www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 8:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 02, 2012 9:46 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Oкт 12, 2012 3:18 pm
МислењаCOLON143
ЛокацијаCOLONSkopje - Saraj
ilija НапишиCOLON
Inace ne samo musicarenjeto sto e od Makedonija.
Tuka e i Nadica i Igor koj se svetski prvaci vo vrzuvanje na musicki a sega se i sudii. Redovno ke gi sretnes po stranski magazini. :~~
Za Andrea Urban da ne zborime. Mnogumina go opisuvaat kako nedovolno " reklamiran" a golem majstor. Izumitel na musicki i tehniki. :NotWorthy:
Eee imame nie konji za trka ama izgleda nema konjanici. :eusa_snooty:
Fala bogu sve si imame samo uste nekoj raboti da se sredat mislam Officialno da bide nekoj revir
АтачментиCOLON
Fly-Fishing-Only-Sign-K-9063.gif
paa valda togas ke bide uste po dobro :))

_________________
Не оди по туѓите чекори, бидејќи нема да оставиш трага .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 02, 2012 9:49 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Mi se sviga tablava, pogotovo catch and release :lepi:

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 02, 2012 9:57 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Oкт 12, 2012 3:18 pm
МислењаCOLON143
ЛокацијаCOLONSkopje - Saraj
Atanasovski НапишиCOLON
Mi se sviga tablava, pogotovo catch and release :lepi:
i mene mi se sviga ama kaj nas e vaka tablata :))

_________________
Не оди по туѓите чекори, бидејќи нема да оставиш трага .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 02, 2012 10:41 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Mozebi bukvite ne se izbrisani ali nekoja dupka od kurshum garant ke ima :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 3:12 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
ilija НапишиCOLON
Znaci kako sto kaza Besim musicarenjeto doagja od Makedonija( kako geografski poim).
Sigurno togas ne fakjale so snjur i muharica ama poentata e deka lovele za prvpat na vestacka mucicka. Od togas opremata trpela mnogu modifikacii a i samite musicki.
E sega dali e tirolot i operilot vleguvaat vo musicarenje kako nekoja podgrupa. NE.
Ne zatoa sto jas taka sakam tuku zatoa sto taka zaklucil svetot.
Dali jas imam nesto protiv ovie dve? Nemam ama istite ne gi dozivuvam kako kolegi musicari. Edinstveno sto mislam deka se najblisku do stanuvanje na "vistinski" mucicari ili vo svetot poznati kako Fly fishers. I zatoa se dobredojdeni na forumov ( i vo musicarskiot razdel) za da razmenuvame iskustva.
Inace vo nekoj zemji musicarenjeto e tolku razvirno sto koga ke kazes ribar se podrazbira deka si musicar. Edna anegdota: bile amerikanci na poseta na rodnini/prijateli vo Makedonija. Domakinot se fali deka e ribar i inspirirani od ova pri vrakanje vo Amrika amerikancite odlucile da mu pratat poklon na domakinot. Domakinot dobiva musicarska masinka i neznae sto da pravi so nea. Dve takvi se prodadoa vo Sara- sport.
Ne sakam nikogo da navrdam a i da izgleda prepotentno.
h,
Na krajot na kraistata i onie sto fakjaat so mrezicki izgledaat kako ribari. :confused:
Imat trska vo raka, cizmi, kapa,odat vo ribolovni prodavnici kako i nie, gi podmackuvaat masinkite kako i nie, i koga ke izleze od doma i vika na zenata: OTIDOV JAS PO RIBA, isto kako i nie.
Chitaj vaka:Niti sum navreden lichno(nema zoshto).Za mene sekoj shto lovi na veshtachka mushichka e mushichkar,a kakva tehnika kje upotrebuva,ostanuva samiot da si odluchi,a tuka me nervira prepotentnosta shto se javuva kaj nekoi "mushichari",a i nachinot na koj zafrlaat(tuka mislam na delot so gazot i kolkovite)ili prosto kazhano i tuka treba da se ima stil kako zafrlas.


Последна промена од 1 на Tvrdko, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 3:14 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
spiro_jas НапишиCOLON
DA TOA E SE TOCNO ali toa aftorot ne e 100% siguren koja e rekata ASTERUT i toj samiot pretpostavuva.
ama vo sekoj slucaj spomnuva za antickite makedonci i od prilika se znae na koj delovi od balkanot moze da bide TOA. toj se locira na rekata BISTRICA - segasna -ALIAKMONAS
e sega toj samiot vo eden del izjava deka segasnata(sostojbata na rekite koga toj istrazuval i ja pisel knigata ) i togasnata sostojba ne e taa
pa ovaa mozi da bidiii i golema tema za istrazvanje za sekoj poedinecno

====NO VO SEKOJ SLUCAJ DOBRO E BAREM SEKOJ ONOJ KOJ E LJUBITEL NA RIBOLOVOT DA ZNAE DEGA I OD OVIE PROSTORI SEGASNI ILI BIFSI POTEKNALO NESTO ==
- AKO JA NAJDAM STRANICATA NA INTERNET KE PROBAM DA JA OBJAVAM -

POZDRAV ZA TEMATA
A da ne e sluchajno rekata STRUMA!?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 3:21 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
Atanasovski НапишиCOLON
Toa sto go spomna Besim za musicarskiot kup sto go gledal na youtube, vo pravo e deka na toj kup ne videl musicari osven eden. Ne e musicarenje ako ne se koristi musicarka i snjur, a vaser kugla, tirol it'd. spagaat vo spin . Tehnikata na lovenje ja odreduva disciplinata a ne mamecot. Ako pogledas eden tiroldjija na primer, on koristi kompletna spin opremna osven toa sto na krajot na konesot ima nimfa.
E sega te razbiram deka se naogas malku isprovociran, znam deka tiroldjiite se staveni na "crna lista", jas licno nemam nisto protiv tirol nitu pak protiv kapki ili vaser kugla. Toa sto e zakonski covek moze da go praktikuva bez da ima griza na sovesta.
Mislam deka pogresno go razbra Besim.
A sto se odnesuva do musicarite, barem po toa sto go imam videno ovde vo Svedska, znaat da bidat voobrazeni i da gledaat so podsmev prema drugite, da si stvaraat slika vo glavata deka se posebni. Bas na Ilija mu go kazuvav ova letoska, se nadevam deka nema i ja da zabegam vo toj pravec.
Pozdrav
Neznam kako e vo Shvedska pa zatoa sakam da prasham:Vo Shvedska ne lovat so vaserki i tirol i ne samo vo Shvedska????-Ili i toa e izmisleno od nas.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 3:31 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Lovat so se, tirol, vaser i ostanato. Samo sto ne e tolku zastapeno ali nema odbojnost kaj lugeto prema toa. Kako sto napisav i pred toa, nemam ni ja nisto protiv bilo koj dozvolen nacin na ribolov.
Ne svativ sto te isprovocira vo predhotnite postovi, ocigledno se najde malku navreden od nesto.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 3:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Da se nadopolnam. Za razlika od kaj nas, ribarite sto koristat vaser kugla i tirol samite ne si se racunaat za musicari, aki gi prasas koj ribolov go koristat ke ti kazat spin. Na eden musicarski revir ovie ribari ne lovat nego lovat na spin revir.
Nikogas nema da gi vidis na eden musicarski sobir ili natprevar.
A daleku od toa deka ne treba da se pocituvame edeni so drugi ili deka ednite se podobri od drugite. Se e rabota na vkus, sto me pleni a sto ne.
Pozdrav.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 3:51 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
Atanasovski НапишиCOLON
Lovat so se, tirol, vaser i ostanato. Samo sto ne e tolku zastapeno ali nema odbojnost kaj lugeto prema toa. Kako sto napisav i pred toa, nemam ni ja nisto protiv bilo koj dozvolen nacin na ribolov.
Ne svativ sto te isprovocira vo predhotnite postovi, ocigledno se najde malku navreden od nesto.
Napishav i prethodno eve sega pak:Ne sum navreden licho voopshto(nema zoshto).Me luti spomenuvanjeto i delenjeto na "operilashi" i drugite.Jas lichno gi upotrebuvam site tehniki na ribolov,kako kje mi bide denes kejfot taka kje si lovam-ne mi treba nikoj da go prasham kako kje lovam deneska,najbitno mi e da sum na voda.
Se izvinuvam shto ja zloupotrebuvam vo momentov temata.
Pak kje povtoram:Koj lovi na veshtachki mushichki za mene e mushichkar.bez razlika kakva oprema koristi,vo dozvolenite granici-sekako.
Malku za temata.Najrasprostranetata mushichka koj ja ima sekoj mushichkar,sekade vo svetot go nosi imeto MAKEDONSKA MUSHICHKA.Napishi na bilo koj prebaruvach MAKEDONSKA MUSHICHKA kje go dobiesh rezultatot.Tie shto vrzuvaat mushichki znaat za koja pishuvam.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum