www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 5:03 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON ПИСА
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 05, 2013 10:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Mnogu malku znam okolu ovaa riba.
ja imam riboloveno samo vo ohrid.
koj ima informacii neka spodeli zbor dva..

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 05, 2013 11:27 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 27, 2011 12:17 am
МислењаCOLON418
Koga letuvav vo Stenje pred 5,6 godini odev so camec do pred selo konjsko i pod kamenjata ima mali pijavici na 7 ,8 m dlabocina sekoja raka parcinja od 150 200 gr rekord mi e za 45 min okolu 50 parcinja,na olovo 20 30 gr so tri jadici od camec frli vadi pravi merak borbena e samo da se pogodi slabo vetre od otvoreno prema breg,toa mi e ubavoto iskustvoto a losoto iskustvo koga ke mi zajade na cesmite brkam bojnik na leb a me dupi pisa :lol: :lol: :lol: :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 06, 2013 1:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
И јас ја имам пецано у Преспа, ама немам некое искуство, башка тоа беше оддамна.

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 06, 2013 3:44 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Писата е одлична риба за ловење на лесна спрема... Доста е борбена и како што кажа Ице, најчесто удираат по 2-3 наеднаш па борбата и ќеифот е поголем... Најдобро е да се лови на конец со дијаметар од 0.12, јадички со големина 12 или 14 (има доста мала уста) и тапа (доколку се лови на тапа) не потешка од 2.5 грама, најчесто поради длабочината (ако се лови од чамец) подвижна... Се лови од Мај па до Октомври обилно, а и во другите периоди ја има ама е помалку активна... Сака места со ниска тревна вегетација, а сум ја ловел на длабочини од 2 па до 10 метри... Околу мамецот, успешно се лови на црн црв, на пијавица, на пченица, на пченка (шеќерец), на јачмен... Јатна риба е,а кога ќе влезе во хранилиштето тогаш со соодветна прихрана тешко излегува од него. За прихрана користам основа од леб (сув, натопен па исцеден) и пченкарно брашно, прашкаста за црвеноперка и варена пченица (користам строго пченица со лушпа, никако од оваа белата без лушпа). Се формираат топки со големина на портокал и во почетокот се фрлаат 5-7, а откако ќе ги имаме првите удари, на половина час по две топки... Заборавив да напомнам дека пред фрлањето на оваа прихрана, фрлам еден килограм варена пченица (без никакви ароми) и ако сум бил попладнето а планирам да одам на истото место (ако се покажи добро нели...) и рано изутрина, тогаш истурам уште еден килограм на хранилиштето и истото се разбира го обележувам со маркер... Најчесто се ловат парчиња од 50 до 200 грама, активна е во текот на целиот ден. Јас ја ловам строго од чамец иако може да се лови и од брег ако тоа го дозволува теренот и ја има потребната длабочина (како што напишав во темата Преспанско езеро). Месото и е вкусно но има доста коски па затоа добро е покрупните парчиња малку да се засечат од двете страни и да се препржат за да немаме проблем со требење на ситни коски. Одлично мезе за камен ладен шприцер и грч ладно пиво.
Бистро :lepi:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 06, 2013 4:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
dobro info santafe :lepi:

dajte nekoja lichna slika da stavime da se gleda za shto zboruvame,jas barav nemozam da najdam..

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 06, 2013 4:21 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Нажалост Аки дигитален фотоапарат немам, а со мобилен баш и несакам многу да сликам... Имам една слика но не е соодветна за на форумов, сликани се 10тина писи во лавабо :hit_head: , а ни јас незнам зошто сум ги сликал :head_bang: :lollol:
Ќе ја поставам со линк за да не биди директно на форум, ако е тоа против правилата тогаш модераторите нека ја избришат... а можеби и Мики или Раде да имаат слики па ќе ги постават тие.

:arrow: http://i1100.photobucket.com/albums/g40 ... 594604.jpg

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 06, 2013 4:24 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
ete nebilo za dzabe shto si gi zlikal ;)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 06, 2013 1:03 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Aпр 13, 2012 8:49 pm
МислењаCOLON104
posto na prespansko nema kade da se kupat mamci od skopje nosev beli crvi.imase nekolku camci koi lovea kako sto pogore kazaa na pcenica.nie mislevme deka so beli crvi nisto nema da napravime ama ispadna deka na beli jade duplo poveke.site se cudea i dojdoa da zemat crvi od nas.i odma osetija deka i na nivnite mesta kade sto imaa merkeri i krma frleno mnogu podobro jadese.ova se sluci dve godini po red.znaci od moe iskustvo podobro e bel crv za pisa.inaku za ribata ako e taze e mnogu povkusna a otkako ke prestoi vo frizider ne e veke toa toa.i polna e so koski.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 06, 2013 1:59 pm 
Отсутен
Wannabe Модератор

РегистриранCOLONСаб Ное 12, 2011 4:15 pm
МислењаCOLON327
ЛокацијаCOLONSkopje
Пред неколку години имаше убава и крупна писа во Струга кај Пливалиштето. Тогаш сеуште немаше шанк, маси и столчиња, туку Пливалиштето беше обраснато сто треви и „реси“. Преку ден се вадеше многу писа на тапа, длабочина не поголема од 1,5 метри, на леб, додека навечер на ампули се чекаше крап.

Еднаш имам пробано пржена писа. Вкусна е, ама има многу коски.

_________________
Независен кандидат за модератор


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PISA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 06, 2013 3:58 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
akiribar НапишиCOLON
dobro info santafe :lepi:

dajte nekoja lichna slika da stavime da se gleda za shto zboruvame,jas barav nemozam da najdam..

Еве слика од Писи,а има и по големи примероци овие се факани од обала.
http://www3.picturepush.com/photo/a/12620226/640/12


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum