www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 12:39 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 9:12 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
marjan НапишиCOLON
Ili treska kaj vikendickite :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Не ја омаловажувај реката, таква стабилна вода не постои никаде на светов :lol: :lol: :lol:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 2:50 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
spiro_jas НапишиCOLON
mene poveke mi e interesno sto ovie site sto istrazvale lutaat izmrgju vardar i bisrica a tuka ima dosta za muabet - znaci ako narodot lovel na vardar lovel i na site drugi reki vo toj reon
(nemalo ribari samo na ASTERUT) I nekako kade se vrti celo dejsvie pak okolu ovaj del od balkanot nas kaj sto fakja egejska makedonija
- a eve imame skoro site na forumot odeno po tie reviri -pa gledame so sto lovat lokalnite ribari

a na gornite tekovi kade sto ja ima pastrmkata moze da se vidi deka ima lugje koj sto musicarat pobarajte na youtube ke vidite

ovde ima muabet . samo sme manjak so literatura
imam informacii od eden postar covek od selo SELCE ,mijacko selo i genetski vrzano so selo GALICNIK covekot vika deka dedomu lovel taka so crvena volnica namotana na jadicata i so drenovo stapce ili stap od leska i toa bilo tradicionalno so generacii a znaeme deka galicanite vodat poteklo od egejot odnosno od reka galikus taka da i na ovie prostori mijacijata se lovelo mnogu odamna na ovoj nacin.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 2:53 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Филип НапишиCOLON
marjan НапишиCOLON
Ili treska kaj vikendickite :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Не ја омаловажувај реката, таква стабилна вода не постои никаде на светов :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: ke vidime za 10tina dena koga ke proraboti meps i suva musica koj ke se smee :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 8:58 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 27, 2010 1:06 pm
МислењаCOLON52
Stole bratce ne me svakaj pogresno zboruvase za pocetocite na musicarenjeto kako nacin na lovenje pa taka spontano mi dojde da napisam taka. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 11, 2011 9:01 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ало, изолиран од свет, уклучи телефон, види таму на фејс четот, земи апарат, земи ја малата ДАМ, јас ќе зеам орша, за секој случај! :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 31, 2012 11:43 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Значи дискавери не направи познати пред некој ден имаше емисија тоа how it's made и имаше за правење на мушички нас не спомнаа како оригиналните одкривачи на мушичката и луѓе кои први почнале да ги украсуваат своите јадици со цел да ја измамат рибата.Јас ова го знаев али многу ми беше мило што поштено кажаа за нас без да направат некоја далавера :lol: :lol: :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 31, 2012 11:52 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
imam preveden tekst no nekoi bukvi ne izleguvat na forumov,aj utre ke go koregiram i postram

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 12:29 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
На 00:32 не спомнуваат :)


_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 2:07 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
МАКЕДОНЦИТЕ ПРА ПРА...ДЕДОВЦИ НА МУШИЧКАРЕЊЕТО

Истражувајќи на нет и читајки стручна литература за риболовот со мушичка со цел да дојдам до корените на овој прекрасен начин на риволов мушичкарење,дојдов до интересни сознанија кои ме направија горд што сум македонец мушичар.
Станува збор за еден зпис од еден патеписец Claudius Aelianus во неговото дело De Natura Animalium - книга XVII кој во II век од н.е.поминувал низ тогашна Македонија и запишал еден текст пред речиси 19 века, во кој јасно го опишува лукавиот македонец кој со прачка од лешник и феноменална идеа се надмудрува со пегавата убавица(пастрмката)односно ја опишува првата вештачка мушичка која ја направиле нашите предци античките македонци за кои претпоставувам дека уживале во мушичкарењето како и ние денес.Јас ке ви преведам дел од тоа што го напишал Claudius Aelianus во неговото дело De Natura Animalium - книга XVII.
.......слушнав и можам да ви раскажам за начинот на риболов во македонија кој е следен:помеѓу Верија(Бер)и Солун тече реката Асерагус,во неа живеат риби со пеги на кожата,но како се викаат најдобро е да ги прашате македонците,тие се хранат со мушички кои летаат околу реката и кои се разликуваат од мушичките што живеат на друго место,тие не личат на оси ниту на бумбари па дури ни на пчели иако имаат особини на споменатите инсекти.Може да се каже дека се големи како бумбари со боја слична на оса и дека брмчат како пчела.Македонците ги викаат Hippourus.Овие мушички се ројат околу реката и таму ја бараат свијата храна,во таа прилика рибите кои живеат во реката ги приметуваат и им се прикрадуваат тивко и штом ке влезат во нивната сенка ги напаѓаат баш како што волокт ја напаѓа овцата.Иако рибарите знаат за ова,тие не ги користат мушичките како мамец за рибите,бидееки кога чивекот ке ги допре тие го губат природниот изглед крилата им се распаѓаат и рибите не им се доближуваат и не ги напаѓаат,затоа што инстиктите им кажуваат дека таа мушичка е предходно уловена.Но со својата вештина рибарите сепак успеваат да ја надмудрат рибата,тие намотуваат црвена волна на јадицата и на таа волна прицврстуваат два пердува што растат на вратот на петелот под ресата и имаат боја на восок.Стапот за риболов е долг околу 6 стапки а исто толку и конецот.Рибарите го зафрлаат мамецот,а рибата привлечена од бојата доаѓа мислееки дека ке се најаде,широко ја отвара устата и се закачува на јадицата.......
Ова се зборовите на Claudius Aelianus кој во детали пред 19века го опишал почетокот на мушичарењето кое денес е можеби и најрелаксирачкиот риболов.
Вака изгледала Hippourus првата направена мушичка во светот која денес ја нарекуваат македонска мушичка(macedonian fly)
[ img ]
За жал денес нас македонците мушичкари не има во мал број,а и пегавите риби се помалце.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ИСТОРИЈА НА МУШИЧКАРЕЊЕ
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 01, 2012 2:16 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Перун... доцниш :D

http://www.ribar.com.mk/index.php?optio ... &Itemid=37

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum