www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 3:20 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lov na stuka na ripce
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 03, 2015 6:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON652
postot se odnesuvase na doroseski

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lov na stuka na ripce
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 03, 2015 6:46 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Klesti i cevcinja ima vo Prosport - stara rampa vo Skopje

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lov na stuka na ripce
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 03, 2015 7:00 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ovoj sistem go probav na som so pletenica so 2 mali trokuki za riba 1/0,,

stavav crvenoperka skoro 100 gr, ednata na grbna perka drugata na opas,,tolku sum se iznapromasuval i den denes neznam zosto,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lov na stuka na ripce
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 03, 2015 7:32 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Si probal so vakva trokraka ?

[ img ]

VMC Sure Set trokraki.
Ednata e pogolema i strci, so nea imas mnogu pogolemi izgedi za zakacuvanje.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lov na stuka na ripce
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 03, 2015 7:47 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ne bre brat prv pat gledam sega, samo taa e dobra i za 1 na da ja pecas,,kako sto ja gledam

a pogore sistemov so 2 troku ne ova god proslata go praobav , i so crvenoperka i so kostrez, ni eden ne fativ,

samo na kostrezot podlaboko go drzev na 8 m, 5 kom mi dojdoa ubavi site udrija pa ne fativ samo 1 otkaciv za 5-6 sekundi drzenje,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lov na stuka na ripce
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 03, 2015 8:07 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Abe Ico, imas i vo Carpologija Stinger jadica.
Mislam deka i poveke ke ti odgovara za ta sto go lovis.

http://www.carpologija.com/index.php/sh ... gory_id=36

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lov na stuka na ripce
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 03, 2015 8:08 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
saso НапишиCOLON
Si probal so vakva trokraka ?

[ img ]

VMC Sure Set trokraki.
Ednata e pogolema i strci, so nea imas mnogu pogolemi izgedi za zakacuvanje.
Plitka e za som . . . .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lov na stuka na ripce
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 03, 2015 8:28 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
saso НапишиCOLON
Abe Ico, imas i vo Carpologija Stinger jadica.
Mislam deka i poveke ke ti odgovara za ta sto go lovis.

http://www.carpologija.com/index.php/sh ... gory_id=36
znam gi vidov , u plan sum da zemam da probam, i mislam deka ova ke bide nesto sto ke gi siba bar odnadvor,,mnogu zaeban e i osetliv upm,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lov na stuka na ripce
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 03, 2015 10:42 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
ovoj sistem go probav na som so pletenica so 2 mali trokuki za riba 1/0,,

stavav crvenoperka skoro 100 gr, ednata na grbna perka drugata na opas,,tolku sum se iznapromasuval i den denes neznam zosto,,
Pa najverojatno vjasas so kontra bre zajko ..drzi na cetki crvenoperkata seuste a ti udiras kontra ...kade da zakaci ? Ako e povnatre i najtupi trokuki da imas ce fatat . . . . nema drugo objasnuvanje za takvi promasuvanja . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lov na stuka na ripce
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 04, 2015 12:23 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
abe drugo e ova petel,, nemozam da ti objasnam,, ti go nosis u camec ,znae da dodje od upm, mnogu e pretpazliv znae sto raboti,,nema vrska obbicen somnski ribolov so ovoj na bucka, za spin da ne pravam muabet,,
ove e dgubre razmisluva se mu e zaebancija , se mu e rezerva upm
edinstveno sto prim etiv pred ovaa god na sever vetar e tolku ne prebirliv i napadga pograsevno , a pak ima promasaj u sekoj slucaj no ke fatis moze i 3-4 kom za 2 saata , e sega pronmasuvanje troduplo,,
imav edna sucka dodeka cekav krap so eden drugar od srbija, vlegov negde okolu 5 pose riucek na edno 100 m povntre od kaj sto ni bea trskite frleni da pomavam malku,, samo sto vlegov na 9 m ukotven pocnav da rabotam i nemase 10 min dojde edna grupa ligavci 3-4 kom, odma fativ eden od 3 kg,, prodolzuvam so rabota i slusam jak ran na obala na krapskite trski, odma secam jazeto palm motort i se vrakam nazad, go kacuvam nenad vadime eden krap od 12 kila so camec, mora zatoa sto bese takva pozicijata, go istovarm jas pa na marker za som pa se vrzuvam,,rabotam 30 min mi ide dole ednen na dno okolu 5-6 kila, se kreva nagore zalapuva do gaz go vadam i toj i go frlam u sak,, ne pominuva 10 min na dno dole go gledam edna grdosija preku 50 najmalku,
najcudno u ova situacija sto 3 pati mi se slucuva i sega konecno veke znam sto treba,, majmunov golem ide 2 pati na dno mi pominuva ama sekoe idenje e 50sm pogore, naredniot pat pa 50 ssm pogor, a ja so sostemite na 6m i na 4m, si vikam u pamet da mu simnam mamec podole tretiot pad ako se vrati da mu bide po dousta, no se premisliv i resiv da go iznerviram do kraj,,

sto se slucuva, so nego kitov kako i predhodni 2 salucai odt da se cudis ligavsi ili eden ili 2 po 2-3 kila, koi 2 pati me jebat posteno,, po neko vreme se isparava gorilava nagore i trga na mamec ama ne agresivno , pod nego go preticuva maiov i go zimama mamecot toj na 6m a gorilava pozdi nego na 50sm kako dda MU DAVA PREDNOST i ja normalnokontriram i ja vadam ribava od 2kg,,
zbunet ne go ni gledam no gledam u sonar i kitov tone od kaj sto dojde, sreka u 2 nesreki,sto go bapnav brzo maliov na 2te jadisi nemase osteteno piajvici i mu go pustam sistemot,, naintreesno u ovaa situacija pokraj toj adrealin i euforuja zaBORAVAS NA DRUGI RABOTI, ne pomina 7-8 mavanja u voda go gledam oddozdola se kreva kako strela mi go pominuva dolniot mamec na 6m i se kacuva na toj na 4m,,koj totalno ne bev spremen i iznenaden sto taa trska ne mi e naraka od drugata strana na motorot,,
go gledam naja mamec ostava buuckata i exspertov stoi do mamecov,,, POLUDUVAM,, naednas pocnuva popoleka da zima ama tolku popeleka mislis do gz zalapal, ja zimam trskata go mavam jako i kako da udruv u berttonski zid u toj moment setiv samo camecot pocna da mi odi i na stegnatiot regultator da zima konec, ja fativ trskata so 2 raci i pocna da me vklece so se kotva ,,kamen skoro 2-3 kg ,,kontra od veterot,,,
i veke idam na sebe iako ribava mi zima na intervali od regulatror i mislam deka ja kontroliram , mi ostabnuva samo da go presecam jazeto od kotvata i da pocnam da se vozam,,dodeka talka mi puka trskata kako petarda na sredina i kaoo propelrer mi se namotuva od sto bese zategnata, nemozam nisto u istiot moment blokiran, nemav kontrola i 45 pletenica ja skina 30 sm nad jadicite i den denes ne sum veruval deka moze taka lesno da pukne, drugarov na obala ja gleda cela sistuacija i mi vika,, sta bre puko stap :D se vrakam nazad i neznam i nemozam da svatam sto mi se sluci, pred se nedobra fals trska od 50lb edna greska koja 2 pati ja plativ, i mislam deka onoj ligavec pred nego mi go rasipa cel koncept na ribolovot i mojata koncetracija,,,
malku basnava da vi go razubavi denot , za ovaa riba, u pogresna tema,, no ova e toa kolegi eden ribolov so nesreken kraj :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum