www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maр 19, 2024 5:57 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 10:19 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
gosega go otkrivte Alan Hawk i udri.
Covekot e amerikanec, negovite testovi za masinki se sosema vo red no najgolemiot del od ovie masinki nitu sme gi videle nitu ke gi vidime.

Uste edna rabita e mnogu bitna koga sme kaj temava. Bitno e iskustvoto sto go imaat napraveno ribolovcite so masinkata koja bi sakale da ja kupime. No realno iskustvo, iskustvo od onoj koj ja koristi no i da e relevantno. Tuka pored toa sto se cita po forumi, tireba da se cita i megu redovi. Sepak ako poveketo ribolovci ja falat i megu niv ima i luge cij zbor se ceni i ima pominato mnogu masinki niz nivnite race, toa e dobra i verodostojna informacija. Za zal tuka ne zboruvam za nasi forumi tuku za forumite od sosedstvoto.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 10:31 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
saso НапишиCOLON
gosega go otkrivte Alan Hawk i udri.
Covekot e amerikanec, negovite testovi za masinki se sosema vo red no najgolemiot del od ovie masinki nitu sme gi videle nitu ke gi vidime.

Uste edna rabita e mnogu bitna koga sme kaj temava. Bitno e iskustvoto sto go imaat napraveno ribolovcite so masinkata koja bi sakale da ja kupime. No realno iskustvo, iskustvo od onoj koj ja koristi no i da e relevantno. Tuka pored toa sto se cita po forumi, tireba da se cita i megu redovi. Sepak ako poveketo ribolovci ja falat i megu niv ima i luge cij zbor se ceni i ima pominato mnogu masinki niz nivnite race, toa e dobra i verodostojna informacija. Za zal tuka ne zboruvam za nasi forumi tuku za forumite od sosedstvoto.

+1 :ico:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 19, 2014 3:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
saso НапишиCOLON
Sakam da napisam I jas nekolku reda.
Sfakam Zoki kako sopstvenik na prodavnica deka saka da dobie informacii direktno od ribolovcite no sepak ona sto e bitno za eden krapdzija ne e bitno i za eden spinerdzija.
Na primer kaj edeen krapdzija tezinata ne igra golema uloga no kaj eden spinerdzija e biten moment bidejki masinkata so trskata e segokas vo raka i ako e preteska ili neizbalansirana tezinata na trskata so masinkata veke znae brzo da zamara.
Kaj dobra masinka treba teloto i vnatresnite delovi da se od metal tamo kade sto treba i kompozitni materijali kade ne e cvrstinata na metalot tolku bitna ( za da se zastegi vo cena i tezina ). Aluminiumska spulna i reservna ( dokolku ima ). Kvalitetni lageri zastiteni od vlaga, da ne e preteska no i ne prelesnna. Dobro motanje na konecot. I pred da se kupi da se provrte zosto ima slucaevi da i nekoja dobra masinka ergonomski ne odgovara na rakata ( najcesto preklopnata zica udira oo prstite ).
Kaj edna masinka se e bitno i nisto ne e bitno. Se zavisi od dzebot.
Od masinka pod 60~70 evra ne moze da se ocekuva premnogu. Ke trae tri godini i tolku. Kolku i da napisale na neadeka ima lageri i moderna nova tehnologija nemoze da bide kvalitetna bidejki nejzinoto proizvodstvo kosta edvaj 6~7 evra :crazy: seto ostanato otpaga na marzi na trgovcite, marketing, transport, davacki i danoci. Kakva kvalitetna masinka ocekuvate od 6 evra.
dobro si ja razbral temava,blagodram..
Ke kazam ..nema da se lsoizte verovatno ..prvin e bitna cenata...za zal no taka e ..mozes da kazaes deka ima neznam kakvi se ne performansi ...dokolku nemas pari se drugo e vo votr plan

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 19, 2014 6:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
sekoj still e svoja prikazna vo vrska sto e najbitno!
pred sve na 90% na prvo mesto nie cenata i tuka zavrshuvaat fantaziite,inaku site znaeme sto ni treba i stoe dobro...
najbitno mie za pomalku pari dago izvlecham maximumot za taa cena sto mozam dasija dozvolam.
primer
matrix tinito e fenomen od masinka za tie pari.
konkretno za recen ribolov sve mi ispolnuva za taa cena so nekoi sitni maani.
za na reka bitno mie 1 dae evtina 2lesna 3 brza 4 dobro mota konec5 nema lufta6cvrstae i ja koristam vekje 4godina i imam sigurno izvadeno nad 300kg riba megju koi i parcinja do 3
kg od jaki brzaci bez daja servisiram muka nema ednostavno vredi i mnogu poveke od 20e sto znaci nemora sekogas da bide skapa zadagi pokrie potrebite ida trae!
edna od najjprodavanite masinki e kajjnas.
se fativ za nea da psam bidejki e odlicen primer koj po vasi matematiki bi kostal 3e :lol:
mene toa mie najbitno ako me razbravte 8-)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 19, 2014 6:29 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
:lepi:

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 19, 2014 8:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Аки одличен одговор :lepi:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 20, 2014 11:55 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Aki ,dobro napisal...dobar post

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 20, 2014 12:33 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Iako sum potrosil poslednive godini za moi moznosti dosta pari (govoram za spinning ribolov) od niv najmalku na masinki i trski i niedna od niv ne kosta poveke od 100 eura...Masinkata treba da mi go mota konecot na toj nacin za da ne mi se zapletkuva pri zafrlanje pogotovo koga koristam pletenica, da kocnicata ili amortizerot da ja vrsi rabotata korektno, i se razbira da trae sto poveke a da kosta sto pomalku..Jas ova pogore kazanoto sum go dobil i od Shimano i od Daiwa masinkite koi ne kostale mnogu a najveke odnosno najdolgo od eden Silstar(ne se sekjavam na modelot) no se sekjavam deka go kupiv vo Bugarija za 25 marki i go koristev poveke od 20 godini.... Da se razbereme, jas razmisluvam vaka bidejki pretezno lovam klen i pastrmki a minatata godina ja seftosaf i na shtuki i veruvajte deka imase golemi parcinja koi bez nikakov problem bea izvadeni..E sega koga bi lovel som ili na more verovatno bi go smenil mislenjeto ama toa ke go ostavam za vo idnina pogotovo za spinning na more na koj i te kako mu se tokmam...

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum