www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jун 06, 2020 12:19 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Активност на студено време-штука
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 09, 2011 10:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Ме интересира ,каква е активноста на штуката(врз вештачките примамки)во студените зимски месеци,освен кога се мрести и знаеме дека не е активна.Како ја дразни воблер,блинкер,кашика....кога надвор е длабоко во минус и кога температурата на водата е ниска.
Односно,дали има ефект спинингот во ова време.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Активност на студено време-штука
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 10, 2011 1:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON 1040
ЛокацијаCOLON Bitola
Од мое лично искуство штуката во овој период треба да се бара на поголеми-погабаритни мамци кои и даваат повеќе рефлексија на ова тмурно и матно време.Препорака - замај лажици од дома и врти на нив !И тоа до крајот на овој месец бидејки кај неа веќе почнува групирањето за мрест и промена на забите! Полека полека активноста ке стивнува до крајот на јануари кога веќе воопшто нема да биде активна !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Активност на студено време-штука
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 10, 2011 2:09 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Сеп 23, 2011 8:29 pm
МислењаCOLON 178
ЛокацијаCOLON Bitola
Ovaj period najcesto sum dobival udari vo dlaboki mesta i na samoto dno obicno od ko ke padni na dno vo prvite nekolku vrtenja,i udarot e mlitav kako da si zakacil treva.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Активност на студено време-штука
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 10, 2011 8:37 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Саб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON 514
Da li poradi vakaov period e podobro da se vrti blinker koi ima pomala vibracija kako "listot" od meps ne aglia ,comet...
A da li LUSOX treba od meps


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Активност на студено време-штука
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 10, 2011 10:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON 1998
Штуката зимно време е најактивна, според мое искуство нема многу голем успех било која железарија во овој период. Силиконци, воблери и ГОЛЕМИ воблери, преку 12 сантима. Вибрацијата во зависност од водата на која ловиш, но не преголема вибрација затоа што секако е во потрага по плен зимно време она.

Користи повеќе воблери, големи, дводелни, троделни. Мислам дека најголем успех ќе имаш овој период на нив.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum