www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:57 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 23, 2015 10:56 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Ебе*те физика,кажав ви кладба во опрема дека се лови ии нема гајле,само треба да ловите да научите дека освен 2гр. во светот постојат и полесни тапи,не да правите математики и физики.Ахх како ги нема дечките што беа со мене ова лето што гледаа кино :D да потврдат. :)

Филип НапишиCOLON
Колку време се симнува јадицата, 3 минути? :D
2 мин. и 78сек. :D

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 23, 2015 11:23 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ovoj muabet izleze kako onoj na Keltan i ZIGasive,dali flurokarbonot pliva ili tone :)

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 23, 2015 11:39 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 05, 2013 11:18 am
МислењаCOLON103
ЛокацијаCOLONШтип
Dimitar НапишиCOLON
Ебе*те физика,кажав ви кладба во опрема дека се лови ии нема гајле,само треба да ловите да научите дека освен 2гр. во светот постојат и полесни тапи,не да правите математики и физики.Ахх како ги нема дечките што беа со мене ова лето што гледаа кино :D да потврдат. :)

Филип НапишиCOLON
Колку време се симнува јадицата, 3 минути? :D
2 мин. и 78сек. :D
Dimitarco! Stavi slika ako si vo pravi ili zatraj se vednas. Tuka citaat i clenovi koi sakaat nesto da naucat a ti gi zbunuvas. Zaradi vakvi fantazii ne bie glas "ribarska laza nema kraj". Krajno smesno e da se inates proti zakonite na fizikata,Ne ubeduvas vo tvoite iluzii bozem nie ostanatite clenovi nisto ne razbirame a ti si go izmislil ribolovot. Uste da ni kazes deka odes peski po povrsinata na vodata do mesto na lovenje i Baron Münchhausen ke te krstame. :hit_head:
Pozdrav


Последна промена од 1 на fisherman67, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 23, 2015 11:40 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
filip030682 НапишиCOLON
Ovoj muabet izleze kako onoj na Keltan i ZIGasive,dali flurokarbonot pliva ili tone :)
Епа пробувам да ве убедам дека подвижна може да биде и лесна тапа.И тоа не сум само јас феномен,ги има многу барем јас знам 10-15 рибари од Кочани што ловат на тој начин и тоа со години. Тоа што викате дека споро пага мамецот тоа најчесто се случува бидејки се лови со подвижна со два проводника,додека со еден е скроз друга приказна.Друга причина е тоа што многу често сум гледал на подвижна ловат на 10м. а долниот граничник е ставен на 0,5м од мамецот ,додека ако ловиш на 10м. граничникот го ставаш 4-5м од мамецот и тоа го забрзува паѓањето.И плус што треба многу ловење на тој начин па да се совлада таа техника кога се лови на места каде има струење и кога дува ветар.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 23, 2015 11:50 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
fisherman67 НапишиCOLON
Dimitar НапишиCOLON
Ебе*те физика,кажав ви кладба во опрема дека се лови ии нема гајле,само треба да ловите да научите дека освен 2гр. во светот постојат и полесни тапи,не да правите математики и физики.Ахх како ги нема дечките што беа со мене ова лето што гледаа кино :D да потврдат. :)

Филип НапишиCOLON
Колку време се симнува јадицата, 3 минути? :D
2 мин. и 78сек. :D
Dimitarco! Stavi slika ako si vo pravi ili zatraj se vednas. Tuka citaat i clenovi koi sakaat nesto da naucat a ti gi zbunuvas. Zaradi vakvi fantazii ne bie glas "ribarska laza nema kraj". Krajno smesno e da se inates proti zakonite na fizikata,Ne ubeduvas vo tvoite iluzii bozem nie ostanatite clenovi nisto ne razbirame a ti si go izmislil ribolovot. Uste da ni kazes deka odes peski po povrsinata na vodata do mesto na lovenje i Baron Münchhausen ke te krstame. :hit_head:
Pozdrav
Сега специјално за тебе ке излезам од работа само да ти сликам...

Само за такви научници како тебе,што се толку самоуверени и демек знаат се во недела ако идам и ке ти снимам чисто да ти докажам и да покажам кој има илузии и кој тропа на памет,а нема ни пробано да лови со полесна подвижна тапа... Само тогаш незнам кој ќе молчи?
Веројатно си како едни штипјани што се смееја на мантово(кај пумпите) како тоа сум упорен да ловам со лесна тапа на голема длабочина.

И кој закони на физика шо тропате не ми е јасно каде јас напишав дека мамецот паѓа брзо или незнам што јас ви кажувам дека може да се лови,ловам и знам многу што ловат.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 23, 2015 12:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Se se toa naviki i razliciti iskustva,navremeto koga bese podobra situacija na tikvesko odev bas tamu kaj pisa ti kaj zimzelenite drva sto se pored obalata kaj manastirot.Tamu se lovi na golemi dubini i ako ne stavevme pogolemi tapi 7-8gr brzo da go spustat mamecot plaskata lom ja pravese pcenicata vo propadjanje,koga jadicata propadne vo zona na koja jade crvenoperka vece nemas mamec,plus konkretno na tikvesko struenjeto e ogromno i znae lesen sistem da go zanese vo strana da lebdi vo voda i za toa gi rasporeduvavme olovata na sekoj metar po nekoe,a tapata e sekogas na dolzina na trska .

A za ova sto veli kolegata deka citale mladi i ne iskusni i deka pogresen smer ke fatele toa e na niv da procitaat i da si probaat ako vidi deka stoperot mu pliva vo vodata i deka tapat lebdi ke si stavi pogolema . :)

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 23, 2015 2:58 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Интересни тактики се сите напоменати и според мене секој си лови онака како што мисли дека му е најдобро. Мислам дека тактиката на Димитар е добра затоа што по моето искуство, црвеноперката сака кога мамецот и паѓа многу поспоро и затоа мислам дека колку помалку олово кај црвеноперката, толку подобро ќе поминете. Доколку користам потешка грамажа на тапи, тогаш оловото ми е распоредено како мислам кај Филип, на поголемо растојание едни од други, распоредени помеѓу јадичката и тапата. Барем мене овие два системи ми се покажале најдобри, независно од тоа која дебелина на конец ја користам и големина на јадичката. Проблемот со ситната риба најчесто го решавам со тоа што не користам ситна, прашкаста или леб за прихрана. Само пченица или шеќерац, така да ситната риба и ретко кога ми прави проблем.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 23, 2015 3:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
ljupce НапишиCOLON
затоа што по моето искуство, црвеноперката сака кога мамецот и паѓа многу поспоро и затоа мислам дека колку помалку олово кај црвеноперката, толку подобро ќе поминете.
Алелуја...

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 25, 2016 8:34 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONЧет Maј 23, 2013 11:15 pm
МислењаCOLON5
gram tapa o.25 olovo 12 jadici fudu i partali


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРВЕНОПЕРКА
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 26, 2016 12:09 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Црвеноперката несака да осети ТЕЖИНА кога ке го земе мамецот во уста, но ова незначи дека мора да се користи ЛЕСНА спрема. Најбитно е како ке и го презентираш мамецот. Стави тапа и со носивост од 10 грама но оловцата не ги ставај во куп. Повеќе ситни оловца распореди ги на 1 - 1.5 метри и си го постигнал истиот ефект. Притоа зголеми го растојанието помеѓу јадицата и првото оловце за едно 5cm одколку што нормално го поставуваш.

Не е битно колку брзо или колку споро тоне мамецот. Битно е мамецот кога ке се најде на потребна длабочина да се подвижува. Црвеноперка подобро јаде кога има бранчиња одколку кога е сосема мирно. Бтанчињата нон-стоп и го мрдаат мамецот. На мирна вода, 2-3 пати во една минута повлечете го конецот 1-2 педи кон вас и ке го видите ефектот.

За брзо да тоне мамецот при употреба на клизнз тапа најбитно е да конецот нема никаков контакт со тапата. Само со окцата. И подобро лизга конец низ две олца отколку низ едно. Со едно окце и лесна спрема многу често доаѓа до плеткање. За да добиете уште во брзина на тонење, задолжително направете растојание помеѓу задните две оловца од 1m, 1.5 па и повеќе. На овој начин при самото зафтлање, поради помало забрзување и поголем отпор при лет низ воздухот тапата кочи а конецот слободно се движи низ окцата. Се случува граничникот да дојде до тапата и пред да падне во вода.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum