www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 03, 2024 3:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 14, 2012 3:42 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
PLASLIVA sramezliva RIBA

Poveke vkrsteni faktori lezat vo edna riba koja uspeala da porasne golema. eden faktor e toa sto na dobar nacin uspeva da gi izbegne opsnostite kroz zivotot. No sepak varira plaslivosta kaj golemite ribi. Nie musicarite imame primeteno deko odredeni raboti vlijaat na stepenot na plaslivosta kaj golemite ribi. sto poveke gi znaeme pricinite za plaslivost kaj golemite ribi, toa poveke golemi ribi ke fatime vo odedeni periodi od godinata so musici imitatori. Se razbira deka ima individualni razliki kaj ribite, no jas imam nekolku iskustva od godinite pominati na voda.Prvo sto bi sakal da naglasam e,kakvo vlijanie ima povrsinata na vodata. Poveke od jasen e faktot deka pri edna mirna povrsina, ribata e neverovatno plasliva.I toa e razbirlivo,povrsinata na vodata e prozorec kon nasiot svet za ribata. Mnogu e lesno da primetime dvizenje preku eden normalen prozor, a mnogu potesko bi mozele da primetime bilo sto preku edna raspukan prozor koj uste se branuva, kako povrsinata na edna podvizna i brza voda. Neverovatno e kolku e ribata lesno plasliva pri mirna i imazna povrsina, a kolku ne e pri edna prekrsena povrsina, kade dokolku vnimatelno se priblizuvame mozeme da dojdeme skoro do nea. Dovolni se mali prekrsuvanja za da bi mozele lesno da doblizime do ribata na edno rastojanie koe ni e udobno za zafrlanje bez istata da ja uplasime.Kolku e ribata odalecena od svoeto 'skrivaliste' e isto taka vazen faktor. Ribata na primer e mnogu plasliva koga pominuva podolgi pateki blizu povrsinata na vodata za da bi jadela komarci.Na ovoj nacin sobira mnogu kalorii za kratko vreme, a ova se slucuva vo mirni vodi vo denovi bez veter. Istoto vazi i za riba koja dosla vo plitkiot del na rekata poradi visokata koncentriranost na insektite vo tie delovi.
I svetlinata si go pravi svoeto. Vo princip, svetlinata deluva na ist nacin kaj ribite kako i kaj nas lugeto. Gledame polose preku nok,a dokolku pogledame direktno vo sonceto ne zaslepuva. istoto vazi i za ribata.Vo nekolku navrati sum primetil deka ribata ne me gleda voopsto, sum mozem so vrvot od trskata da ja dopram,pred nego sto ona primetila bilo sto.Ova moze da se sluci pod tri okolnosti.
Najneinteresnata e koga ribata stoi skoro nepodvizna kako vo koma i stedi energija.Ona moze da ostane vo ovoj stadium podolg periot, i nasite musici nema da i bidat interesni. Edna povozbudliva okolnost e koga hranata e vo tolkavo izobilie sto ribata bukvalno go rizikuva svojot zivot za da bi go napunila stomakot sto e mozno poveke. Ova najcesto se slucuva vo predeli kade letoto e kratko, pri prvite masovni roenja na majskite musici i pri prvite roenja na Caddisot koj vo ovoj preriod mozad da traat od kvecerina do razdenuvanje. Treta situacia e mrestot. No za vreme na mrest ribite gi ostavame na mira.
Razlicen stepen na perdpazlivost i plaslivost kaj pastrmkata pod razlicni okolnosti,ova ke go naucime so tekot na vremeto. Vnimatelni dvizenja i trpenie e klucot. Podobro izdisi 10 min, otkolku odma da se namestis vo pozicija za frlanje.

ova e posledniot tekst od temata,se nadevam deka musicarite ke najdat korist od nego,slobodno komentiraj te go dokolku sakate.Mene mi se vide dosta korisen i poucen

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 14, 2012 7:29 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
Atanasovski, sekoja cest za trudot za koj sum siguren deka e od korist za site musicari i onie koi ne se, respect.

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мusicarenje so imitacii. Komplicirana nauka ili ednostav
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 14, 2012 8:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
nenad212 НапишиCOLON
Atanasovski, sekoja cest za trudot za koj sum siguren deka e od korist za site musicari i onie koi ne se, respect.
Blagodaram Nenad. Mi se vide temava interesna pa ja prevedov.
Tekstot ne zavrsuva ovde, ke ima prodolzetok ali duri vo februari.


Темата продолжува тука:
Мушичарење со имитации 2 дел

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum