www.ribar.com.mk
http://www.ribar.com.mk/forum/

Прва Македонска мерна единица во SI-системот
http://www.ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=104&t=4564
Страна 11

АвторCOLON  ilija [ Нед Јан 12, 2014 10:27 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Прва Македонска мерна единица во SI-системот

Што е SI-систем? :geek:

Меѓународниот систем на единици (скратено SI од француското Le Système International d'Unités[1]) е модерната форма од метричкиот систем и е заснован на 7 основни и 2 дополнителни физички величини и единици. Овој систем е најкористениот мерен систем во светот, највеќе во трговијата и речиси целосно во науката

Кој познати мерни единици се содржани? :geek:

Симбол: Величина која е мериме:
килограм kg маса
секунда s време
метар m должина
ампер A електрична струја
келвин K термодинамичка температура
кандела cd јачина на светлината

Дали некој македонски научник има предложено билокаква единица да биде усвоена во SI-системот? :geek:

Не.Единствено од бивша Југолавија е усвоена единицата (како изведена)на големиот Никола Тесла за мерење на јачина на магнетно поле.Се нарекува Tesla а се бележи со Т
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јас не сум научник ама имам еден предлог за единица мерка во SI-системот.Замислете би била прва македонска единица.Дрзете ми палци само да им се види корисно на комисијата која одлучува по овие прашања.Ако треба и француски ќе научам само да не примат. :thumbs_up:

Одам денеска накај Маврово,го минувам Гостивар и се паркирам до мостот кој минува низ реката Вардар кај областа Вруток.Таму Вардар е најчист затоа што не поминал во ниту еден поголем град како Гостивар,Тетово,Скопје...
Единствено покрај неколку мали села од мешан карактер.
Застанав да ја видам водата.Имам слушнато дека се прават некој добри ревири за лов на пастрмка во горните делови на Вардар па викам ајде да видам како е во непосредна близина на самиот извор.Но еве да не зборам повеќе ќе споделам едно видео со вас.Но токму на тој мост (исто како кога на Исак Њутн ми падна јаболкото на глава) ми дојде оваа брилијантна идеа :volku_golema:
УШТЕ НЕ Е ИЗМИСЛЕНА ЕДИНИЦА МЕРКА ЗА КОЛИЧИНА НА ЃУБРЕ КОЈА ПЛОВИ ВО НЕКОЈА РЕКА ЗА ОДРЕДЕНО ВРЕМЕ.
Би се викала VRUT(од Вруток) и би се означувала со VR.
A што мислите?Генијално нели?
Намерно не сакам да се крсти по мое име затоа што заслугата не е моја туку е на сите граѓани на РМ.
Е сега за да добие меѓународен карактер потребно е да најде примена и во други држави а не само кај нас.Затоа еден апел до сите што го читаат ова:КОГА ЌЕ ОДИТЕ ВО СТРАНСТВО ОБАВЕЗНО ЃУБРЕТО ДА ГО ЧУВАТЕ И ДА ГО ФРЛАТЕ ПО НИВНИТЕ РЕКИ.Едноставно чувствувајте се како дома.Само така ќе се појави потреба од масовна примена на новата единица,иначе ќе остане само за локална употреба.
Само така ОБЕДИНЕТИ ќе успееме да ја запишеме првата Македонска мерна единица во SI-системот.

АвторCOLON  Bobi_Brada [ Нед Јан 12, 2014 11:31 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Прва Македонска мерна единица во SI-системот

:hit_head: Што да каже човек на ова.
:confused: Воздушна линија од Вруток (селото) до мостот е 4 и нешто малце.

:head_bang: :head_bang: :head_bang: Стварно сме феномени

АвторCOLON  Stole [ Пон Јан 13, 2014 12:49 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Прва Македонска мерна единица во SI-системот

Илија,
Да бидеме реални. Се знае доминантното население во тој дел. Реката ќе ја видиш чиста за едно 200 до 300 години... :mrgreen:

АвторCOLON  ilija [ Пон Јан 13, 2014 1:10 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Прва Македонска мерна единица во SI-системот

Stole НапишиCOLON
Илија,
Да бидеме реални. Се знае доминантното население во тој дел. Реката ќе ја видиш чиста за едно 200 до 300 години... :mrgreen:
Stole
Sto ke se sluci za 200 do 300 godini?

АвторCOLON  ilija [ Пон Јан 13, 2014 1:43 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Прва Македонска мерна единица во SI-системот

abe znae li nekoj zasto videovo na You tube mi ispadja so losh kvalitet?
Pola djubre ne se gleda na ova video sto e na forumov.
Nemam nikakvi setinzi za rezolucija koga go Upload-iram

АвторCOLON  akiribar [ Пон Јан 13, 2014 4:06 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Прва Македонска мерна единица во SI-системот

na mnogu ziteli pokraj reka rekata im sluzi za frlanje na gjubre.
sum gledal vo hrom nekolku kukji koi redovno iskacaat od dvor so kantite gjubre i direkt vo vardar.
toa im e za zal kako normalna rabota :(

АвторCOLON  Boris [ Пон Јан 13, 2014 11:28 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Прва Македонска мерна единица во SI-системот

:hit_head:
Значи 1 ВР, означува 20 ѓубриња кои за 36 секунди поминуваат во еден дел 3 на 3 метри во една река. хммм, јас ум видел некогаш по 5-6 ВР поминуваат :)

АвторCOLON  Zoki rib.prikazni [ Пон Јан 13, 2014 11:32 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Прва Македонска мерна единица во SI-системот

Crven НапишиCOLON
:hit_head:
Значи 1 ВР, означува 20 ѓубриња кои за 36 секунди поминуваат во еден дел 3 на 3 метри во една река. хммм, јас ум видел некогаш по 5-6 ВР поминуваат :)
dobar si ,crven... :P

АвторCOLON  Keltan [ Пон Јан 13, 2014 1:23 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Прва Македонска мерна единица во SI-системот

ilija НапишиCOLON
Stole НапишиCOLON
Илија,
Да бидеме реални. Се знае доминантното население во тој дел. Реката ќе ја видиш чиста за едно 200 до 300 години... :mrgreen:
Stole
Sto ke se sluci za 200 do 300 godini?
Ce bide 2214 godina ili 2314 godina :D I ce nema VRRRRRRR

АвторCOLON  CTS-klen [ Пон Јан 13, 2014 3:42 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Прва Македонска мерна единица во SI-системот

spomenatata velicina T-tesla e dosta golema vrednost , pa zatoa najcesto se izkacuva vo Mikro Tesla.
Duri i ak VR dobie razmeri kako T, kaj nas najveke ke se iskazuva izgleda vo MEGA VR :hit_head:

Страна 11 Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/