ,инаки од обала би ловел?????
Druze,od mamci ovoj period ,mislam deka ziva riba ili zaba e najdobar izbor,sto ne znaci deka na pijavica ili cairski nema da udri.
Sepak,crvite I pijavicite bi ti gi preporacal za pogolemi I zamateni vodi.Za ribolov so zivi mamci,poveke bi ti preporacal najlonski konec od 0,35 nagore,jadici od 2/0 nagore,olovo vo zavisnost od vodat(reka ili ezero) I mamecot, sam ke procenis.Sistemot klasicen,klizno olovo,jadica na osnoven konec(ova spored mene,sto ne znaci deka e najdobar).
Mozes da go brkas I na vestacki mamci,spored moeto skromno poznavanje, kashikite na DAM (EFzett) se najdobri -do 48gr,no ovde nekoj poiskusen moze poveke da ti pomogne.

Pozz


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 26, 2017 11:29 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON 2233
ЛокацијаCOLON Скопје
DavidRibar НапишиCOLON
Неможам да најдам соодветна тема за риболов на сом па тука ќе напишам.
Ме интересира системи за лов на сом на дно или дигнато од дно, јадица ,плетеница несто повеке за оваа ако мозе некој несто да ми помогне.Исто така и околу мамци нешто инфо ,инаки од обала би ловел?????
Провери овдека мислам дека ке најдеш нешто што ти требе http://ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=10&t=2140
а и овдека http://ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=10&t=11

_________________


[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 27, 2017 9:11 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON 356
ЛокацијаCOLON Skopje -Ilinden -
Пролет - фаворит мамци за бркото, Чаирски црв бр.1 и Пијавица. Лето - Рибка на горна перка и Жаба секако, летниот период можеш и кашика да го ловиш во помирни и побистри води во зависност каде би ловел

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Нед Jул 30, 2017 5:06 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 13, 2013 12:52 am
МислењаCOLON 98
ЛокацијаCOLON Свети Николе
Фала на информации ..
А каде можам да најдам чаирски црви во Скопје..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Пон Jул 31, 2017 9:58 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON 2233
ЛокацијаCOLON Скопје
Овој перид не ти е добар ниту за барање на чаирски ниту за ловење на нив.
Пролет здравје. Инаку скоро сите црвари и дуќанчиња ги продаваат

_________________


[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СОМ на Бучка
ТемаИспратеноCOLON Пон Jул 31, 2017 5:13 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Дек 05, 2016 2:05 pm
МислењаCOLON 113
Minatiot vikend nekolku grupi go brkaa na Pcinja vo karpite pred banja na dziger i pijavica.E sea dali imaa usoeh neznam.Kaj mene na partal leb u sred bel den dade dve ligavcinja mali i gi vrativ.pozz


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum