www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Oкт 04, 2023 1:56 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iskustvo so sonari
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2017 4:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON359
ЛокацијаCOLONSkopje -Ilinden -
Мојата испорака за сонар ја решив преку лице што работи во Авганистан за Америчка компанија, тој го нарача кај него во база и истиот ми го донесе без никакви царини и доплонителни давачки на другарска база :)
дури јас избрав и сонарот да биде за америчко подрачје со мерни единици (фити и фарадеи) поучен од другарот се што земал за америчко подрачје не зажалил .

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iskustvo so sonari
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2017 4:40 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON359
ЛокацијаCOLONSkopje -Ilinden -
изборот е сепак твој немам искуство од овие модели

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iskustvo so sonari
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 16, 2017 12:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Фала за ИНФО

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iskustvo so sonari
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 26, 2017 8:48 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Најдов уште едно сонарче во тој ценовен ранг со слични перформанси:Lowrance HOOK 4x DSI (000-12641-001). Овој нема GPS, што всушност и не ми треба, има послаба резолуција, ама затоа за иста цена добива помо/ен сигнал и поголем дисплеј. Убаво би било тие што користат да кажат дали и зошто:

1. Garmin STRIKER 4dv

или

2. Lowrance HOOK 4x DSI (000-12641-001)

цената им е иста +/- 20$

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iskustvo so sonari
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 26, 2017 9:28 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 24, 2011 9:26 am
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONPristina
Striker 4dv ili jos bolje Striker 5dv.

performanse su im iste manje vise, ali striker ima i GPS sa kojim mozes markirati mesta. ako lovis iz camca onda je to veliki plus, takodje striker meri i brzinu, za trolling dosta vazno.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iskustvo so sonari
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 02, 2017 9:03 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 12, 2013 5:17 pm
МислењаCOLON222
ЛокацијаCOLONСкопје
Zdr.Decki.
So Fiko sakame da kupime sonar vo ovoj cenoven rang.
Bi sakal da ve prasam dali znaete,dali Striker 4dv e isto sto i Striker 4cv,i ako ne e sto bi imalo razlika i dali bi mi preporacale Lowrence HOOK 4x ili nekoj drug model,da ne ima razlika vo samiot brend,vo kvalitetot na izrabotka ili vo nesto drugo,mozebi tropam gluposti,neznam.Spored specifikaciite izgledaat deka se isti.
Vi blagodaram odnapred za spodelenoto iskustvo.
Bistro


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iskustvo so sonari
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 02, 2017 9:25 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
borce НапишиCOLON
...dali Striker 4dv e isto sto i Striker 4cv...
Исто е...

Ако сакаш да повлечеш паралела помеѓу Garmin STRIKER 4dv и Lowrance (да имаш downview или sideview опција што е исто) треба да гледаш Lowrance HOOK 4x DSI (000-12641-001) модел кој има сонда која дава downview приказ.

И јас се мислев помеѓу овие модели и на крај земав Garmin STRIKER 4dv поради тоа што има во однос на Lowrance HOOK 4x DSI дополнително GPS опција и мери брзина, ако нешто ти значи...а и ми беше поедноставно да го набавам

Според мене во основа и двата користат CHIRP технологија и тоа ти е најбитно за приказ на дното...другото се ситници, разликата ти ја кажав...што и да земеш нема да згрешиш

НАПОМЕНА: споредбата ти ја правев помеѓу Garmin STRIKER 4dv и Lowrance HOOK 4x DSI (000-12641-001) (тоа DSI е многу битен податок)

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Iskustvo so sonari
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 02, 2017 12:36 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 12, 2013 5:17 pm
МислењаCOLON222
ЛокацијаCOLONСкопје
mesiah НапишиCOLON
borce НапишиCOLON
...dali Striker 4dv e isto sto i Striker 4cv...
Исто е...

Ако сакаш да повлечеш паралела помеѓу Garmin STRIKER 4dv и Lowrance (да имаш downview или sideview опција што е исто) треба да гледаш Lowrance HOOK 4x DSI (000-12641-001) модел кој има сонда која дава downview приказ.

И јас се мислев помеѓу овие модели и на крај земав Garmin STRIKER 4dv поради тоа што има во однос на Lowrance HOOK 4x DSI дополнително GPS опција и мери брзина, ако нешто ти значи...а и ми беше поедноставно да го набавам

Според мене во основа и двата користат CHIRP технологија и тоа ти е најбитно за приказ на дното...другото се ситници, разликата ти ја кажав...што и да земеш нема да згрешиш

НАПОМЕНА: споредбата ти ја правев помеѓу Garmin STRIKER 4dv и Lowrance HOOK 4x DSI (000-12641-001) (тоа DSI е многу битен податок)
Ти благодарам Месиах на споделената мисла.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum