www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 4:39 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 4:03 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Za pocetok bi sakal da kazam edno golemo BLAGODARAM I BRAVO za eden musickar koj e vreden da se spomne- Frank Sawyer koj pred poveke od eden vek bese avtor na sega najlovnata,nezamenlivata i musicka so najveke varijanti-fazanov opas.
Ke ja ostavam istorijata za nekoja druga prilika,kako bi mozel nakratko da ja iskomentiram ovaa imitacija vredna poveke od milion recenici.
Pocituvani kolegi koi mrznete kako mene vo kristalno bistri i polni so kislorod salmonidni vodi,pretpostavuvam deka ke se soglasite so mene i ke si recete deka vi gi izvlekov mislite i kazav se sto sakavte i vie da kazete.
Po naski Faznace(Pheasant Tail) so vakov opas,so ... toraks,so ... abdomen oteznat so bras,tungsten,olovo,bakar...neoteznat ... eden saat muabet dodeka se objasnime so pepi,sniki... na mob-tel koja e dobitnata varijantata za lov vo denot,znaci recisi sekogas e fazan no kakov?Voglavno fazanoviot opas e lovna musicka bez razlika dali se raboti za nimfa,mokra musicka,emerger ili suva varijanta,so negovata boja i silueta imitira razlicni stadiumi na ednodnevki(nimfi,emerger ili imago) i e isklucitelno loven recisi preku cela godina.
Tajnata za lovnosta na ovaa musicka ocigledno e do matrijalot od koj e napravena,zatoa sto fazanoviot perduv ja ima bojata i prirodnosta koja e mnogu slicna na insektite so koi pastrmkata se hrani kako i porebrenata bakarna zica koja i dava specijalni reflektiracki efekti na koi pegavata najcesto se lakomi i e nadmudrena.
Prezentacijata na fazanceto vo zavisnost od oteznuvanjeto moze da bide na povrsinata,vo vodeniot film,negde megu dnoto i filmot i na samoto dno.
Vodenjeto isto taka moze da bide mrtvo (ja ostavame vodenata struja da ja nos)i dinamicno(pravime dvizenja so stapot kako bi predizvikale instiktivna reakcija za napad kaj ribata).
Bukvalno musicka za sekoja voda i za sekoe vreme od godinata i denot.Dobar musickar koj gi znae navikite na"neprijatelot" znae da ja prcita vodata i znacite koi taa ni gi pokazuva,so vnimatelno odbrana imitacija koja dobro ke ja prezentira na vistinskoto mesto vo procenetiot sloj na vodata recisi i da ne mu treba druga emitacija osven fazanoviot opas
Pocetnici vo vasite kutii zadolzitelno nosete varijanti na Pheasant Tail vo site stadiumi,trudete se da ja procitate vodata i ne se otkazuvajte lesno od ovaa poveke od 100god lovna varijanta(ako ne vi jade ili e do vas ili do ribata no ne e do musickata).
I jas kako i mnogu drugi musicari sum impresioniran od fazanceto i se nadevam deka tekstov ke mu pomogne na nekoj pocetnik koj kako mene na pocetokot vrzuvase sekakvi kreacii i karikaturi na tipetot.
Eve nekoi varijanti na Pheasant Tail vo fazi od dnoto pa nagore:

Pheasant Tail so dopolnitelno oteznuvanje bras ili tungsten

[ img ]

Pheasant Tail normalno oteznat ili so olovna zica

[ img ]

Pheasant Tail wet (mokra)

[ img ]
[ img ]

Pheasant Tail emerger

[ img ]
[ img ]

Pheasant Tail dry (suva)

[ img ]

Bistro i slobodno testirajte so razlicni boi na torax,abdomen...boja na rebra,oteznuvanje...

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: bogatstvo vo musicarskite kutii fazanov opas-Pheasant Ta
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 10:04 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Мојата омилена мушица за риболов :lepi:

Се прави во зилион варијатни... Секоја е ловна во даден момент

[ img ]
[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: bogatstvo vo musicarskite kutii fazanov opas-Pheasant Ta
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 1:15 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aвг 25, 2012 12:20 pm
МислењаCOLON255
ЛокацијаCOLONSkopje
Еве и едно видео од Frank Sawyer како врзува фазанче .


_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: bogatstvo vo musicarskite kutii fazanov opas-Pheasant Ta
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 1:54 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
cakule bravo za vidoto jas nokeska vo 3 pisuvav i zaboraviv da go stavam.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: bogatstvo vo musicarskite kutii fazanov opas-Pheasant Ta
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 2:13 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Odlicno Perun :ok_ok: , bi go ohrabril sekoj musicar da napise barem po eden tekst za svojata omilena musica kako bi im gi olesnile
prvite cekori vo musicarenjeto na pocetnicite.
Najdov edno video so sinot na Sawyer kako musicari so fazanot na edna reka vo Svedska.


_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: bogatstvo vo musicarskite kutii fazanov opas-Pheasant Ta
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 7:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Mnogu interesno video Cakule. Ovaa tehnika na vrzuvanje ja nemam videno do sega, majstorot go mota preduvot od fazanot zaedno so zicata dodeka go pravi teloto a ne prvo teloto pa posle zaribeno so zica.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: bogatstvo vo musicarskite kutii fazanov opas-Pheasant Ta
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 7:59 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
stavrno videovo e predobro..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: bogatstvo vo musicarskite kutii fazanov opas-Pheasant Ta
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 9:50 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aвг 25, 2012 12:20 pm
МислењаCOLON255
ЛокацијаCOLONSkopje
Atanasovski НапишиCOLON
Mnogu interesno video Cakule. Ovaa tehnika na vrzuvanje ja nemam videno do sega, majstorot go mota preduvot od fazanot zaedno so zicata dodeka go pravi teloto a ne prvo teloto pa posle zaribeno so zica.
Мислам дека Оливер Едвардс го покажуваше истиов метод на неговите видеа подетално за неговиот Killer Bug и Pheasant Tail .

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum