www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 7:17 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 15, 2011 1:41 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 03, 2011 12:48 am
МислењаCOLON312
Boris drugarche !
Vo mojot komentar ne nastapuvav politichki bidejki i ne sum politichki oboen. Vprochem, problemot si e odamna. Samo iskazuvav zalenje za ignorantskiot odnos kon ova vazno za nas i za site, opshto prashanje. Odtuka i zelbata mi e za konsolidiranje i organizirano ukazuvanje i podiganje na stepenot na vaznost na ovoj problem so vodite i ribniot fond. Zatoa i ja ohrabruvam idejata za zdruzenie ( na forumov sme si esnafi luge).
Golem pozdrav.

_________________
PRAV PECAROS NE BIRA RIBI
Debeli-Slabi, Stari-Mladi
Bitno da ima TURI (FRLI) - VADI


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 15, 2011 2:59 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
odlicna idea i treba pobrzo da se realizira

_________________
...?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 15, 2011 11:37 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
dmozzart НапишиCOLON
Boris drugarche !
Vo mojot komentar ne nastapuvav politichki bidejki i ne sum politichki oboen. Vprochem, problemot si e odamna. Samo iskazuvav zalenje za ignorantskiot odnos kon ova vazno za nas i za site, opshto prashanje. Odtuka i zelbata mi e za konsolidiranje i organizirano ukazuvanje i podiganje na stepenot na vaznost na ovoj problem so vodite i ribniot fond. Zatoa i ja ohrabruvam idejata za zdruzenie ( na forumov sme si esnafi luge).
Golem pozdrav.
те подржувам целосно во ставот, само без спомнување на имиња на партии, влади и министри, поз


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 16, 2011 9:35 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Boris
Mala digresija
Na forumov se iznaplukaa protiv MRF i nikoj ne ja smiruvase topkata.A nekoj spomnal vlada,ministri i odma se cenzurira.
Ne deka treba da se pusti sekoj da kazuva sto saka i da se pravi forumov politicko pole ama treba da se ima balans i vo cenzuriranjeto na drugite sodrzini.
Kako i da e za sostojbata so ribolovot e katastrofa a medju drugite faktori krivi se i MRF a sekako i ministerstvoto.Ne deka e VMRO ili SDS tuku zatoa sto ima mandat.
Znam deka zvuci malku penzionerski i imas dozvola da go izbrises ovoj komentar ama veruvaj deka e dobronameren.Sekako i tebe ne ti e lesno

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 17, 2011 10:31 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Точно, сепак добро е да не се спомнуваат партии и да се задржи тој став, зашто едно се партии, а друго е МРФ, ...но, да не се одалечуваме од главната тема....


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 25, 2011 8:51 am 
Zdravo Pozdrav Do Site imate golema podrska od mene za ova zdruzenie jas sum samo ke treba da se vlozi mnogu trud , vreme i pari :) a i golema odgovornost e no se nadevam deka ke uspeeme ;)


Кон врв
   
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 28, 2011 5:11 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 1:02 am
МислењаCOLON226
ЛокацијаCOLONSTRUMICA
Поздрав и од мене дискусијата ви е сосема оправдана.Веќе подолго време се гледа дека нешто не штима во нашата држава во врска со спортскиот риболов.Јас ќе зборам за Струмичкиот регион а по се изгледа состојбата е иста и во другите региони.Веќе подолго време во Струмичкиот регион нема концесионери за двете вештачки акумулации Водоча и Турија за реката до лани имаше веќе и таму нема па се прашувам дали овие работи намерно се прават и каква е таа политика која се води во врска со овие работи.Двете езера се ги чешлат рибокрадците како што си сакаат се пуштаат мрежи долги и по неколку километри рибниот фонд е сведен на минимум да ви кажам просто не ми се оди на тие води и повторно се прашувам каде живееме во Уганда во Сомалија каде?Ќе се јавиш у полиција ти велат не сме надлежни викаат зберете се повеќе души и натепајти ги а кога ќе си го добијат ќотекот истата таа полиција ќе ве приведе АПСУРД!Годишни легитиминации се вадат каде одат тие средства се прашувам и што добивааме ние со тоа?
Спортски друштва се отварат на секој чекор незнам со која причина а кога ќе ги прашаш зошто не конкурираат за концесија сите велат многу работа било тоа и повторно не ја гледам причината за нивното постоење.Во Струмица има најмалку 4-5 друштва можеби и повеќе не ме фајќате за збор и не ја гледам нивната смисла за постоење.Од тука за мене произлегуваат и некои сугестии што треба да се направи за во иднина.
01.Да се измени законот за спортскиот риболов
02.Да се ограничат отварањето на спортките клубови или да им се постават одредени услови да задоволат па потоа да им се даде дозвола за отварање.
03.Македонија да се подели на три риболовни региони
04.Да се поедностави начинот за дозволи и то:Си вадиш со една сликичка годишна,за 6,3 месеци и така наречени гостински дозволи кои ќе важат 1 месец.(за пензионери да има друга цена симболична)
05.Овие дозволи да се вадат во риболовното друштва или во продавниците за риболовна опрема
06.Легитимација воопшто да не се вади бидејќи дозволата ќе биде се ќе има ставка дали си гост или член.
07.Друштвата што ќе се формираат да им се постави услов за мин двајца вработени рибочувари
имам и други идеи но ќе ги оставиме за понатаму.
На мој Предлог не лошо преку форумот да си закажеме една средба со сите членови на некое место и во живо да си формираме некакво здружение риболовно кое ќе ги брани нашите интереси.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 28, 2011 5:44 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Se raboti na ovaa tema ozbilno. I brzo ke izlezeme so razraboteni idei.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 28, 2011 6:27 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Финансии луѓе, финансии требаааат ако сакаме да биде влијателно!!
Ако некој ги има...тогаш може да се разговара.
Со нетрпение чекам на предлогот од САШО и другиве момци ;)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 03, 2011 4:32 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Oкт 30, 2011 2:36 am
МислењаCOLON19
ЛокацијаCOLONPokraj Voda
Подршка и одмене за ваква прекрасна иницјатива, МОРА некој да превземе нешто дури има уште малку време ( читај риба ) низ водиве :arrow:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum