www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 1:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 7:20 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
Свее стил,потреба,и навика на фаќање,кој понекогаш ги диктираат разни фактори, теренот на вода,длабочина, времето(ветар),долзина на трската,долзина која сакаме да ја постигнеме иткн,кој допринесуваат за полесна или потешка опрема,фиксна,подвизна,ваглер тапа, затоа и нагласив носивоста се двизи од 0,7-2,5g, дебелината на конецот зависи од горе наведените фактори подебел конец каде сто треба рибата да ја извадиме набрзина (покрај трски,и др препреки поради побрза амортизација киненје на потенкиот конец),удари на друга покрупна риба,или чист терен и мислам дека треба да се двизи од 0,12-0,14 (средна вредност)сто незначи дека не треба или не мозе со 0,8-0,10 кој и јас понекогас ги користам,ако ми овозмозуваат наведените услови со пердув (поради чуствителноста) носивост 0,7-1-1,5g,според мене најидеална дебелина на конецот е 0,12,но како сто написав понекогас сме принудени да користиме и подебел.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 7:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Многу фактори влијаат на изборот на дебелината на конецот,големината на јадицата или грамажата-големината на тапата.
Во врска со конецот и големината на јадицата.Црвеноперката местото на живеење го дели најчесто со карашот и крапот,па честопати на нашата јадица се фаќаат или удираат и овие риби.Мислам дека конец 12ка е сосема идеален за лов на црвеноперката па и карашот,за крапот се зависи од искуството на риболовецот ;) Јадицата кога е во прашање, ловам со 12 и 10 мустад,а најчесто со 10ка пред се поради крупните караши кој на помали јадици честопати ќе се откачуваат пред нашето кепче.Многумина можеби и нема да се сложат со ова мое мислење но најмногу црвеноперка имам извадено на 10ка и со половина зрно пченица на неа.Изгледа чудно но воопшто не и смета речиси голата јадица.
Околу тапата,тука играат улога многу повеќе фактори,ветар,струење на водата,длабочина,потреба од подвижна тапа и слично.Секако што полесна тапа по осетлив ни е целиот систем,но се зависи од горенаведените фактори. :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 8:56 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 23, 2011 8:29 pm
МислењаCOLON178
ЛокацијаCOLONBitola
Црвеноперката најчесто ја ловам на полесна опрема конец 0.12,тапа 1-1.5 гр.(зависи од времето дали дува или не или подалеку поблиску)и јадичка 12-14,за мамец користам леб или пченица и со то прихранвам е сега паралелно на то ловам и на една прачка со потешка опрема 0.16 конец,тапа 2.5-3 гр. и јадичка 10-ка фрлена за карас или клен обично на пченица и понекогаш ми се случува да фатам поќе црвеноперки на потешката опрема.Логично објаснување за ова немам ако на некој му текнува зошто е така нека кажи.
Поздрав и разгеле


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 9:31 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 18, 2011 3:44 pm
МислењаCOLON118
ЛокацијаCOLONSkopje
kire НапишиCOLON
Многу фактори влијаат на изборот на дебелината на конецот,големината на јадицата или грамажата-големината на тапата.
Во врска со конецот и големината на јадицата.Црвеноперката местото на живеење го дели најчесто со карашот и крапот,па честопати на нашата јадица се фаќаат или удираат и овие риби.Мислам дека конец 12ка е сосема идеален за лов на црвеноперката па и карашот,за крапот се зависи од искуството на риболовецот ;) Јадицата кога е во прашање, ловам со 12 и 10 мустад,а најчесто со 10ка пред се поради крупните караши кој на помали јадици честопати ќе се откачуваат пред нашето кепче.Многумина можеби и нема да се сложат со ова мое мислење но најмногу црвеноперка имам извадено на 10ка и со половина зрно пченица на неа.Изгледа чудно но воопшто не и смета речиси голата јадица.
Околу тапата,тука играат улога многу повеќе фактори,ветар,струење на водата,длабочина,потреба од подвижна тапа и слично.Секако што полесна тапа по осетлив ни е целиот систем,но се зависи од горенаведените фактори. :D
Da se nadovrzam nesto....nekogas ne mi jadelo na celo zrno pcenica...... i (istiot den probuvam) go prepolovuvam zrnoto na polovina go vrtam naopaku i ima rezultat odma.....aj toa da vidis sega......nekogas saka ribata i da se filmas :D .......znaci site proceduri zapazeni u stil 12 jadica, 1 gr tapa konec 14 itn.

_________________
Не ми треба многу за да му ја здувнам по риба :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 9:43 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
следниот пат пробај да ставиш цело зрно и откако ке го наместиш стисни го малце да распука и да излезе од влатрешноста .
јас така сум имал највеке успех на Дојранско

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 9:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Токму така и таа е добитна комбинација ;)

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 03, 2012 10:56 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
Цело па стиснато, или пола зрно,не е добитна комбинација само на Дојранско,истото вази и за Тиквеско,Велеско,Турија,и др, тоа е како некое непишано правило, а зошто незнам ќути како риба не казува!!! :P


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 06, 2012 11:18 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
skupi НапишиCOLON
тоа е како некое непишано правило
Во риболовот има само едно правило,а тоа е дека нема правила.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 06, 2012 11:42 am 
Отсутен
Wannabe Модератор

РегистриранCOLONСаб Ное 12, 2011 4:15 pm
МислењаCOLON327
ЛокацијаCOLONSkopje
So se sto e pogore kazano se slozuvam. I jas ja fakjam crvenoperkata na 12-14 konec so 14 jadica. Ona sto sakam da napomenam e deka crvenoperkata saka celo vreme da ja mrdas tapata, ne da ja frlis i da ja ostavis taka. Stomak na konecot da nemas i postojano da ja "pipkas" tapata, so cel da igra mamecot dolu. Vo mnogu navrati dosega mi se ima ovoj sistem pokazano kako mosne uspesen.

_________________
Независен кандидат за модератор


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CRVENOPERKA
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 06, 2012 12:50 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON219
ЛокацијаCOLONБитола
Se slozuvam so ova, ama ova vazi ako ezeroto e mirno. Ela Strezevo da vidis kako e, cel den si duvka veterce i ima brancinja pa nema potreba od toa pomrdnuvanje.

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum