www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maр 19, 2024 1:42 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 4:26 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Daniel НапишиCOLON
Abe sto me gajle za karakteriskite be brat, znaes li kolko me interesira AMA TAMN IC, ako ne gu biva biva gu ako ne ne i toj e toj, kako da vredi 100000 evra pa da vu se zamaram . Ako rikne na ribu od 1-2kg znaci ne e dobra i toj e toj, mozev oni i 1000 lagera da vu staviv sto mi e bitno ??? Ako mi lega na ruku i na trsku toj e toj .... i cena da mi odgovara sto e najbitno. Eve ti Silstar Tiny sto ga zima vekj 2-ra godina kako ga koristu, neli ga izdrza Vardar i Bistricu i toj ss ubavi ribe sto poviske da kazu , pa za 1000 denara VREDI ZA SVITE PARE + imam i sarana izvadeno ss njuma na Pcinju pa sga ti vidi.
ne si u pravo, ima rzlika ako pisuva daiwa na nejze , ili keltanux.. :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 4:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Kako nema razlika i toa golema, jas ke ti napisam sto sakas na Masinkata donesi u kumanovo i Ico Baits ke pisuva ne e problem, ako e DAIWA nemora da znaci deka e Kvalitet....

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 4:31 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Daniel НапишиCOLON
Kako nema razlika i toa golema, jas ke ti napisam sto sakas na Masinkata donesi u kumanovo i Ico Baits ke pisuva ne e problem, ako e DAIWA nemora da znaci deka e Kvalitet....

more more :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 4:56 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Daniel НапишиCOLON
ako e DAIWA nemora da znaci deka e Kvalitet....
:lepi:
Одамна

ПС. инаку и Јас ловам со Daiwa , само "малку" поразлични !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 5:18 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
filip030682 НапишиCOLON
Daniel НапишиCOLON
Bitno mi e da mi vrsi rabota i da trae , a kaj ja pravat, kolku tezi, kolku lageri zapvanici semerizni potisni ploci ima NO ME INTERESA ....
Abe zemnjak ovj tvoj post cisto kolko da se napise nesto,da te ima u temu da ne e bez ic.Od kaj znaes deka ke ti vrsi rabota,od kaj znaes deka ke ti trae.Naprotiv tie raboti sto ti gi nabroja i ti se bitni ne gi znaes odnapred,a ostanatoto sto ne ti e bitno e poznata rabota.
Za da znaes deka ke ti vrsi rabota treba da gi znaes karakteristikite (kolku tezi, kolku lageri zapcanici semerinzi potisni ploci :mrgreen:kapacitet )na edna masinka pa da vidis dali taa e taa.I seto toa sto pisuva na edna masinka treba da e tocno,a ne kako na edna moja pisuvase 10+1 i koga ja otvoriv letos da ja izmijam edvaj najdov 6 plus ednosmerniot.

Inaku ako mene me prasuvas za mene e najbitno da ja imam videno na delo ili da mi ja preporaca nekoj sto stvarno znae sto zbori,da ne ti kazuva bezveze raboti a koga ja zemes se kontra.Site tie karakteristiki materiali,prenosi,lageri turi im pepel pola i poveceto pisuvaat nevistini.
Kolku citam naslovot na temata e sto tebe ti e najbitno kaj masinkata Daniel si napisa sto nego mu e vazno :D Ti napisi sto tebe ti e bitno i kraj na prikaznata .

PS.I ne e tema dali dam ili slam e podobra . .. . :howitz:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 5:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Најбитно ме е да ми одговара на потребите, да можам да бидам сигурен дека нама да изгубам „риба живота“ токму поради чкарт машинка... За машинки кои 99% од времето стојат на држачи воопшто не ми е битна тежината, може да бидат и потешки само да бидат здрави и квалитетни.
Кај машинката која ја држам 99% од времето во рака тука ми е битно да е релативно лесна но побитно ми е да е добро избалансирана со трската. Битно ми е да не е некоја астрономска цена, него да биде цена која можам да си ја дозволам и да ме служи подолго време, а кој и каде ја произведил воопшто не ми е битно доколку го исполува горенаведеното!

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 5:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Иако темава ми наликува на анкета , еве што мене ми е важно кај една машинка

1. Најважно кочницата да работи перфектно, колку е возможно се разбира!
2. Да собира конец 0,35мм најмалку 300м.
3. Конецот да го мота релативно добро


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 6:19 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Najbitno da mi odgovar na dzeb ona moze da bide perfektna u sekoj pogled ali ako nemozam da si ja kupam nisto toa ne mi znaci :D
Spored dlabocinata mi odreduva sto "mi se dopaga" :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 8:56 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Sakam da napisam I jas nekolku reda.
Sfakam Zoki kako sopstvenik na prodavnica deka saka da dobie informacii direktno od ribolovcite no sepak ona sto e bitno za eden krapdzija ne e bitno i za eden spinerdzija.
Na primer kaj edeen krapdzija tezinata ne igra golema uloga no kaj eden spinerdzija e biten moment bidejki masinkata so trskata e segokas vo raka i ako e preteska ili neizbalansirana tezinata na trskata so masinkata veke znae brzo da zamara.
Kaj dobra masinka treba teloto i vnatresnite delovi da se od metal tamo kade sto treba i kompozitni materijali kade ne e cvrstinata na metalot tolku bitna ( za da se zastegi vo cena i tezina ). Aluminiumska spulna i reservna ( dokolku ima ). Kvalitetni lageri zastiteni od vlaga, da ne e preteska no i ne prelesnna. Dobro motanje na konecot. I pred da se kupi da se provrte zosto ima slucaevi da i nekoja dobra masinka ergonomski ne odgovara na rakata ( najcesto preklopnata zica udira oo prstite ).
Kaj edna masinka se e bitno i nisto ne e bitno. Se zavisi od dzebot.
Od masinka pod 60~70 evra ne moze da se ocekuva premnogu. Ke trae tri godini i tolku. Kolku i da napisale na neadeka ima lageri i moderna nova tehnologija nemoze da bide kvalitetna bidejki nejzinoto proizvodstvo kosta edvaj 6~7 evra :crazy: seto ostanato otpaga na marzi na trgovcite, marketing, transport, davacki i danoci. Kakva kvalitetna masinka ocekuvate od 6 evra.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STO VI E NAJBITNO KAJ MASINKATA ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 9:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
saso НапишиCOLON
.
Od masinka pod 60~70 evra ne moze da se ocekuva premnogu. Ke trae tri godini i tolku.
Ova od sekogas mi bilo interesno,kako moite uste poeftini traat podolgo od navedenoto i ne samo moi i na drugari.Bitno e da ne e za nekoj mnogu tezok ribolov,za plovak i nasite ribi sekoja masinka trae so godini.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Последна промена од 1 на filip030682, променето е 0 пати

Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum