www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Maј 30, 2020 2:23 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 04, 2014 12:46 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Nemam skrgi ama imam prazni beli drobovi i ce se napolnat tolku kolku treba da izednaci pritisokot .. da receme 2 litri ..A ako vdisam zdravo ce napolnam 5 litri :D ne znam dali se razbirame .....koga otvori ustata stukata , somot ..i skrgite se otvoreni , moze da vleze SAMO onolku voda kolku zbira vo nea + onaj mal del sto koga ispolni suplinata bi izlegol niz skrgite ... Za da ima vsmukuvanje treba niz usta da pomine mnogu povejce voda od zapreminata na suplinata na ustata .A posto seto ova se slucuva na ekstremno kratko rastojanie /bukvalno ja otvora ustata koga e na nekoj santim od plenot ..... / ne moze da receme deka toa e vsmukuvanje .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 04, 2014 2:19 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON 1322
ЛокацијаCOLON Прилеп
Keltan НапишиCOLON
Nemam skrgi ama imam prazni beli drobovi i ce se napolnat tolku kolku treba da izednaci pritisokot .. da receme 2 litri ..A ako vdisam zdravo ce napolnam 5 litri :D ne znam dali se razbirame .....koga otvori ustata stukata , somot ..i skrgite se otvoreni , moze da vleze SAMO onolku voda kolku zbira vo nea + onaj mal del sto koga ispolni suplinata bi izlegol niz skrgite ... Za da ima vsmukuvanje treba niz usta da pomine mnogu povejce voda od zapreminata na suplinata na ustata .A posto seto ova se slucuva na ekstremno kratko rastojanie /bukvalno ja otvora ustata koga e na nekoj santim od plenot ..... / ne moze da receme deka toa e vsmukuvanje .
Сосема логично. Имаше мислам дискусија ваква и на друго место, мислам дека со оваа реченица би требало да се затвори дилемата за вшумуквање, можеби има мало вшмукување, ама мислам дека тоа не е основниот механизам за хранење, туку брзината со која ловат овие предатори.
Логично е и тоа да низ шкргите после отворањето на устата а пред лапнувањето на пленот, се наполни нели одредена количина на вода која откако предаторот ќе го пикне во уста пленот, таа вода се исфрла низ шкргите (нема ваљгда да ја плука водата низ уста)...

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 04, 2014 5:33 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
taa tolku vladee so terenot i plenot i koga se kamuflira i koga se prikraduva vo sitte situacii e podobra od plenot i pobrza shto nee sozdadena da sedi i cheka da shmuka nekoj zalak tuku se pushta vo lov i go fakja koe i kako saka.

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 04, 2014 7:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
varkava e luddilo! na povekjetto shto go prattat ovoj brend im e vekje poznatta...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 12, 2015 7:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Јан 25, 2013 4:27 pm
МислењаCOLON 185
Како се пеца штука во заледено езеро
На крајот штуката му го упеца стапот :)

https://www.youtube.com/watch?v=9ZwNBHrrCOA

_________________
FxCxRxSx


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 12, 2015 8:01 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 22, 2013 9:39 pm
МислењаCOLON 209
ЛокацијаCOLON SKOPJE
:lol: :lol: :lol: :lol: duri na krajot i tropa po ledot za da mu ja vrati :filip:

_________________
Spinning forever !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Нед Oкт 23, 2016 10:20 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Prijatelot Stanislav od Surdulica izleze na naslovna strana na casopisot Ribolov

[ img ]

Ubavo storija kako vo edno ezero vo koe nemase voopsto stuki sega se vadat ubavi primeroci.
Eve ja celata prikazna

[ img ]

[ img ]

Sekoja cest Stanislave.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 25, 2016 8:47 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Samo da gi pozdravam site stukarosi so eden prepariran zver ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Саб Oкт 29, 2016 4:13 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Bravo sto ja upecaBravo i sto ja vrati nazad vo voda

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Саб Oкт 29, 2016 9:40 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Ova vejce e STUKA ............... :D Se ispod ovaa mera e STU-kce :ok_ok:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum