www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:45 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 3:21 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Gledam vo spin temita,kako ne(treba da se prifati riba)a slucajno so aparatot bev na lice mesto koga ilija zakaci riba i jas normalno go ovekoveciv momentot.Pa eve kako izgleda toa i vaka treba.
ilija imase ksmet sto se bese kako dogovoreno:
eve go kontriranjeto i prviot kontakt so ribata na drigata strena na konecot.
[ img ]
mernje na silata na protivnikot i podgotovka na kepceto:
[ img ]
zamoruvanje na ribata na bezbedna distanca:
[ img ]
vnimatelno povlekuvanje na zamorenata riba i crpnuvanje so kepce:
[ img ]
crpnata riba vo veke navlazneto kepce:
[ img ]
fotografiranje:
[ img ]
[ img ]
i najvaznoto bezbedno vrakanje na ribata nazad vo vodata:
[ img ]
ilija slikive mnogu dobri izlegoa bas kako skolski primer kako treba.
Eve i dve videa za istata tema:


Vaka nekako bi trebalo toa da izgleda na musicarski nacin.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: tehnika na zamoruvanje,prifakanje i fotografiranje na ri
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 3:35 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
запамтетего ставот поточно позицијата како е застант илија кога е моментот за црпење на рибата
тотално исправно и вака треба правилно да се застане - позицијата на телото и држењето на трската со нозете можете и на овај начин а и во получекор со спуштање на коленото кон земја нешто како за низок старт позиција(ова повеке кога сме од обала) :D

иако е темата за мушичаење темата е корисна скоро кај сите техники

перун си направил полн погодок и со сликите и со темата - :ok_ok:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: tehnika na zamoruvanje,prifakanje i fotografiranje na ri
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 3:42 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
spiro_jas НапишиCOLON
запамтетего ставот поточно позицијата како е застант илија кога е моментот за црпење на рибата
тотално исправно и вака треба правилно да се застане - позицијата на телото и држењето на трската со нозете можете и на овај начин а и во получекор со спуштање на коленото кон земја нешто како за низок старт позиција(ова повеке кога сме од обала) :D

иако е темата за мушичаење темата е корисна скоро кај сите техники

перун си направил полн погодок и со сликите и со темата - :ok_ok:
kakva slucajnost bese ova,samo sto dojdovme jas aparatot vo kola go zaboraviv a ilija uste se vrzuvase pred kola,go zamoliv da go donese.Pristigna ilija so aparatot mi go dade,se odvoivme i za nepolna minuta ilija realizirase udar a jas na 10tina metri od nego.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: tehnika na zamoruvanje,prifakanje i fotografiranje na ri
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 3:58 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
spiro_jas НапишиCOLON
запамтетего ставот поточно позицијата како е застант илија кога е моментот за црпење на рибата
тотално исправно и вака треба правилно да се застане

перун си направил полн погодок и со сликите и со темата - :ok_ok:
Dolzinata na liderot i tipetot diktiraat kako da se prifati ribata.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: tehnika na zamoruvanje,prifakanje i fotografiranje na ri
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 4:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
сигурно нема да е подолга од дожина и пол од трската, на овај начин со истранување и повлекување наназад на трската се добива на да речам должина а и трската е во безбедна состојба да можеш да реагираш на било кој непредвиден потег на рибата
- неможе да замине мегу нозе па да се напрат компликации ;) а и да тргне пак да бега брзо и правилно се реагира - а и доволно конец и време имаме за маневри со трската

башка истранувањето не штити и од ненадејно откачување на рибата -- масимално се избегнуваат шансите за да јадицата тргне кон нас

јас иако не мушичарам (мада имам опрема и сум фрлал) - го практикувам ваквото држење и став и во другите типови на риболов, не е лошо секој да го знае

тврдко
пред огледало можеш само да се шминкаш, чешлаш и бричеш- ваквите работи на терен се прават(да не речам вежбаат) во присуство на адреналин :D

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: tehnika na zamoruvanje,prifakanje i fotografiranje na ri
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 30, 2014 7:36 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Vo kontekst na temava bi dodal nekolku raboti:
1.Ne vidov nikoj od nas da koristi pean :thumbdown: izgleda ni e sostaven del od sminkata na elecinjata.
2.Neznam kolkumina od nas ja namokruvaat rakata pred da ja prifatat ribata.Toa najverojatno se pravi za da se ne se "zalepat" prstite za sluzokozata na ribata i eventualno da ne se zakacat paraziti.
3 Nekoj musickari razmisluvaat do toj stpen sto koristat specijalni kepovi za C&R napraveni od guma i ribata se otkacuva preku mrezickata koja e mnogu pobezbedna otkolku nasata raka.
4 Nekade ribata ne se vadi duri ni od voda.Se otkacuva na nacin sto ribata e celosno vo voda i eventualno glavata i e nad voda.Se otkacuva od jadica bez voopsto da se drzi ribata.
5 Cesto mi se ima sluceno koga sakam da se slikam so ribata ili koga ja pustam da ja drzam na covecka visina i vo toj moment ribata da mi zapreta i da "plesne" na voda ili pak da se "zakuca" so glava vo plitkoto.Od ovie pricini samo eden sovet: kleknete .Kombilizonot nema da vi se skine.Ne za djabe e pojacan na kolena i na dupe.
Super tema Perun.Ima nekoj raboti koj treba da gi ucime edni od drugi bez razlika na disciplinata.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: tehnika na zamoruvanje,prifakanje i fotografiranje na ri
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 28, 2014 9:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Tekstot ti e na mesto Ilija, ali ja bi zapocnal so ne legnevanje na ribata na zemja, treva, kamenja i slicno i nema potreba od 5 minuti slikanje. Ova ako sme so namera da ja vratime.
Dobar primer se fotografiite gore, u kepce, dvapati shkjoc i nazat.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: tehnika na zamoruvanje,prifakanje i fotografiranje na ri
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 23, 2014 9:32 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Za razlika od drugite disciplini, nie musicarite imame dva nacina da ja zamarame ili izvadime ribata. Toa go pravime ili so vlecenjeto na snjurot ili so pomos na masinkata. Ja skoro sekogas ja koristam masinkata ako ribata mi dozvoli, ako e pomala onda mi nema logika da go motam snjurot nego racno ja vadam.
Od nekolku pricini ja koristam masinkata. Moe licno ubeduvanje e deka na toj nacin imam podobra konrtola, ako e pogolema riba mozam da ja nasteluvam kocnicata sto ke rezultira so pomalku odkacuvanja i kinenja, i najvazno od se e deka custvoto na borba spored mene e daleku podobro na masinka nego na raka.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: tehnika na zamoruvanje,prifakanje i fotografiranje na ri
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 23, 2014 9:38 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Atanasovski НапишиCOLON
Za razlika od drugite disciplini, nie musicarite imame dva nacina da ja zamarame ili izvadime ribata. Toa go pravime ili so vlecenjeto na snjurot ili so pomos na masinkata. Ja skoro sekogas ja koristam masinkata ako ribata mi dozvoli, ako e pomala onda mi nema logika da go motam snjurot nego racno ja vadam.
Od nekolku pricini ja koristam masinkata. Moe licno ubeduvanje e deka na toj nacin imam podobra konrtola, ako e pogolema riba mozam da ja nasteluvam kocnicata sto ke rezultira so pomalku odkacuvanja i kinenja, i najvazno od se e deka custvoto na borba spored mene e daleku podobro na masinka nego na raka.
ubavo vikas ama treba ribetina da zakacis za da raboti drilot,za zal imav nekolku takvi sansi na treska ama realizacija zero,a so spin trska mnogu pati sum go pocustvuval toa adrenalinot 100% raste sto bi rekol kompir.

_________________
...?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 07, 2015 1:52 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Еве уште едно видео на заморување, прифаќање, фотографирање и враќање на рибата, плус да не си помислите дека Емил не знае да мушичари пастрмка после купот на Шум :D


_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum