www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 1:14 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spisanie Spin & Fly
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2011 2:55 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Број 10 крај на Јули/почеток на Август :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spisanie Spin & Fly
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 1:38 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Jун 17, 2011 2:18 pm
МислењаCOLON52
Tako je, broj 10 za 15-20 dena u Makedonija:

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spisanie Spin & Fly
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 1:41 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Maј 18, 2011 11:08 pm
МислењаCOLON181
ЛокацијаCOLONСкопје
Гоци да те питам, зашто увек шаљете старе бројеве у Македонији :!: :?:

_________________
Eee Бах, Бах.. еден ебах и тај умре..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spisanie Spin & Fly
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 8:29 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Jун 17, 2011 2:18 pm
МислењаCOLON52
Odgovor nije baš jednostavan...

Ukratko: tako je isplativije.

Mi nemamo para da magazin odštampamo u dovoljno velikom tiražu da može direktno da ide u celu bivšu Jugoslaviju, već smo odlučili da veći deo direktno ide u Srbiju, a manji deo direktno i u Hrvatsku, Crnu Goru i Sloveniju.

Ono što se ne proda u Srbiji se probere, obaci škart, prepakuje u nove kese i šalje u Bosnu i kod vas u Makedoniju sa zakašnjem od 2,5-3 meseca.

Tako praktično imamo 2 kruga prodaje i koliko-toliko pokrijemo trošak štampe... :|

Inače može da se nađe spisanije i direktno u Makedonija, ima više načina:

1. pretplata, 6 broja košta 21 evro: http://www.spinandfly.net/pretplata.html
2. da šaljemo novi broj u neka dobro posećena ribarska prodavnica u Skoplje i da tuka ima da se kupi. Ako znate koja radnja je dobra, ko je dobar gazda da ne bude problem sa plaćanje, možemo da šaljemo recemo 10 magazina od svaki broj i da ima da se kupi.
3. da šaljemo kod nekog od vas, pa da kod njega ima da se nabavi novi broj

Još ako pošaljemo po neki prietel sa kola, a ne sa pošta, onda može i cena da bude manja. Na pošta 10 magazina da se pošalje iz Srbija i Makedonija košta 9 evra... A lokalno Srbija-Srbija samo 0,6 evra za ista količina. Mnogo je skupo slanje u inostranstvo...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spisanie Spin & Fly
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 9:41 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Goci НапишиCOLON
Odgovor nije baš jednostavan...

Ukratko: tako je isplativije.

Mi nemamo para da magazin odštampamo u dovoljno velikom tiražu da može direktno da ide u celu bivšu Jugoslaviju, već smo odlučili da veći deo direktno ide u Srbiju, a manji deo direktno i u Hrvatsku, Crnu Goru i Sloveniju.

Ono što se ne proda u Srbiji se probere, obaci škart, prepakuje u nove kese i šalje u Bosnu i kod vas u Makedoniju sa zakašnjem od 2,5-3 meseca.

Tako praktično imamo 2 kruga prodaje i koliko-toliko pokrijemo trošak štampe... :|

Inače može da se nađe spisanije i direktno u Makedonija, ima više načina:

1. pretplata, 6 broja košta 21 evro: http://www.spinandfly.net/pretplata.html
2. da šaljemo novi broj u neka dobro posećena ribarska prodavnica u Skoplje i da tuka ima da se kupi. Ako znate koja radnja je dobra, ko je dobar gazda da ne bude problem sa plaćanje, možemo da šaljemo recemo 10 magazina od svaki broj i da ima da se kupi.
3. da šaljemo kod nekog od vas, pa da kod njega ima da se nabavi novi broj

Još ako pošaljemo po neki prietel sa kola, a ne sa pošta, onda može i cena da bude manja. Na pošta 10 magazina da se pošalje iz Srbija i Makedonija košta 9 evra... A lokalno Srbija-Srbija samo 0,6 evra za ista količina. Mnogo je skupo slanje u inostranstvo...

Goci
to mu dodje ko reciklaza,a reciklirani parir treba biti puno jeftinii od "normalni" papir ;) ;)
Moj savet je da probas da ostavis u nekoj prodavnici za ribolovnu opremu a ne u nekoj trafici.Mislim da svako od nas bar jednom nedeljnie ide da kupi nesto za naredno pecanje i da obilazi bar 2-3 prodavnice koje su bolje snabdenje.
Pozdrav i samo tako nastavite.
p.s.Dali ste vi isto odgovorni i za magazin "Musicarenje"? I to ne mogu da nadjem u MK.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spisanie Spin & Fly
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 11:40 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Илија, Мушичар го издава Корхнер Иван од Нови Сад, и излегува на 2 месеци, а можеш да го начекаш во трафиката во Веро - Тафталиџе (јас таму го купувам).

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spisanie Spin & Fly
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 12:38 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Jун 17, 2011 2:18 pm
МислењаCOLON52
ilija НапишиCOLON
Goci
to mu dodje ko reciklaza,a reciklirani parir treba biti puno jeftinii od "normalni" papir ;) ;)
Nije baš reciklaža, jer magazini stižu skoro kao novi, ali se slažem da cena treba da bude manja. Ja sam i želeo da stavimo neku manju cenu, recimo 100-120 Denera, ali distributer nije to odobrio, tačnije tražio je tada veći rabat ka njemu. Dakle sa naše strane: plus manja cena, plus veći rabat za njih na tu nižu cenu, nikako ne valja... :?

Distributeri uzimaju skoro 50% para, prodaju max 50% magazina, tako da ostane max 1/4 ukupne vrednosti tiraža... Mnooooogo zajebana računica i posao.

Ali mi je ipak zanimljivije nego ranije, kada sam radio kao programer. Sada sam izmislio novi pojam: "poslovni ribolov"! :mrgreen:

Javite koja je dobra prodavnica u Skoplje, pa da tamo počnemo direktno da šaljemo magazin. Ako nađete neka, broj 11 stiže za 5 dena! :)

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spisanie Spin & Fly
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 11:35 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Филип НапишиCOLON
Илија, Мушичар го издава Корхнер Иван од Нови Сад, и излегува на 2 месеци, а можеш да го начекаш во трафиката во Веро - Тафталиџе (јас таму го купувам).
izgleda deka ti go kupuvas i ne ostanuva za mene :lol: :lol:
Sto pati sum otisol i nikako da go nacekam.Duri se zapoznav so prodavacite od tolku mnogu prasuvanje.Se dogovoriv vo tobako vo Bunjakovec ama i tie se smotani zasto neznaat dali go prodale ili ne im stignal ednostavno mi vikaat nemame.Mozes li da mi kazes koga go kupi posleden pat pa da racunam dva meseca od togas ;)

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spisanie Spin & Fly
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 11:41 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Goci НапишиCOLON
ilija НапишиCOLON
Goci
to mu dodje ko reciklaza,a reciklirani parir treba biti puno jeftinii od "normalni" papir ;) ;)
Nije baš reciklaža, jer magazini stižu skoro kao novi, ali se slažem da cena treba da bude manja. Ja sam i želeo da stavimo neku manju cenu, recimo 100-120 Denera, ali distributer nije to odobrio, tačnije tražio je tada veći rabat ka njemu. Dakle sa naše strane: plus manja cena, plus veći rabat za njih na tu nižu cenu, nikako ne valja... :?

Distributeri uzimaju skoro 50% para, prodaju max 50% magazina, tako da ostane max 1/4 ukupne vrednosti tiraža... Mnooooogo zajebana računica i posao.

Ali mi je ipak zanimljivije nego ranije, kada sam radio kao programer. Sada sam izmislio novi pojam: "poslovni ribolov"! :mrgreen:

Javite koja je dobra prodavnica u Skoplje, pa da tamo počnemo direktno da šaljemo magazin. Ako nađete neka, broj 11 stiže za 5 dena! :)

[ img ]
Mislim da je najbolje da probas u Pro sport (stari Trofej),ne zasto je najbolji vec zato sto ima par prodavnica u vise delova Skoplja.Gazdu ne poznajem licno ali mislim da ti neko iz foruma moze dati telefon pa da ostvarite kontakt.
Ako bude uspelo 10 % za mene :lol: .Kad si vel placao 50% onda sta je 10%.Salim se i sa srecom.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spisanie Spin & Fly
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 28, 2011 7:43 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Илија, пред 2 месеци, значи кај и да е ќе дојде новиот :D

Него, одакле си ти, видим да разараш српски 8-) :lol:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum