www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 2:09 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1213141516»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Државен мушичарски куп 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2016 11:54 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Филип може да каже дека ќе организира и Светско првенство, ти на се ли му веруваш ? :D
Еве и да организира лига, ако е по правилата на МРФ, why not ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Државен мушичарски куп 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2016 12:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
ilija НапишиCOLON
Предраг НапишиCOLON
Колеги риболовци нема потреба од циркузи и слични работи.
Најпрвин ќе честитам на СИТЕ кои зедоа учество во овој мушичарски куп а посебно честитки за победниците.

Да пробам да им објаснам на членовите од мушичарски клуб Матка како функционира МРФ за да нема недоразбирање.

Во МРФ пристигаат меилови и писма со мислења, сугестии и идеи за и околу спортскиот риболов. Натпреварувачка комисија во МРФ НАЈПРВИН ги разгледува овие дописи а потоа излегува со ПРЕДЛОГ календар до УО на МРФ.
При изготвување на календарот не се гледа само за една дисциплина туку за сите заедно. Се зема во предвид балканските првенства, светските и европските. Се разгледуваат водите и периодот на одржување на натпревар, висина на вода, активност на рибата,... се земаат во предвид празници, избори, годишните одмори,...и се изготвува овој предлог календар.
За да ме разберете подобро еден ваков допис до МРФ беше испратен од Рибар 2011 каде меѓу другото даваат предлог и мислење (натпреварувачка комисија во Рибар 2011) за лигата натпревари во крапски риболов. Предлогот е една вода за сите три кола и натпреварот да трае 72 часа. Имаше и други предлози но да не ве замарам со останатото. Овој предлог беше земен во изготвување на крапскиот календар.
МРФ не бара од секое здружение мислење туку здружениата се обраќаат до МРФ.
Понатау се зема во обзир и преклопување на неколку натпреварувања истовремено (за бројот на судии) како и самиот факт дека како што немаме професионални натпреварувачи, професионални клубови така немаме и професионални судии кои можат во секо време да бидат отсутни од работа па и по 72 часа.

Понатаму, Филип ме побата на телефон да ме праша за еден натпреварувач кој се пријавува по истекот на рокот за пријавување каде доби одговор дека натпреварувачка комисија НЕ дозволива учество по истекот на рокот за пријавување. Оваа не е само за мушичарите или дека станува збор за човек од муслиманска вероисповед туку правило кое се почитва во сите дисциплини.
Што се оденсува за празникот Бајрам доколку тоа беше на самиот ден 5 Јули ќе се согласев дека не е во ред и воедно ќе гласав против на УО на МРФ но 10 дена пред самиот празник не ни ми дојде идеја дека се пости. Доколку некој од клубот Матка ни се обратеше на натпреварувачка комисија или пак до УО на МРФ секако дека ќе се земело во предвид но овака нема место за правење тензија дека некој е против некого.

И да не должам многу ќе ви дадам еден пример од крапскиот дел каде што имаме едено здружение МАК КРАП кое го сочинуваа само крапџии но без разлика на СЕ сами не одат на балканско, светско или некое друго првенство туку само на купови. На наведените првенства се оди преку легитимната членка МРФ. На состанокот на МРФ како што веќе споменаа и Филип и Сашо беше побарано т.с. пренесено барањето од клубот Матка да прати своја екипа на балканското мушичарско првенство за кое сите едногласно рековме НЕ. Легитимни се само оние кои учествувале во купот или пак уште подобро во лига натпреварите и кои се потрудиле да дадат свој придонес во омасовување на овој спорт.

Затоа ќе кажам дека Филип реално е единствениот кој нешто побарал или пак се заложил за и околу мушичарењето во МРФ.
Predrag
Se slozuvam so ovie raboti sto gi imas napisano.
Me interesira dali ti smeta izjavata na Filip " jas slednata godina i liga ke organiziram".
Dali toa ne se kosi so seto ona sto go objasnuvash kako ide protokolot vo MRF?
:confused:
Кире брада на многу интервјуа кога ги гледаш вели "еве денес порибувам на оваа вода", а станува збор дека МРФ порибува, или пак "организирам натпревар" а е во организација на МРФ. И Кире и Филип и Предраг се дел од МРФ.
Не треба ова да ме нервира за да не земам учество во крапскиот куп или пак лига. Да, можеби ме иритира но нема да бојкотирам заради некоја изјава, туку ќе одам и ќе пробам да направам резултат.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Државен мушичарски куп 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2016 12:26 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Znaci dogodina da ne davame predlozi badijala zatoa sto Filip ke pravi liga?
Ili deckoto e vidovit ?
Ova mi doagja kako zapecatena sudbina, a MRF e otvoren za predlozi.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Државен мушичарски куп 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2016 12:31 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
МРФ е отворена за предлози. Сите предлози ќе ги разгледа натпреварувачка, па потоа ќе се изнесат на гласање на УО, доколку се издржани. Таков е редот.
Едвај чекам да ги видам предлозите на МК Матка, да видам што толку поразлично ќе предложат од организација на куп, избор на патека и обележување на позиции кои мора да бидат лесно пристапни од суво за судиите, правилник согласно ФИПС, ручек после натпреварот и прогласување на победници, а се тоа бесплатно за мушичарите (извинете крапџии и пливкари), односно без котизација. Тоа бесплатното повлекува други работи, односно нема можност за судија позади секој натпреварувач, туку по 1-2 судии во сектор максимум, за што е предуслов пристапноста на теренот по суво.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Државен мушичарски куп 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2016 12:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
И минатат година а и сега сакам да ви напоменам дека доколку се работи само за еден државен мушичарски куп може да помине без котизација се разбира СЕ во интерес на промовирање на мушичарите. Доколку се пројави идеја и се разбира интерес за лига натпревари (реки и езера) во тој случај ќе има и соодветна котизација чија висина ќе ја донесе УО на МРФ.

БИСТРО и помасовно догодина.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Државен мушичарски куп 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2016 12:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Ali kako i da e. Gledam deka nema prostor za kritika. Super e Filip. Cuvajte si go. Dogodina zdravje ke vidime kako ke bide.
Bistro i cestito za pobednicite.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Државен мушичарски куп 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2016 1:30 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
ilija НапишиCOLON
Ali kako i da e. Gledam deka nema prostor za kritika. Super e Filip. Cuvajte si go. Dogodina zdravje ke vidime kako ke bide.
Bistro i cestito za pobednicite.
Кoлку и дa си циничен, oвa ти е нaјреaлниoт пoст дo сегa :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Државен мушичарски куп 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2016 3:22 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
ilija НапишиCOLON
Znaci dogodina da ne davame predlozi badijala zatoa sto Filip ke pravi liga?
Ili deckoto e vidovit ?
Ova mi doagja kako zapecatena sudbina, a MRF e otvoren za predlozi.
Абе Илија....може ли за момент да не се спомнуваат имиња, Филип, Илија, Јанко, Петко....ако мислите за напредок на мушичарењето незнам кој нормален би бил против да има државен куп или лига. Како, каде и кога ќе биде организирано е сосема друга тема, има можност за предлози затоа што зборуваме за следна година веќе. Ревири мушичарски кои ги посетувате не се многу и генерално си ги знаете, организацијата генерално е пропишана во правилници на МРФ, датумите секако може да се дискутираат. Секој мушичар кога ќе пристапи на стаза пред него е само водата, пастрмките, неговата умешност и знаење, тука веќе воопшто не е битно кој организирал. Ако веќе сте решиле да се натпреварувате натпреварувајте се за доброто и напредокот на спортското мушичарење. Филип моментално е таму во УО на МРФ и нешто пробува да организира, а по моабетиве мене ми личи дека вие ликувате и се радувате ако не дојдат луѓе како сега за државниот куп, така и за следна година за евентуална лига...зошто заради Филип ? Значи не е битно веќе мушичарењето, туку битни се ликовите, битна е суетата, битно е кој организира ? Филип спомнал лига вие зборувате како да кажал да се пресушат реките ??? Ако и вие сте ЗА лига, седнете напрајте си состанок, наравете си официјални барања, предлози за стази, повеќе предлози за датуми и не гледам зошто ако предлозите се издржани да не бидат прифатени. Пак на крајот тоа ќе биде државен куп или лига, државен значи на Република Македонија, под капата на Македонска Риболовна Федерација, да се учествува значи да се почитува и обратно.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Државен мушичарски куп 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2016 3:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
ico baits НапишиCOLON
Ja so severina razgovarav ,da vi pee posle kupot :D
Abe lazhgo,Severina ne dojde,drugpat ne zbori pred raka.CCCCCC :saso: :saso:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Државен мушичарски куп 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2016 3:53 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
Chestitki za uchestvoto na kupot do site frchkalisti a za laureatite "BISTRO" na balkanskoto prvenstvo.
Organizacijata na kupot beshe bezprekorna,poziciite bea na pozicii kade shto lezhi dobra riba.
Chestitki za organizacijata.Nikoj nema pravo da se luti ako ne prisustvuval zaradi bilo kakvi nedorazbiranja vo klubot.
Imashe dovolen broj na frchkalisti za da se napravi staza,pak kje recham na najdobriot teren.
P.S
Da ne se zalazhuvate deka vo sloboden termin kje mozhe da frchkate tamu,na DZONI mu ja mestam sajlata i da vi napomnam MNOGU DOBAR plivach e.
:saso:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1213141516»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum