www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Дек 07, 2019 11:07 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 5 6 7 8 9 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Maр 15, 2012 10:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Фала за убавите слики, се извинувам што не напоменав дека ќе одам на река вардар или пчиња зависи од превоз како ќе имам. :oops:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Maр 15, 2012 11:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Napisi ili slikaj ja kolekcijata na vobleri pa ke dobies nekoj sovet i od ostanatite koj lovat spin.. ;)

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Maр 15, 2012 11:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Воблерите на сликата не се мои али јас буквално истите ги имам (заокружените)

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Имам уште некои али тие ги знам дека се непогодни за теренот каде што имам во план да одам нешто за сом,костреж имам у колекцијата тие ми се испроверени па не ги поставив :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Maр 15, 2012 11:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... форми како 6 а посебно 16 се мој фаворити ;)


Последна промена од 1 на Lepi, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Maр 15, 2012 11:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Odlicna kolekcija,site treba da se dobitni, a najmnogu toj sto najveke ke go forsiras... :D probuvaj,menjaj,eksperimentira ali bidi spremen i na gubenje i kinenje zosto rekite nasi znaes kako deponija se....Ujkite i pajcinata banjajgi prvi,treba da dadat klen........

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Maр 15, 2012 11:34 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Фала за советот највероватно и некоја репортажа ќе направам :D ако ми се реализира планот да одам ако не во када ке ги избањам :lol: :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 17, 2013 10:52 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Jул 11, 2012 8:58 pm
МислењаCOLON 40
значи на Охридско освен блинкер ништо друго од обала, покрупни парчиња само на сабајле и навечер идат, воблер треба да биди 3-5 цм и пак не се знај дали ке мани нешто


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Вто Јан 21, 2014 6:54 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON 1322
ЛокацијаCOLON Прилеп
kire НапишиCOLON
macko903 НапишиCOLON
Vi balgodaram za sovetite moi iskreni ribolovni kolegi,se nadevam deka ke ima nekoj ishod poso prv pat lovam na pijavica.I bi sakal da ve prasam isto kako da gi odrzuvam pijavicite podolgo vo zivot?
Најдобро е да ги чуваш во влажни картони на темно и ладно место.Ако одиш на риболов и користиш фрижидерче за пикник стави ги во него,се разбира во канче со влажните картони и гајле немај. :D
Сега случајно ја најдов темава и сакав да споделам нешто што досега барем јас го сметав за научна фантастика или пак дело на некој јак лажов...
На крајот на Октомври и почетокот на Ноември бев неколку пати (во серија...) на Козјак, односно во 12 дена бев на 5 еднодневни риболови. Во еден од тие пет риболови дојдоа некои рибари од М.Брод и си поразговаравме општи рибарски муабети од типот: на што, каде, кога и така натаму... Инаку и тие и ние бркавме клен, ние најмногу на дренки и на боили, а другава екипа од М.Брод најмногу форсираше пијавици и тоа големи, крупни. Немаа буквално ни еден удар, поседоа некој саат, се собраа и на заминување ми велат: да не сакаш да ти ги оставиме пијавициве? Оставете ги му велам, може ќе се најдат...
Е сега следува ова што не ми се веруваше! Фрлив и јас на едната трска еднаш-два пати на пијавици но без успех. Си ги вратив дома пијавициве и се думав што да му направам за да ги задржам подолго живи? Зедов една конзерва од нескафе, го издупчив кпакот како за црви нормално, најдолу ги истурив пијавиците (заедно со ситни камчиња и песок, така ми ги дадоа колегите), потоа врз нив ставив убаво наводенет картон од табла за јајца (оние во кои ги купуваме јајцата на пазар), ја изгмечив и им ја ставив внатре и ги ставив во купатило...
И глеј чудо, од крај на Октомври уште се живи маму му је*ем :shock:
Еднаш на десетина дена им го наводенувам картонот (веќе два фрлив пошто фатија мувла :o ), ама мајчиниве гајле си немаат, како првиот ден се кога ги зедов !!!
Значи живи се скоро три месеци :hit_head: , да ми кажуваше некој 100% немаше да му верувам :"-
Ако сте имале слично искуство - пишете, ако сакате да си чувате пијавици по 3+ месеци во купатило - направете како мене...
Бистро!

П.С.
Не ги носам на риболов повеќе, ќе испитувам до кога можат да живеат !!!

П.П.С.
Заборавив да напоменам дека се некаде 15-20 пијавици, стара кутија од нескафе од 100 грама. Ако сакате и ќе ви ги сликам :jane:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Вто Јан 21, 2014 12:21 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Ное 05, 2013 6:26 pm
МислењаCOLON 32
Druze Sega ovoa vreme Na kozurec praktikuvaj ili stni Mali zapcijn Na ovie 2mamci Ke Imas pogolem uspeh otkolku Na voblerite :-D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 28, 2014 11:16 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Саб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON 534
ЛокацијаCOLON Kumanovo
Drustvo ima li nekoj iskustvo za klen na Pcinja, od koga pocnuva da jade ? ? ?

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 5 6 7 8 9 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum