www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 6:05 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Компресор
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 06, 2013 4:51 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Mojot Air brash raboti direkt na motor od frizider povrzan , samo kako sto rece Drazo mora reduciran ventil za visakot vozduh da iskaca nekade dodeka ne rabotis so pistolot. Inace crevoto instantno ke eksplodira. Odmastuvac i toa kako treba posle podolgo farbanje so pistolot se kacuva i po crevo toa uljeto sto i da e.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Компресор
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 06, 2013 11:25 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Феб 12, 2012 12:08 pm
МислењаCOLON82
ЛокацијаCOLONBitola
Ke pisam nesto od iskustvo:

Sadot vo koj se komprimira vozduhot mora da bide obezbeden so :

-SIGURNOSEN VENTIL(stelovan na odreden pritisok, primer 5 bar), za vo slucaj da poradi x pricini pritisokot nadmine 5 bari , ventilot da otvori i rastereti
- presostat, kako vtora zastita, da go iskluci kompresorot na stelovan pritisok od primer 4.5bar, i pak da go vkluci ako padni pod 2.5bar(taka ke si raboti kontinuirano, vkluci-iskluci)
-manometar, za da se prati kolku e pritisokot vo bocata
-ventil za rasteretuvanje(koga ne se raboti pozelno e da se isprazni bocata da ne e pod pritisok)

Moralno e da sistemot gi ima ovie elementi zaradi nasa bezbednost!!! sum bil svedok na pukanje na cevki so 18 bari pritisok i boci so CO2 od 40bari(go snema edniot dzid od prostorijata, BUKVALNO).

:dragon: pazete so home made stvarite , se si ima pravila i merki za zastita :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Компресор
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 07, 2013 10:51 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON916
Potpolno si vo pravo okolu zastitata.
Jas na mojot nemam nikakva zastita ali zatoa otvaram oci mnogu i imam navika koga izleguvam od rabotilnica obavezno ja gasam celata struja sto mi e na raboten stol.
Beljata ednas biduva a ovie motori drugaat poleka ali bez problem mozat da roknat bilo kakva boca bez problem(ne pravime muabet za boci koi drzat 100 bara nego za boci koi mozat da se najdat po doma a toa e nekoj pp aparat bojlerce od kujna boca od freon).


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Компресор
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 07, 2013 1:52 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
vasil НапишиCOLON
Потребен ви е компресор од некој стар фрижидер, резервоар за воздух ( од стар апарат за гасење, резервоари за воздух кај камионите и сл.), склопка која на одреден притисок ќе го исклучува компресорот , пожелно е да е доста квалитетна со обзир дека компресорот може да дигне притисок и до 20bara и малку ситен матерјал.
Предност на овој компресор е што е буквално безшумен па може да се користи и во стан.
Еве неколку фотографии кој сликовито ќе ви го прикажат компресорот, можни се промени но имајте на ум дека се работи со притисок па да се спазуват мерките за безопасност.
Повторувањето е мајка на знаењето :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Компресор
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 07, 2013 11:01 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Феб 12, 2012 12:08 pm
МислењаCOLON82
ЛокацијаCOLONBitola
vasil НапишиCOLON
vasil НапишиCOLON
Потребен ви е компресор од некој стар фрижидер, резервоар за воздух ( од стар апарат за гасење, резервоари за воздух кај камионите и сл.), склопка која на одреден притисок ќе го исклучува компресорот , пожелно е да е доста квалитетна со обзир дека компресорот може да дигне притисок и до 20bara и малку ситен матерјал.
Предност на овој компресор е што е буквално безшумен па може да се користи и во стан.
Еве неколку фотографии кој сликовито ќе ви го прикажат компресорот, можни се промени но имајте на ум дека се работи со притисок па да се спазуват мерките за безопасност.
Повторувањето е мајка на знаењето :mrgreen:

;) e ako de povtoriv, mozi nekoj cita samo posledni postovi(kako mene) :)
od slikite se gleda deka se e sostaveno po site standardi no sepak stavi mu sigurnosen ventil (nekogas znae presostatot da zatai) ...nemozam da vidam od slikite dali ima sigurnosen. :thumbs_up:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum