www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:50 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бротче - хранилка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 10, 2013 7:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Iako nekoi bea skeptici vo vrska so Titanik 3 t.e. se kladea deka nikogas poveke nema da zaplovi,eve dokaz deka konecno se finalizirase .Iako brodot bese izmontiran pred dve nedeli i iako videoto sto sledi bese napraveno pred 10 dena,od tehnicki pricini nemoze da se zakaci na forum :shock: :shock: .

Nema mnogu da dolzam okolu procedurata na montiranje so delovite so novite motori,osovini,akomulatori,perki i.t.n......koi gi cekavme skoro 2 meseci..moram da kazam deka kompletnata izrabotaka na istiot i montazata bea vo produkcija na BOBI_BRADA.
Samo da posocam deka mislev deka sam ke mozam da montiram bukvalno se ,bez nikakva pomos....i se zeznav..
Ova bilo cela nauka... :!: :!: :!: :!: a mene bojlerot do tamu..ne mi faka :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Eve i nekolku sliki od procedurata vo koja bese vklucen se razbira i :ico: nas..koj ni bese od golema pomos (cel den na kompjuter si gledase ribarska oprema i ni jadese od meseto i piese od pivoto) :lol: :lol: :lol:

[ img ]

[ img ]

EVE go :ico: vo akcija...glava ne krena :lol: :lol: :lol: :lol:
[ img ]
eve go videoto...brodot odi denovive na farbanje i potoa ke sledi uste edno ubavo video vo koe ke bide vklucen i majstorot BOBI_BRADA.

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бротче - хранилка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 10, 2013 8:35 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Ај не ја ПЕРКАЈ и ти на големо. Па скоро на секоја работа што ке ја почнев викаше АЈ ЈАС ДА ГО НАПРАВАМ ТОА. Еј па не било тоа проблем.

Не е и битно. Си имаме нови комплетно функционални БРОДОВИ кои и на море на кој километар од брег ке работат.

На новиот модел како се договоривме со Даниел да го правиме дефинитивно вградуваме СОНАР, АВТОПИЛОТ и САТЕЛИТСКА НАВИГАЦИЈА. Ке се слушне.

Каде е ГЛАВНИОТ неверник ( :ico: ) да каже нешто. Знам дека и он проба како се вози. Наводно извозе некој круг по Велешко иако Даниел викаше дака нема да му даде.

АЈ ЧЕСТИТО КОЛЕГА БРОДОВЛАСНИК :~~ :~~ :~~


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бротче - хранилка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 10, 2013 8:44 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONВто Сеп 11, 2012 10:57 pm
МислењаCOLON32
JaneMK НапишиCOLON
ti li imas ovakav jane i do kolko dubina radi ovaj sonar na njemu ja sam cuo da je do 8 ili 10 m najduboko . neznam da prevedem ovo uputstvo


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бротче - хранилка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 10, 2013 8:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
fala bobi..sekako deka ke ima uste nastavci na titanik 3 i titanik 4...normalno i posovrseni..zdravje samo..sega spremaj se posle treto kolo na tri dena na velesko da uzivame i normalno da si peckame...za zajakot ke razmislam dali da go zemam..ke me moli da mu dadam da go vozi brodot :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бротче - хранилка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 10, 2013 9:01 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
АЈДЕ :ico: да те чујам јавно што ке кажеш.

ЗАЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈкооооо јависе


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бротче - хранилка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 10, 2013 9:08 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
pedjale НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
ti li imas ovakav jane i do kolko dubina radi ovaj sonar na njemu ja sam cuo da je do 8 ili 10 m najduboko . neznam da prevedem ovo uputstvo
ЈАБО је у БУКВАЛНОМ смислу ИГРАЧКА у односу на ТИТАНИК-3 и 4
Да ли је у њему уграџен сонар или није није битно. Сви бежични сонари имају скоро ист максимум гледања, а он је око 30 метара. Разлика је најчешче у домету (одстојање од обале). А и домет се лако повећава са уградњом боље антене.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бротче - хранилка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 10, 2013 9:35 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
Bobi mislam deka e vreme da razmislis za serisko proizvodstvo na brodcinja za prihrana..........ke ima dosta zainteresirani za ovaa naprava :D eve jas prv se prijavuvam.........pa uste ako bide na rati :yahoo:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бротче - хранилка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 10, 2013 9:47 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
СЕРИЈСКО производство е ОК, но во рачно изработено има вградено и дел од ДУШАТА на градителот.

Искуството стекнато со ТИТАНИК-3 и ТИТАНИК-4 ке бидат пресудни во конструкција на ТИТАНИК-5, а него мислам дека ке посака секој да го има. На крај, тука сум за секоја соработка и помош околу правењето на секој следен примерок.

Одсега јави се кај мене или Даниел од Велес за адреси за нарачка на електронските компоненти за кога ке биде готов следниот брод почнеш веднаш со градба. Биди сигурен дека ке ти биде полегнат на душа одколку да го купиш готов. На крај никаков не е проблем дати ги земам парите но со свои раце направен, е тоа е она вистинското.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бротче - хранилка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 10, 2013 10:05 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONВто Сеп 11, 2012 10:57 pm
МислењаCOLON32
Bobi_Brada НапишиCOLON
pedjale НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
ti li imas ovakav jane i do kolko dubina radi ovaj sonar na njemu ja sam cuo da je do 8 ili 10 m najduboko . neznam da prevedem ovo uputstvo
ЈАБО је у БУКВАЛНОМ смислу ИГРАЧКА у односу на ТИТАНИК-3 и 4
Да ли је у њему уграџен сонар или није није битно. Сви бежични сонари имају скоро ист максимум гледања, а он је око 30 метара. Разлика је најчешче у домету (одстојање од обале). А и домет се лако повећава са уградњом боље антене.
ima neko ovamo kod nas u srbiju tija fishfender sa dometom od 50 m pojacuva gi n a 15 metra ali ti bolje znas sigurno dali je igracka jabo ali cena je mala isto i vredi sigurno neznam zato i pitam. u brodove se ne razumem


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бротче - хранилка
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 10, 2013 10:28 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
ЈАБО је јефтин брод са мало шинке. Кинез (не подцењујем кинеске производе).
Прошетај мало по интернету и начи чеш два произвоџача бродова у Србији. Исти бродови по спољашности али са великом разликом у опреми и квалитету. Уствари корита су копије мислим МИКРОКЕТ брода. На неком форуму чак продају и само корито од полиестера.

А за сонар и не мора да је уграџен у брод. Било који бежични прикачи да га бродич вуче и завршаваш посао. Независни сонари су независни и можеш у свакој прилици да га користиш. Мислим да је много потребнија и кориснија ствар АУТОПИЛОТ. Он ти са сигурношчу обезбеџује да храну увек испустиш на исто место. И дању и ночу. Али све то кошта.

Било је и биће = Колико ПАРА толико и МУЗИКЕ.

П.С.
Ако се спремаш да набавиш сонар односно фишфиндер онда купи само ХУМИНБИРД или слично. Не препоручујем ти кинеза. Јефтино али . . .


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum