www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 5:27 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 10, 2014 7:02 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Боби,ако продолжи вака багерчево,да не те чуди кога ќе стигне во Демир капија,на твоето место и еден убав ден можеби наместо вирови,целиот Вардар да биде равно поле.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 10, 2014 9:30 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
[ img ]

Гоце неможе и риба и ова, што кога туристот неможе да ги гледа рибите , вака си е супер :lepi:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 12, 2014 6:54 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Туристот и овака не може да види риба од заматена вода,која не се бистри во текот на цела година,човек ќе помисли дека е на Амазон а не на Вардар,благодарение на сепарациите и загадувачите, ќе повторам дека поздравот на риболовците во Скопје е МАТНО наместо вообичаениот БИСТРО.Да ја свртиме работава на шала,инаку работава е крајно озбилна меѓутоа од немај каде мора да се нашалиме,инаку ако ја сватиме озбилно ќе мора да ја удриме главата во зид,пред свршен чин.Сега ќе бидеме во улога на посматрачи,да видиме што ќе се случи и како природата ќе го возврати ударот,бидејќи иако сме убедени дека таа делува случајно,во голема заблуда сме,природата делува свесно.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 12, 2014 8:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
гоце НапишиCOLON
Уништувањето на коритото на река Вардар,за жал и оваа година стави крај на сите надежи, дека нешто ќе се придвижи кон средување на речното корито, за живот на рибата, која е нападната од сите страни,како нејзината животна средина така и самото речно корито нејзиното живеалиште.Вардар, од мостот Обединети нации до каналот од Тафталиџе,го смени личниот опис така да ако некој риболовец случајно не бил долго време на овој потег,сега нема да го препознае.Уништувањето се одвиваше со еден багер и еден камион,од двете страни на река Вардар.Коритото на река Вардар после нападот не надминува половина метар,сите дупки се затрпани со песок и речни камења,не остана камен на камен,сето ѓубре кое беше таложено со години на брегот внесено е во водите на Вардар,за да се намали работата на камионот,наместо во камион- во река, корења, тиња и секакво ѓубре.Сето ова се одвиваше пред очите на љубителите на природата кои шетаа по кејот на Вардар.Сите природни острови, се откорнати и внесени во Вардар,со што коритото стана равно поле длабоко пола метро.Нека остане ова како писмен документ за следните генерации,да осознаат колку сме биле уништувачко расположени кон се што не опкружува,кон постоењето,кон природата.За чудо ниту еден напис,ниту еден апел од толку служби,здруженија и што уште не,за екологија и заштита на природата.Природното корито дефинитивно е мртво,затрпано со песок, камен,корења и секаков вид на ѓубре,израмнето со багер.Ете на кое ниво ни е свеста на сите нас без разлика дали сме во некое министерство за екологија, здружение или неми посматрачи,сите сме учесници во насилството врз природата,ако не не бива за чистење, за уништување сме најдобри,секоја чест, со еден багер и еден камион, успеавме за еден месец,да го уништиме коритото, кое природата го градела одкако тече Вардар,вака ако продолжиме со багерчево може чуда да праиме не само во нашата држава Македонија,можеме да го извеземе овој изум во цел свет,како да се уништи речно корито за месец дена целосно.

ova shto go napishal kolegava sve e tochno!
deneska bev na ovoj poteg.
nemozhev da go prepoznaam od zimoska do sega shto sve napravilo toa bagerche.
mi kazhuvaa ribarite deka od nadvor zimal vo rekata frlal.
prirodniot ostrov kaj mostot go nema,karpite golemite gi bitnale vo voda i niv gi nema,celoto krajbrezhje unishteno a bash tie grmushki beva sobiralishte na prirodna hrana za ribite,pagjaa insekti,zhabi itn...
celo techenije e smeneto a site znaeme deka toa beshe priroden zimuvalnik i mrestilishte na ribite.
ova e delot pod lepenec pa do kanal5 tv.

ama kako i dae muja zemav trskata na mojot prijatel i za 10min. fativ tri bojnika po 300gr. i edna mala mrena.
mi kazhava deka malite mreni gi imalo mnogu i deka uspeshen im bil mresttot :D
kako ke bide ponattaka posle ova vremeto kje pokazhe a siten bojnik vrije!!! krupen nema ni za lek!

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum