www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 03, 2024 4:50 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234567»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 22, 2013 10:21 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Компјутери у кина, фотоапарати кина, најдобрите леќи, кина пак.. шо има тука сеа гачки приказки.. еве сеа ја утре ке си нарачам еен кинез да ми мкне опремата.. :)

шала на страна.. и да е направено во кина блиски и далечни исток.. ако исполнува стандард и е апсолутна копија на прототипот кој го усовршил некој инженер.. ондак ок.. шо друго коа у кина ке делка за 50 долара тој 500 бланкови месечно.. еве и да не се погоди некој.. сигурно ако има TUV и ISO и CE стандарди сигурен сум дека при излез од фабрика и при влез во матичната земја се проверуваат пак

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 22, 2013 10:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Maxim, mislam deka e mnogu povazen dizajnerot onoj koj ja osmislil trskata i go iskomponiral materijalot odkolku proizveditelot. Ako Sportex ti vetuva kvalitet onda i ke go dobies.
A za Aziskite fabriki nemoj da se somnevas, i iphone e made in China pa e najskap mobilen.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Последна промена од 1 на Atanasovski, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 22, 2013 10:57 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Atanasovski НапишиCOLON
Maxim, mislam deka e mnogu povazen dizajnerot onoj koj ja osmislil trskata i go iskomponiral materijalot odkolku proizveditelot. Ako Sportex ti vetuva kvalitet onda i ke go dobies.
A za Aziskite fabriki nemoj da se somnevas, i iphone e made in China pa e najskap mobilen.
Тоа ми и е поентата.. него ги прашав т.е. им пишав уште еден мејл каде им се произведени.. па ке видиме што ке одговорат..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 22, 2013 11:10 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Keltan НапишиCOLON
Taka e Stole :D Ama ne e seedno koga plajcas 500 evra trska . . . za tie pari sakame made japonsko :lollol:
:lol: :lol: :lol: Па ти за тие (колку што разбрав) пари сакаш да направиш МАДЕ македонско

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 23, 2013 1:31 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
MaximJaki НапишиCOLON
Atanasovski НапишиCOLON
Mislam deka za 500 evra a da e made in Europa barem zapadna mozeme da zaboravime, ova ako zborime za premium trski. Mozebi Sportex i se proizveduva ne sporam. Trgam po iskustvoto so musicarkite. Ne se osuduvam da kazam site ali skoro site evropski brendovi se Made in Korea ili Kina sto voopsto ne go namaluva kvalitetot na istite.
Pocnaa sveganive da se bunat zasto Loop pocnal vadarsite i ostanatata obleka da ja sie vo Azija. Ok si gi poslusaa musteriite i go vratija proizvodstvoto vo Evropa. Naednas centa drasticno se zgolemi pa na sveganive pocna toa da im smeta. Loop prekina so proizvodstvo na obleka i vadarsi barem za sega.
Sakam da kazam deka ne e vazno kade e napravena trskata tuku dali kvalitetot e zapazen.
Slednata musicarka koja ke ja kupam e napravena vo Korea i spored mene e premium musicarka i za mene najdobra na svet .

Epa 500 evra po komad se najskapite krapski modeli na trski, mozda ima 2-3 nesto poskapi, znaci za 500 eu go kupuvas kremot vo krapski trski, najdobroto... E sega dali seriozno moze nekoj kinez so zima 5 dolari plata mesecno da se trudi i da ja izraboti trskata kako sto treba i kako sto dolikuva za edna trska od najvisokata klasa ?
Dali za tie 500 evra ke go dobijam kremot, ne e bitno od koja firma ili ke dobijam nekoe ubavina koe sto ne vredi ni 5 evra a ne 500 ?
Inace ispraten e uste eden mail do sportex, kade im se izrabotuva blankot a i zasto go nema veke toa made in germany !
А ти сериозно мислиш дека продавачот на трски од 500евра односно брендот ќе си дозволи трската да биде чкарт и „од 5 евра“... Абе тоа нема шанса!!!
Чичко Столе најубаво ви одговори, не Германците, абе кој сака нека биде не е доволно луд во сопствената држава да плаќа работник 2000 евра кога може во Азија да плати некого 100 евра и да ја сработи истата работа. Што, Германецот поубаво мота карбон од Кинезот ?
Според мене битен е материјалот кој го користи произведувачот и се разбира оригиналната идеа за тој производ, а дали Кинез, Германец, Маџар или Норвежанец ми го склопил тоа не ми брка некоја посебна улога. Еве братучед ми ми донесе патики Најк од Америка сега пред некој ден, му ги порачав од Америка демек ајде да не ме закрпи овде некој кој ги набавува од некоја вукојебина, ама и на „Америчкиве“ Најк вели мејд ин Виетнам... оп... И сега ?!?!
Тоа незначи дека не се квалитетни или дека нема да траат или дека ќе смрдат или незнам што, него евтина работна сила и ништо повеќе...
Еве уште еден пример:
„11 Октомври“ фабриката од Прилеп ги изработува едни од најдобрите панцири и шлемови во светот. Добра технологија, квалитетни материјали и пристапни цени. Веројатно и Германците или Французите по оваа наша теорија би требало да речат, ајде бе ова Македонија на карта неможеме да ја најдеме, па таму квалитетни шлемови правеле... Аме не е така, Германецот го интересира квалитетот на изработката, материјалите, а не дали го правел Јонче, Петко, Хајнрих или Џи Сун Ин....
И повторно се враќаме на од чичко Столе муабетот дека нашето негативно мислење кон производите од Кина се поради фактот што нашите увозници увезуваат најчкарт роба која никој во светот не ја зема, па одтука и нашиот став околу ова прашање.
Поздрав

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 23, 2013 7:36 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
SantaFe НапишиCOLON
MaximJaki НапишиCOLON
Atanasovski НапишиCOLON
Mislam deka za 500 evra a da e made in Europa barem zapadna mozeme da zaboravime, ova ako zborime za premium trski. Mozebi Sportex i se proizveduva ne sporam. Trgam po iskustvoto so musicarkite. Ne se osuduvam da kazam site ali skoro site evropski brendovi se Made in Korea ili Kina sto voopsto ne go namaluva kvalitetot na istite.
Pocnaa sveganive da se bunat zasto Loop pocnal vadarsite i ostanatata obleka da ja sie vo Azija. Ok si gi poslusaa musteriite i go vratija proizvodstvoto vo Evropa. Naednas centa drasticno se zgolemi pa na sveganive pocna toa da im smeta. Loop prekina so proizvodstvo na obleka i vadarsi barem za sega.
Sakam da kazam deka ne e vazno kade e napravena trskata tuku dali kvalitetot e zapazen.
Slednata musicarka koja ke ja kupam e napravena vo Korea i spored mene e premium musicarka i za mene najdobra na svet .

Epa 500 evra po komad se najskapite krapski modeli na trski, mozda ima 2-3 nesto poskapi, znaci za 500 eu go kupuvas kremot vo krapski trski, najdobroto... E sega dali seriozno moze nekoj kinez so zima 5 dolari plata mesecno da se trudi i da ja izraboti trskata kako sto treba i kako sto dolikuva za edna trska od najvisokata klasa ?
Dali za tie 500 evra ke go dobijam kremot, ne e bitno od koja firma ili ke dobijam nekoe ubavina koe sto ne vredi ni 5 evra a ne 500 ?
Inace ispraten e uste eden mail do sportex, kade im se izrabotuva blankot a i zasto go nema veke toa made in germany !
А ти сериозно мислиш дека продавачот на трски од 500евра односно брендот ќе си дозволи трската да биде чкарт и „од 5 евра“... Абе тоа нема шанса!!!
Чичко Столе најубаво ви одговори, не Германците, абе кој сака нека биде не е доволно луд во сопствената држава да плаќа работник 2000 евра кога може во Азија да плати некого 100 евра и да ја сработи истата работа. Што, Германецот поубаво мота карбон од Кинезот ?
Според мене битен е материјалот кој го користи произведувачот и се разбира оригиналната идеа за тој производ, а дали Кинез, Германец, Маџар или Норвежанец ми го склопил тоа не ми брка некоја посебна улога. Еве братучед ми ми донесе патики Најк од Америка сега пред некој ден, му ги порачав од Америка демек ајде да не ме закрпи овде некој кој ги набавува од некоја вукојебина, ама и на „Америчкиве“ Најк вели мејд ин Виетнам... оп... И сега ?!?!
Тоа незначи дека не се квалитетни или дека нема да траат или дека ќе смрдат или незнам што, него евтина работна сила и ништо повеќе...
Еве уште еден пример:
„11 Октомври“ фабриката од Прилеп ги изработува едни од најдобрите панцири и шлемови во светот. Добра технологија, квалитетни материјали и пристапни цени. Веројатно и Германците или Французите по оваа наша теорија би требало да речат, ајде бе ова Македонија на карта неможеме да ја најдеме, па таму квалитетни шлемови правеле... Аме не е така, Германецот го интересира квалитетот на изработката, материјалите, а не дали го правел Јонче, Петко, Хајнрих или Џи Сун Ин....
И повторно се враќаме на од чичко Столе муабетот дека нашето негативно мислење кон производите од Кина се поради фактот што нашите увозници увезуваат најчкарт роба која никој во светот не ја зема, па одтука и нашиот став околу ова прашање.
Поздрав
Потполно се согласувам со ова.. Нашиве носат од шпијалтерот подоле 3 класи.. па сеа демек кина е и џубретарац е..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 23, 2013 8:09 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
A sto e bitno kude e napraven be bratko ako e ist kvalitet :?: :?: :?: I u Kinu znaev da zalepiv nalepnicu Made In Germany :D :D :D

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 23, 2013 8:44 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Не е можно да е направено во кина а на него да пишува Направено во Германија..
него за мене не е битно.. имам и кинеска изработка трски што мислите Шекспир пауерплеј кај е направена.. Кина бар јас така мислам.. Па ете ја трската перфектна е.. МАД Футрон.. Екстра трска.. залепи и Харисон или Род хатчинсон и шиткај.. Пак во кина направено..

Сакам да кажам дека не значи дека ако е од кина и ако производителот/дизајнерот на продуктот го надгледуваат процесот на изработка.. дека не е квалитетно..

Кај нас кина = чурук.. мислам дека е така затоа што нај чурукот се носи од кина кај нас.. ако имаш пара да платиш.. и кинезот ке ти направи профи..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 23, 2013 9:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Pa ke ti napravi be bratko kako nema da ti napravi, daj mi pari jas atomska ke ti napravam a ne trska od 200 evra :D :D :D :D :D :D .

P.S....Batali be koj sto napravil idi raboti nesto :D :D :D

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 23, 2013 10:39 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Martin ako licno te interesira pobaraj odgovor od moderatorot na Formax Sasa ili Penzioner(toa se nikovite,ako si registriran.)tie se voedno i menadzeri na formax.......Imase eden tekst postaven na toj forum od nivnata poseta na fabrikata vo Kina koja proizveduva za Sportex.Najverojatno tie povece bi ti pomognale da najdes odgovor.
E sega mozno e nekoi trski da se sklopuvaat vo Germanija a nekoi da se pravat celosno vo Kina.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum