www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maр 19, 2024 8:11 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Животен век
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 9:21 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Pokraj tolku muabeti za mashinki mi tekna edno interesno prasanje :D

Na kolku od vas vi ima odkazano mashinka u klucen moment ? Na vas licno ili barem da ste bile tamu prisutni,a ne rekla kazala muabeti od komshijata ili ste procitale negde na internet :D

Mene licno nikoja mashinka mi nema riknato od samata po sebe imam nekolku poebano ali od nemarenje ja imam tresnato od zemja i slicno arno ama na eden drugar pred moi oci mu rikna onoj delot ne dozvoluva rackata da odi nazad odnosno samo da motas konec na klen od kaj kilo posle koristenje na mashinkata nekoi 5 godini na sekakov ribolov,a da zaboraviv mashinkata dali koshtase 500 ili 600 denari mesto na proizvodstvo nepoznato mozda kaj komsija mi u podrum bi znael i na krajot se popravi nekoja sitnica riknala :D
Slicno mu se desi na Aki koga ribolovea na pcinja istiot defekt ali na nego mu prerabote posle saat vreme sama po sebe :shock: :D

Jas ne ribolovam tolku mnogu godini ali odam cesto sto znaci abenje na mashinkata od samoto vrtenje pa i riba da ne fatam :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Животен век
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 18, 2014 9:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
ми се деси на одмор во грчка, бев на тролање со жив мамец и здрвив нешто асално, зборам за рибетина огромна за која што имам и видео ама ради моја грешка ја скинав подвез-сајлата...
што ми се деси со машинката, МИ ЈА ПРОСВИРЕ КАКО ИГРАЧКА :lollol: :lollol: ни К од кочница не остана, а си ја стегнал до крај а си ја отпуштил до крај исто ти се фаќа конецот си вози без мака, иначе се работи за некоја ефтина машинка мислам дека беше линеа ефе, купена од кај пројан во гтц, вака на изглед доста голема нешто као ББЛЦ и робусна, платена околу 2500 денари...

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Животен век
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 19, 2014 12:00 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
50 dushi videle i nikoj ne komentira osvne Maxim ?
Zarem tolku zborenje zimajte skapo zimajte marka menjajte pocesto na prazno beshe ? :head_bang:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Животен век
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 19, 2014 12:12 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Toj defekt na aki pretpostavuvam od ladno se slucuva da se ukoci,a mene licno mi se ukoci na riba od 8 kg nejkese da vrti masinkata na prazno bez optovaruvanje raboti no ne i pod optovaruvanje

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Животен век
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 19, 2014 12:14 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
Aj da ne se lutis sto nikoj ne komentira. Do pred nekoja godina realno kaj nas nemase nekakva golema tradicija na pratenje na toa kakva e masinkata, broj na lageri, marka i sl. So tek na vreme kako sto doagjaa movi i posovremeni modeli, a i popoznati marki na masinki, pocna kupuvanje i prebiranje koja i kakva masinka da se kupi. So isklucok na krapciite koi mozebi podolgo vreme gi pratele svetskite brandovi i kvalitet. I odreden broj na spinerdzii isto taka. Site ostanati ne gledaa kakva masinka ke zemat samo taa da brka rabota i da ne e mnogu skapa. Tuka se vbrojuvam i jas. E sega sto se odnesuva na zivotniot vek na masinkite pred se onie so koi se raboti celo vreme vo tekot na ribolovot, onoj da recam sekojdnevniot, lov na tapa pa i spinot koj se poveke zema zamav zivotniot vek mislam deka e pokratok.Sekako se zavisi i od toa kolku se upotrebuva masinkata. Ako ja vrtis do 10 pati vo godinata ke ti traat poveke( zatoa na mene mi traat so godini :thumbs_up: ) . I da ne dolzam da ostavam nesto za posle na masinka za tapa i davam 3-4 godini intenziven ribolov, za spinot bidejki se za nijansa pokvalitetni nakoja godina poveke.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Животен век
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 19, 2014 12:31 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
svee do covekot.
znam lugje koi im e podobro na sekoj vtora godina da kupuvaat masinka od 20e oddkolku naednash da dadat 200e za kvalittetna i dobra.
primer sakav da zeam simano od 60e a prodavacot mi vika zemisi matrix tiny od 20e vika sigurno 3godini kete sluzi pa ako ti otkaze zemisi pak namesto da zatvaras pari...
mene tinito najverojatno od ladno mi otkaza go staviv na ogan i paksie ok.

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Животен век
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 19, 2014 10:10 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
najverovatno kaj mene e do zamor na materijal,imam dosta otideno.najveke mali mashinki koi gi koristam za na match a porano za na teleskop,zosto so istite fakam pokraj klenovi i bela riba i krap i amur.
silstar ne se ni sekavam koja bese ama crna so drvce na rackata ja plativ vo orka na vremeto gavol ipol,prvo popoleka zaglavuvase rackata a posle odkaza cela kocnica,daiwa emcast krapski masinki riknaa nekolku,jackson 2 komada match mashinki dvete posle 6 meseci riknaa niti vrte niti drzi.negde vo struga se site zosto tatkomi nisto nefrla :D :D :D :D
znam edno toa sto e kvalitet i deneska raboti kako novo,shimano 1000 imam dve od 1980 godina ne mrda,sigmice neznam koja godina i dene dens e top,balzer i cormoran od 1985,kako i mitcheeli 2 koma od toa vreme.za zal na vremeto bilo koja firma imase kvalitet.ene dvete masinki spro imaat izdrzano sto sve ne pa pominaa kaj krste pa sega neznam kaj kogo se.ama i den denes cepaat kako prv den.

do den densen niedna nemam osteteno od mehanicki udari zosto mnogu pazam na opremata od sekogas,po mene toa e mnogu bitna rabota za dolgotrajnost

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Животен век
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 19, 2014 10:12 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
JaneMK НапишиCOLON
najverovatno kaj mene e do zamor na materijal,imam dosta otideno
Кога ѓи вртиш обратно :lollol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Животен век
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 19, 2014 10:54 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Oкт 12, 2012 2:11 pm
МислењаCOLON38
Zivotniot vek najmnogu zavisi od nekolku raboti.
Prvo od kvalitetot na masinkata no i od nejzinoto odrzuvanje, kolku cesto se lovi so nea no i kade se lovi.
Edna prosecna masinka na more nema da izdrzi ni edna godina dodeka istata na ezero ke vozi barem tripati podolgo

_________________
,, bolje planski uzmak nego castan poraz ,,


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Животен век
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 20, 2014 11:53 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
bukle НапишиCOLON
Zivotniot vek najmnogu zavisi od nekolku raboti.
Prvo od kvalitetot na masinkata no i od nejzinoto odrzuvanje, kolku cesto se lovi so nea no i kade se lovi.
Edna prosecna masinka na more nema da izdrzi ni edna godina dodeka istata na ezero ke vozi barem tripati podolgo
Za na more ti treba posebna masinka ..za da mose da izdrzi SOL i optovaruvanjeto pri vlecenje,da kazam teret..na ezero toa go nemas i tie 2 kategorii se nesporedlivi...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum