www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:40 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Прихрана за риби предатори
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 4:49 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Има доста теми развиено прихрана за крап,клен,бојник,караш,попадика... што ти не све друго исто така имам сретнато помалку тук таму некој коментар дека за сомот фрлале тие халибут мислам дека Ицо беше спомнал на велешко ли каде така ловеле но јас би сакал во оваа тема малку да развиеме муабет општо за риби предатори-крволочни :twisted: како да ги намамиме ако ловиме на дубинка па на крај краева ако се одлучиме на едно место да ловиме и спин техника зошто па да не нели ? ;)
Сега знам дека на море оставаат оние корпи со испарчосана риба и крв да привлекуваат ајкули ово оно ако ништо друго од филмови што имам гледано,а сличен метод користат за ловење на туна али рачно фрлаат сецкани парчиња риба да не забегувам многу тук збор два да се напише кој има пробано ? кој начин ? зошто ? за која риба ?
Сега јас според некоја логика развив неколку начини за на езеро мада мислам и истите би можеле и на река.
Првиот начин е со сирово место дали ситна риба,пилешки џигери односно што било што е од животинско потекло сто заклале свиња и деловите што не ги користете да се измелат исецкаат и да се користат директно.Јас слично испробував нафаќав сунчици незнам можеби 2-3 кг со нож колку можев ги исецкав и ги смрзнав и после следното одење како такви ги фрлав немав некој голем успех покрупни кострежи имаше од обично и по долг временски период се задржаа на едно место што е успех али со оглед на тоа дека има и сом и штука на езерото не сум ич задоволен.
Исто така размислував и истите тие месиња да се исецкаат измела што ти знам да се остават да се исушат и да се направи нешто слично како оние куповните прихрани што се со мирис на риба или што ти знам али овде 90% да е месо и 10 % врзивни средства и плус некои течности за подобро да се рашири миризбата.
До сега имам слушнато луѓе да одат да фрлат прихрана за што ти не али искрено немам слушнато некој да ми каже дојди утре со мене да нахранам местото ќе ловам костреж или сом нешто така.
Можеби на вас глупo ќе ви звучи мене ме интересира ова проблематика за да се извади максимум од риболовот без разлика која риба се лови.
Опклада у што сакате на некого кога ќе чита идеата за месна боила ама како што знам нејзината примарна цел е за крап,а мене ме интересира развиена теорија,пракса што некој има размислувано за ова прашање.За мене тоа е мозгалица кога може за све да се има прихрана и привлекувач зашто па да не и за ова да се има некоја посебна финта до сега имам прочитано можеби 50 рецепти за правење прихрана за бела риба.
Ако ништо друго модераторите нека ги префрлат тие 2-3 коментари што малку се уклопуваат во ова тема овде :roll:
Бујрум повелете збор два споделете.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана за риби предатори
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 4:53 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
od nekoj spin forum gi naodgas temiva :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана за риби предатори
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 4:59 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ma jok ova e sve moe delo jas sum seriozen ribar. Tacno e deka ne izmisluvam topla voda stalno po internet istrazuvam razni stvari i poveke mi pukaat fix idei u glava retko se naoga nekoja po asalna pa ja stavam tuka :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана за риби предатори
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 5:03 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
odlicno prodolzi taka.. ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана за риби предатори
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 5:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
волчко обично грабливата риба не е јатна па можи и затоа и никој не седнал да си го тупи мозокот со прихрани и тракјатанци за неа - повеке се форсираат вештачките мамци и системите со живо рипче или филета од риба

- еве еден пример што јас со мои очи го видов а не е и единствен, за на езеро стрежево, пред некој 10 тина год слабо и скоро никој не чекаше за сом а сом имаше во езерото порибено од да речиме пред 15тина години. и се дешава да сом му удира на крапски фидер систем со хранилка и зрно пченка на јадица и тоа неколку такви случаеви имаше

- на река ебро доста го ловат сомот со пелети и доста таква храна се истура во водата - е сега кај нас никој не си дава пари за пелети кога полесно и без пари му е да си стави карас на јадица и да чека удар

зборот мие дека треба интензивно хранење со таа храна и тоа не од еден човек него од повеке рибари за да има успех таа идеа инаку не е нешто неостварливо ама финансиски е доста солено

ете мое мислење за твојат идеа

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана за риби предатори
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 5:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
kako be ne e jatna, ide i na hrana klenot koj se lovi na golemi dlabocini od 10-20mi se hrani so lep i pcenka,, treba da go najdes kade e..e koga ke vleze togas u serija go mavas,,,,

loveve jas so eden majstor za klen od ohrid :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана за риби предатори
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 5:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Jasno mi e toa deka e dosta skupicko ali mene me interesira od taa gledna tocka deka ako imam 1 mamec vo voda istiot ispushta odredena mirizba,aroma kako ke dojde e sega mene me interesira istoto shto se pravi primer za krap neli toa tamu alhokoli sto li ti znam shto se dodava za mirizbata po brzo da se shiri nekoja slicna strategija da se spremi ovde primer fakam na fileta od riba ama jas frlam nekolku kg prihrana shto e sitno somelena po fina ima 30 razlicni stvari staveno u nea i spored nekoja logika mirizbata po lesno bi se rashirila vo okolinata po dolgo vreme ke ostane i shansata e deka poveke riba ke se privlece dodeka nie vadime edna riba nasheto hraniliste ako taka go nareceme ke si ostane i u megu vreme imame shansa druga riba da otide tamu i periodot za cekanje da se namali.Ako nishto drugo ke mirisa mirisa na okolu koga ke go vidi mamecot ke se poleta da jade. :"-

Za ova prashanje imam dosta razmisluvano bidejki sakam da lovam krupen kostrez,a sitnite sekogas udiraat mene celeta mi beshe da stavam dosta pokrupna riba za mamec za eliminacija na sitnurashite,a vo megu vreme da se frli nekakov vid na mrtva riba jas sto pravev za da se privlece druga riba,a kade e pomalata pogolemata sekogas ke dojde kade i da e :)
Poenta mi beshe od drugite tehniki odredeni elementi da se soedinat i da se stvori nekakov hibrid nacin.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана за риби предатори
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 5:55 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ico baits НапишиCOLON
kako be ne e jatna, ide i na hrana klenot koj se lovi na golemi dlabocini od 10-20mi se hrani so lep i pcenka,, treba da go najdes kade e..e koga ke vleze togas u serija go mavas,,,,

loveve jas so eden majstor za klen od ohrid :D
ицо кленот е сештојад - не го мери кај кострешот, сомот, штуката, смуџот

земи грозје фрлај на велешко и чекај сом :mrgreen: , освен клен нема што да фатиш ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана за риби предатори
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 5:58 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
sepak e grablivec, a za grozje sum ljubitel na vardar,,prasajte go marks sto pravm na grozje :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана за риби предатори
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 6:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... една работа е многу битна кај грабликите, да споредиш која грабливка во вода е слична на грабливец на суво 8-) :D И не морат да е само грабливка и за останатите риби имат слично животно на суво ;) И битно е да знајш на водата кај шо ќе ловиш која грабливка тука живејт и која е нејзината исхрана.

Сом, Кленко, Ајкула, Јагула итн мојш да ги споредиш со Хиена, Волк, Мечка итн. Спомнативе и во вода и на суво мојш на „крма“ да ги донесиш на местото кај шо го посакуваш.

Гепард е нешто слично како пастрмката, Зебра, Гну и Газела се споредвет со повејќето ципринидни риби итн ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum