www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 27, 2024 9:52 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kompresor za airbrush
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 27, 2012 8:26 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Dragandrazo alal da ti e za temava.Ne deka na sekoj ribar mu treba po eden kompresor ama mi se svidjaat temite od tipot "napravi sam za ne mnogu pari".Nesto slicno imase i Tapa so izrabotka na plovci.Ova sto ti si go opisal e seriozen kompresor so site marifeti.Edinstveno sto mislam deka mu fali e ispustanje na vozduhot od instalacijata po sekoe isklucuvanje na kompresorot ama toa e ne tolku vazna rabota.Bravo uste ednas.
E sega koj saka moze da koristi i kompresor za koli,Keltan dade idea za rezervna guma...ama seto toa e neizvesno vo delot so regulacija na pritisokot.Ne deka i tie ne brkaat rabota ama posle nekoe vreme na covek moze da mu zdosadi.
Eve i od mene edna idea.Na krajot od usisuvasot stavete edna inka i prodolzete ja so crevo do pistolot.Spored Bernulievata ravenka so dimenzioniranjeto na precnikot na inkata ke mozete da go regulirate pritisikot na fluidot.E sega ako crkne usisuvacit zatoa sto mu e stopirano ladenjeto mislete mu ja :lol: :lol: :lol:

I na kraj (a ne taka nevazno) e deka so uredi pod pritisok nema igranje.Samo za toa mu zameruvam na Dragandrazo zatoa sto ne predupredil na opasnosta tuku celata rabota e prikazal kako da pravime ladalo za maskembal a ne kompresor.Nekoj na forumov e vesht ,a nekoj gi preskoknuva vaznite raboti i moze da ima povreda.
pozdrav

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kompresor za airbrush
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 27, 2012 9:59 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
dragandrazo da soberam materijali i te vikam pravime edno kompresorce za mene :D , ko sto vikas mirno raboti ne buci i farbaj vobleri kolku sakas :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kompresor za airbrush
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 28, 2012 1:31 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON916
ima predupreduvanje no mozebi ne go potencirav. Vo prviot post ilija stoi osnoven model i dodatni sigurnosni raboti e sega koj kako saka.
1. Pnevmatska sklopka cini 1400 denari i na nejze ima ispusten ventil sto znaci stom padne pritisok pod 2 bari vo bocata ke se vkluci motorot a stom otide nad 6 ili 5 ili kolku ti sakas bara ke se iskluci e dokolku zatai sklopkata postoi ventil na nejze koj sto nad 10 bara ili pomalku od toa, sega zboram na pamet pocnuva da go ispusta vozduhot toa e istata sklopka koja ja ima na hidrofor, ako nekoj go imal znae za sto zboruvam. bocata za pp aparat se atestira na 200 bari pritisok pod voda tolkav pritisok ovoj motor nemoze da napravi. ako nekoj ima nekoj prijatel koj raboti so klimi neka otide i neka mu ja pobara bocata so freon i taka tie boci gi frlaat zs za edna upotreba se, moze isto taka boca od plin samo ne preporacuvam bojleri da se koristat tie mi se sumljivi zs se tenkozidni i se pocinkuvani, mnogu se losi za varenje koj varel znae sto mu kazuvam.


kirsak mozes da dojdes koga sakas da go probas kompresorot ako ti pravi merak ke go napravime, moze nema da ti se dopaga .


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum