www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 4:16 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 9:59 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Јас не се слагам ни со едниот ни со другиот ;)

се зависи и од теренот и од водата каде се лови црвеноперка . со таа опрема која ја имаш наведено ако излезеш на Сава или на Дунав можеш да ловиш само плашка и ништо друго . Јас не сум имал промашај на Дојранско со конец 0.16 , јадица 10ка ако работи покрупната или 12ка ако има и поситна црвеноперка . тапа без никаков проблем 0д 1.5 до 2.5 грама , крма мешавина од бели црви и пченица и на јадица арпматизирана homemade пченица . Значи муабетот ми е дека на различен терен си бара потешка или полесна спрема за црвеноперка , се зависи од тоа каде ловите ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 12:48 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 07, 2011 2:04 pm
МислењаCOLON138
ЛокацијаCOLONBITOLA
jas nevelam deka i so ova so ti go kazuvas nemozi da se lovi crvenoperka ama sigurno ke fatis mnogu pomalku vaka nego na nacinot so ti go kazaf jas. 100% sum ubeden.

_________________
><>- GoSPoDE DaJ NI ZdRAvJE i RiBOloV -<><


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 1:22 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
нема да се убедуваме ;) ;) јас не сум ловел со толку лесна опрема ... здравје некогаш ке се видиме на вода па ке пробаме и со двете тактики :P

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 1:28 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 07, 2011 2:04 pm
МислењаCOLON138
ЛокацијаCOLONBITOLA
ke mi bidi cest da loval do ribar kako tebe vo sekoe vreme poveli!!!

_________________
><>- GoSPoDE DaJ NI ZdRAvJE i RiBOloV -<><


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 1:30 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON219
ЛокацијаCOLONБитола
DUMBAL НапишиCOLON
jas nevelam deka i so ova so ti go kazuvas nemozi da se lovi crvenoperka ama sigurno ke fatis mnogu pomalku vaka nego na nacinot so ti go kazaf jas. 100% sum ubeden.
Stojam zad ova. Jas koga se preseliv vo Bitola i pocnav da odam na ribi so moj bratuced, mu se cudev kako faka na 18 zila karasi. Ne za nesto drugo, vadese riba, ama jas naucen na 12 a nego mu bese strav da ne mu skinelo ako mu udrelo karas od kilo. :shock: :shock: . E koga me vide na so fakam i koga proba i toj sega nemozis da go nateras da klaj podebela zila. Za bilo koja bela riba so po tanka zila uspehot e zagarantirano pouspesen. Bistro.

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 3:06 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Jas licno nikogas ne sum lovel pod 14-ka vlakno a smetam deka sum imal uspeh kaj crvenoperkata. Svedok sum bil na situacii koga fakale poveke riba luge sto imaat i podebela sprema. No od druga strana pologicno e polesnata sprema da ima poveke efekt, ova osobeno mislam na konecot, dodeka seuste nemozam da si obajsnam kako nekoj lovi so 18-ka ili 20-ka jadice. Isto taka ne bi mozel da uspeam da lovam so 0,5 gr. tapa, osven vo zatvoren bazen kade ne duva veter :D

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 4:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
ТафТабиТ НапишиCOLON
Јас не се слагам ни со едниот ни со другиот ;)

се зависи и од теренот и од водата каде се лови црвеноперка . со таа опрема која ја имаш наведено ако излезеш на Сава или на Дунав можеш да ловиш само плашка и ништо друго . Јас не сум имал промашај на Дојранско со конец 0.16 , јадица 10ка ако работи покрупната или 12ка ако има и поситна црвеноперка . тапа без никаков проблем 0д 1.5 до 2.5 грама , крма мешавина од бели црви и пченица и на јадица арпматизирана homemade пченица . Значи муабетот ми е дека на различен терен си бара потешка или полесна спрема за црвеноперка , се зависи од тоа каде ловите ;)
Каде и да ја ловиш,си бара осетлива и лесна спрема...Да,ти ке извадиш и на таа спрема што викаш,а колу ке извадиш и колку удари нема да ги регистрираш на нејзе,тука е прикаската... ;)
Претежно кога одам на црвеноперка,користам 0,10-0,12 конче,14-18 јадиче и 1,5 до 3 грам тапа(претежно ваглер).Ако фрлам од брег и ако треба повнатре да ја бркам тогаш користам 3 грамски ваглер.А со 0,10 мм конец и 3 грама тапа,исфрлаш на солидна дистанца.Додека од чамец и блиску од обала,и ако ти се погоди да нема ветер,1 грам тапиче му брцам без да размислам.Некогаш ми се случувало и на пола зрно пченица да јаде само.
Ова го кажувам од мое лично искуство,сепак секој си има свој начин и тактика на ловење.

Бистро

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 4:10 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
По некој муабети знам дека Думбал се такмичи во лов на риба со пловка и тоа што напиша држи вода.

Ама не мора да значи и дека на друга спрема нема да се фаќа.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 4:49 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Лимун братче , затоа и потенцирав дека секој си лови со своите убедувања и нема зошто да спориме кој е поефикасен .
Јас со лесна спрема сум имал само проблем и иддамна ја баталив искрено кажано
Потенок монофил од 0,18 нема да ставам никокаш во живот поради кинења кои сум ги имал во дојран со лесна спрема , а на 0,18 конец и 10ка или 12 јадичка и тапа од 1,5-2,5 грама сум имал многу успех кај црвеноперката без да се мислам ако ми удри и покрупен караш или поситен крап ( до 2,5-3 кг ) . Јас ни во еден случан не реков дека со полесната опрема нема да имаш успех , но реков дека не е пресудно за успех ;) . Го почитувам мислењето и искуството на колегите , се разбира тоа е нивно искуство , моето е малку поразлично :D

поздрав и бистро :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 6:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Немам генерално правило на пример од тоа не користам потенок конец од тој или подебел од тој....Све ми зависи од теренот и рибата што ја фаќам имам дома цел арсенал од 0,10 па до 0,35 дебелина на конци и си приспособувам според потреба.За црвеноперката јадичка 12 или 14,а за конците 0,14 или 0,16 за тапите зависно од дали од брег дали подалеку дали по блиску варирам од 1 грам до 3 грама мислам дека не е потребно да објаснувам која за што иначе обично од ваква форма на тапи најчесто користам.

[ img ]

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 20 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum