www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 7:41 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Начини на зафрлање во мушичарењето
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 07, 2012 10:41 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Зафрлањето на мамецот е нешто што го одвојува мушучарењето од останатите видови на риболов. Токму овој момент ме прилвече кон оваа дициплина.Често кога сум на вода, знам да поминам повеќе време вежбајки ги различните начини на зафрлања одколку на активно рибарење. Не ретко истото го правам и во двор, понекогаш добрите зафрлања ми даваат поголема сатисфакција одколку уловот.
Постојат многу начини како да се зафрли мушичарскиот конец, а начинот на зафрлање ни го диктира теренот на кој рибариме.
Ова како увод во една тема каде што ке можеме да поставуваме видеа со инструкции за различни зафрлања, а и да дискутираме за истите.
Еве неколку кратки видеа во кој служат како преставување а не инструкции.
Overhead cast

Underhand cast

Roll Cast

Double Spey

Snake Roll

Snap T

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 07, 2012 8:58 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Top,top,top
bas ova falese.kratki videa od nekolku sekundi ama od ist covek prezentirani.Nema tekst samo video.koj saka da doznae poveke za odredeno zafrluvanje ke moze da pomine saati vo objasnuvanje na instruktori od internet.
Super.Bravo za energijata.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 08, 2012 3:26 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Работата на левата рака (ova za desnaci) е од иста важност како и десната. Тегнењето на конецот со левата рака се нарекува
"double haul" доколку го изведуваме во двата правца, поточно го повлекуваме надоле па го пратиме движењето на конецот нагоре. Што значи тегнење на конецот при зафрлање напред и пофторување на истото при зафрлање назад. Овој начин на работа со конецот е многу битен. Неможеме да изведеме долги зафрлања без него, ова дава дополнителна енергија и брзина на конецот. Служи отприлика како турбото во моторот на автомобилот. Нема ни овде да ве гушам со инструкции, него ке ставам едно видео каде убаво се гледа работата на левата рака.
Овде ке можеме да дискутираме и за double haul, кој сигурно на почетокот ќе прави малку проблеми. Секоја чест на оној кој од прва го провалил ова.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 08, 2012 5:48 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 10:22 pm
МислењаCOLON144
Одлично, добри клипчиња. Да отопли времето малку па ќе пробам да ставам едно клипче од мене како зафрлувам. Се надевам дека вашите коментари (позитивни и негативни) ќе ми помогнат да научам нешто повеќе.
Бистро.

_________________
>>Ајде клене куде мене<<


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 09, 2012 12:05 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Najdobar sovet sto go dobiv koga pocnuvav bese ,da ne brkam dalecini, nego preciznost i konecot da padne u prava linija a ne polukruzno. Mislam deka toa bi ti bila i najdobra vezba, bez da brkas dalecini vo pocetokot, ke si dojdat sami po sebe.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2012 4:09 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Ako nemame musicarka onda mozeme i vaka da zafrlame.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2012 11:44 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Ova mora da go probam.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2012 11:57 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
:D :D :D samo napred kolega..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 11, 2012 5:30 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Досега нема зафрлувано со мушица на џиг јадица. Имав некои џиг јадици дома, гледав малку на нет дома и почнав да врзувам. Да не е преголема или тешка за стандард трска за мушичарење од AFTMA 4-7 2.40 m до 2.80 m или пак се за оние дворачни поголеми трски?

_________________
Laissez faire


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 11, 2012 6:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Ja frlav strimer na jig jadica, i moram da priznaam deka imav malku problem. Vistina, bese mozebi i pretezok za liderot sto gi imav 0,20 a i samiot lider predolg. Koga frlas teski strimeri, bitno e da dolzinata na tipetot bide izbalansirana so liderot i tezinata na strimerot. Vo sprotivno, musicata nema da ti leta skladno so musicarskiot konec, ili konecot ke bide pobrz od nea ili obratno, dobivas custvo deka ja brkas musicata. Ova se sreduva so kratenje na tipetot i stavanje soodvetna debelina na istiot.
Koga staviv tipet 0,27 pokratok, problemot bese resen. Znaci najdi si ja dolzinata i debelinata na tipetot koj ke odgovara na tezinata na "extremno" oteznatata musica. Ova mozebi zvuci komplicirano ali ne e.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum