www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:32 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Влив ВАРДАР-ЛЕПЕНЕЦ
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 15, 2012 12:51 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
GOCE
pak ne me razbiras so sakam da ti kazam - baraj, prasvaj, trudise samo ima eden problem sto vo tie baranja i prasvanja upotrebvas slogani koj ne ti se dozvoleni od TOJ sto go spomenuvas na sekoj post

me razbra sega?

i ne go spomnuvaj imeto na nekoj segde i sekogas -- kade sto ti odgovara, kako sto nekis i tvoeto da bide spomnuvano

pozdrav za gestot i za postapkata so pismoto i jas te podrzuvam vo ideata ama se sto odi na strana od normalno covecko odnesuvanje - nemozi da bide objavvano :idea:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Влив ВАРДАР-ЛЕПЕНЕЦ
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 15, 2012 3:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
гоце НапишиCOLON
Jоване гледам добро бараташ со закони,па пријателе еве ти конкретна задача случена во градско подрачје од извршител што се уште го чисти коритото на река Лепенец над каскадата,па колега да го имав твоево знаење,несебично ќе го спроведев конкретно на дело,немаше да делам совети што треба да се направи туку ќе се зафатев со работа.Еве не знам по кој пат ќе напишам,се надевам дека ќе прочиташ и ќе сватиш,известени се сите државни институции и твојот ДИЗ,единствено премиерот не е известен,на денот кога е започнато уништувањето,текстот е малку поразличен од официјалниот на рибар мк,суштината е иста,голема благодарност до Филип кој помогна да се официјализира овој настан,од сето тоа едно гооолемо ништо.Јас како рекреативен риболовец толку можев толку направив,а ти како, те гледам експерт за закони сигурно можеш повеќе,па повели на тебе е редот.
Ima tamu luge ke si izlezat na teren i ke ti dadat objasnuvanje na tvojata pretstavka. Ne se sekiraj za toa. Ne me prozivaj mene (se so pisuvam na forumov e od so sakam da pomognam) poso za toa jas tebe ne ti dadov povod, jas sakav samo da ti pomognam i podrzuvacite na ovaa inicijativa da gi upatam na vistinska adresa (toa go pravam licno a ne sluzbeno). Ako Vi smeta toa kazi mi kulturno da ne go pravam toa vo idnina. Ili ako ti smetaat moite sugestii (kako so im smetaat na odredeni forumcii) mozis slobodno da kazis kako na Spire so mu kaza gledaj si go patot (se odnesuva za mene) i nema so tuka pojke komentar...Za informacija DIZ ne e "moj".......Kolku e "moj" tolku e i "tvoj", ama ne te interesiralo toa nesto....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Влив ВАРДАР-ЛЕПЕНЕЦ
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 18, 2012 8:41 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Би сакал ако е возможно од администраторот Борис,да го смени името на темата ВЛИВ ВАРДАР-ЛЕПЕНЕЦ во УНИШТУВАЊЕ НА ПРИРОДНО МРЕСТИЛИШТЕ ВО 21 ВЕК,или да ми даде совет како се променува,однапред благодарност.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 18, 2012 9:32 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Sredeno i toa. Sega ke se olabavish malku?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 03, 2012 12:39 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Гоце, еве ти еден текст од денешните весници:

Се чистат отворените канали на реките Лепенец, Серава и Вардар

Град Скопје деновиве спроведува активности за чистење на отворените канали на реките Лепенец, Серава и Вардар. Како што соопштуваат од Град Скопје, од коритото на реката Лепенец на локација непосредно до сливот во реката Врадар од левата и од десната страна рачно и машински се исчистени по 350 метри. Од коритото на каналот се отстранети околу 8.000 кубни метри земја, мил и шут, кои по просушувањето машински се натоварени и транспортирани до соодветна локација.

Целосно е исчистено коритото од левата страна, па работните активности се одвиваат на десната страна на коритото на реката Лепенец, а на терен работат екипи на ЈП „Улици и патишта“-Скопје.


Целосно рачно и машински од нискостеблеста вегетација, комунален смет и мил, информираат од Град Скопје се исчистени и косините и каналот на реката Серава на потег од мостот на булеварот „8 Септември“ до мостот на Јадранска магистрала во должина од околу 700 метри.

Од коритото на каналот се извадени, просушени, натоварени и транспортирани околу 9.000 кубни метри наноси на земја, песок, комунален смет, вегетација и на дрвја, а активностите ги реализираше ЈП „Дрисла“-Скопје.

Екипи на ЈП „Улици и патишта“-Скопје деновиве почнаа машински да го чистат и минор коритото на реката Вардар на локација кај мостот на железничката станица кон мостот Близнак во должина од околу 2.000 метри. На терен работат екипи на ЈП „Улици и патишта“.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 03, 2012 12:41 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ova ti se vika urbaniziranje :D :D :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 06, 2012 10:00 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Филип ти благодарам за информацијава,секој ден ги гледам како копаат на Лепенец,не сум против чистење на коритото ,туку сум против влегување на багер во среде тек на реката и копање и превртување на камења во природно мрестилиште.За ваша информација мрежари има се повеќе,некои прв пат ги гледам,одат стално во парови,сите се здепасти со големи мевови,доаѓаат со мали скутери и кобајаги гледаат туристички,на чело им пишува ја сум мрежар,Маријан е во друштво на двајца такви кратко шишани со големи мевови,прв пат ги гледам,закључок мрежари се повеќе,риба се помалку.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 06, 2012 10:04 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Јас имам мефче, значи сум мрежарче :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 06, 2012 11:09 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Штом се оди според стомакот, јас би требало НАЧАЛНИК да им бидам на мрежарите :lol:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 06, 2012 11:37 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Баџо, а здепаст си? :mrgreen:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum