www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Јан 25, 2021 9:56 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Нед Јан 12, 2014 10:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Што е SI-систем? :geek:

Меѓународниот систем на единици (скратено SI од француското Le Système International d'Unités[1]) е модерната форма од метричкиот систем и е заснован на 7 основни и 2 дополнителни физички величини и единици. Овој систем е најкористениот мерен систем во светот, највеќе во трговијата и речиси целосно во науката

Кој познати мерни единици се содржани? :geek:

Симбол: Величина која е мериме:
килограм kg маса
секунда s време
метар m должина
ампер A електрична струја
келвин K термодинамичка температура
кандела cd јачина на светлината

Дали некој македонски научник има предложено билокаква единица да биде усвоена во SI-системот? :geek:

Не.Единствено од бивша Југолавија е усвоена единицата (како изведена)на големиот Никола Тесла за мерење на јачина на магнетно поле.Се нарекува Tesla а се бележи со Т
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јас не сум научник ама имам еден предлог за единица мерка во SI-системот.Замислете би била прва македонска единица.Дрзете ми палци само да им се види корисно на комисијата која одлучува по овие прашања.Ако треба и француски ќе научам само да не примат. :thumbs_up:

Одам денеска накај Маврово,го минувам Гостивар и се паркирам до мостот кој минува низ реката Вардар кај областа Вруток.Таму Вардар е најчист затоа што не поминал во ниту еден поголем град како Гостивар,Тетово,Скопје...
Единствено покрај неколку мали села од мешан карактер.
Застанав да ја видам водата.Имам слушнато дека се прават некој добри ревири за лов на пастрмка во горните делови на Вардар па викам ајде да видам како е во непосредна близина на самиот извор.Но еве да не зборам повеќе ќе споделам едно видео со вас.Но токму на тој мост (исто како кога на Исак Њутн ми падна јаболкото на глава) ми дојде оваа брилијантна идеа :volku_golema:
УШТЕ НЕ Е ИЗМИСЛЕНА ЕДИНИЦА МЕРКА ЗА КОЛИЧИНА НА ЃУБРЕ КОЈА ПЛОВИ ВО НЕКОЈА РЕКА ЗА ОДРЕДЕНО ВРЕМЕ.
Би се викала VRUT(од Вруток) и би се означувала со VR.
A што мислите?Генијално нели?
Намерно не сакам да се крсти по мое име затоа што заслугата не е моја туку е на сите граѓани на РМ.
Е сега за да добие меѓународен карактер потребно е да најде примена и во други држави а не само кај нас.Затоа еден апел до сите што го читаат ова:КОГА ЌЕ ОДИТЕ ВО СТРАНСТВО ОБАВЕЗНО ЃУБРЕТО ДА ГО ЧУВАТЕ И ДА ГО ФРЛАТЕ ПО НИВНИТЕ РЕКИ.Едноставно чувствувајте се како дома.Само така ќе се појави потреба од масовна примена на новата единица,иначе ќе остане само за локална употреба.
Само така ОБЕДИНЕТИ ќе успееме да ја запишеме првата Македонска мерна единица во SI-системот.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Нед Јан 12, 2014 11:31 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON 2236
ЛокацијаCOLON Скопје
:hit_head: Што да каже човек на ова.
:confused: Воздушна линија од Вруток (селото) до мостот е 4 и нешто малце.

:head_bang: :head_bang: :head_bang: Стварно сме феномени


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 13, 2014 12:49 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
Илија,
Да бидеме реални. Се знае доминантното население во тој дел. Реката ќе ја видиш чиста за едно 200 до 300 години... :mrgreen:

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 13, 2014 1:10 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Stole НапишиCOLON
Илија,
Да бидеме реални. Се знае доминантното население во тој дел. Реката ќе ја видиш чиста за едно 200 до 300 години... :mrgreen:
Stole
Sto ke se sluci za 200 do 300 godini?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 13, 2014 1:43 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
abe znae li nekoj zasto videovo na You tube mi ispadja so losh kvalitet?
Pola djubre ne se gleda na ova video sto e na forumov.
Nemam nikakvi setinzi za rezolucija koga go Upload-iram

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 13, 2014 4:06 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
na mnogu ziteli pokraj reka rekata im sluzi za frlanje na gjubre.
sum gledal vo hrom nekolku kukji koi redovno iskacaat od dvor so kantite gjubre i direkt vo vardar.
toa im e za zal kako normalna rabota :(

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 13, 2014 11:28 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
:hit_head:
Значи 1 ВР, означува 20 ѓубриња кои за 36 секунди поминуваат во еден дел 3 на 3 метри во една река. хммм, јас ум видел некогаш по 5-6 ВР поминуваат :)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 13, 2014 11:32 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
Crven НапишиCOLON
:hit_head:
Значи 1 ВР, означува 20 ѓубриња кои за 36 секунди поминуваат во еден дел 3 на 3 метри во една река. хммм, јас ум видел некогаш по 5-6 ВР поминуваат :)
dobar si ,crven... :P

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 13, 2014 1:23 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
ilija НапишиCOLON
Stole НапишиCOLON
Илија,
Да бидеме реални. Се знае доминантното население во тој дел. Реката ќе ја видиш чиста за едно 200 до 300 години... :mrgreen:
Stole
Sto ke se sluci za 200 do 300 godini?
Ce bide 2214 godina ili 2314 godina :D I ce nema VRRRRRRR

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 13, 2014 3:42 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON 1171
spomenatata velicina T-tesla e dosta golema vrednost , pa zatoa najcesto se izkacuva vo Mikro Tesla.
Duri i ak VR dobie razmeri kako T, kaj nas najveke ke se iskazuva izgleda vo MEGA VR :hit_head:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum