www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 9:04 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Мушичарење на бари и канали
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 14, 2011 3:48 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 27, 2010 1:06 pm
МислењаCOLON52
Оваа тема ја отворив поради тоа што мислам дека е доста интересна, особено за нас мушичарите, затоа што начинот на кој ловиме ни налага постојано да се движиме по реките, а со самото тоа и доста често да сретнуваме стари корита, бари, и канали покрај самите реки.
Јас лично никогаш не ги пропуштам, а најчесто кога ке навратам до нив заборавам на реката и каде
сум тргнал. Во повеќето случаи кога рибата не се јавува на реката знае баш таму да биде
активна.
Последната моја посета на вакво место беше на канал за наводнување, што се одлева од вардар и мозам да кажам дека баш интересно поминав, ме изненади глетката што видов неколку големи кленови по 40/50см долги како копаат со главата по дното а опашите им излагаат над плитката вода.
Самиот начин на ловење е чист предизвик, затоа што кленот не се наоѓа низ целиот канал туку се наоѓа само на две места од 1.5 км должина на каналот и треба посебно претпазлив пристап затоа што водата е мала и бистра а коритото доста тесно па посакова криење и спори движења.
Самата природа на растенијата (трските и водената трева) налага да факаме само на одредени места што представува голем проблем за нас откако на тоа место ке уловиме некоја риба затоа мора да бараме начин како да ја уловиме прво покрупната риба затоа што може нема да имаме друга шанса.Мојата тактика на ловенје на ваквии места е следната;приоѓам внимателно на местото клекнувам и малку надгледувам каде се јавува рибата на кое место да ја пласирам мушицата каква мушица и сл. Подоцна зафрлам и кога ке следи удар не контрирам ја оставам рибата да се предомисли и да ја плукне мушичката...е тука имам мал проблем затоа што сувата мушичка веке ми е под вода и не ја гледам ама не ја вадам одма малку чекам и следното потегнуванје на конецот не контрирам уште чекам се додека не се појави таласче односно бранче на местото каде што ми е мушицата од што сум сигурен дека е покрупен примерок.
После оваа да речам прва и покрупна риба следуваат и други мегутоа ситни не пали тоа веке да ја оставам мушицата затоа што покрупната рибата е уплашена и не напага под површината само ситните се активни на површината на водата тогаш значи одам на другото место го правам истото додека малку не се смири рибата и пак назад затоа што таму само на две места се сретнува кленот а има и многу треви во водата и на брегот па немам ни многу избор.
Друго место слично кое често сум го посетувал сигурно и доста од вас го знаат е во селото студена бара покрај самата река исто богато со крупни примероци на клен таму сум имал интересни улови меѓутоа исто (мораш да го одмараш местото). Добар улов само на мокра или нимфа затоа што на сува само ситен удира што е честа појава на вакви места.
Овој текст го напишав за да ви ги доловам моите искуства со вакви терени а и со надеж дека некој друг ке сподели некој начин и свое искуство за пристап и справуванје со проблемите на вакви терени......... :mrgreen:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: мушичарење на бари и канали
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 14, 2011 9:39 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Ova sto go imas pisano me potseti na Råån kade lovam morska pastrmka. Znaci se raboti za mirna, ne taka dlaboka i ne taka siroka reka.
Vo sekoj slucaj mojot pristap na ovaa reka e slicen na tvojot pristap na kanalite. Nabljuduvanje na vodata, predpazlivo priblizuvanje i po moznost podzakrien.
Ako nemam udar posle 20 zafrlanja, obavezno go odmaram mestoto ili ja menuvam pozicijata.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: мушичарење на бари и канали
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 16, 2011 12:06 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Marjan
Uspevas li da fatis po nekoja zaba mozebi :D
Dobra tema.Nikogas nemam fakano na bara.Nacekam li nekoja ke frlam nekoja raka.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: мушичарење на бари и канали
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 16, 2011 2:19 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Namesto musica obicna jadica i eden list zelen ke vidis sto se desava.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: мушичарење на бари и канали
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 9:53 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 27, 2010 1:06 pm
МислењаCOLON52
hahaha se faka i po nekoe zabce ...nemozam mnogu da palamudam zatoa sto pisuvam od mob. inaku prava stvar kolegi ne za dzabe trpam komarci da me bodat a toa livceto zeleno cuvajtego jas lubam cvetce...

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum