www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 3:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS265»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 18, 2011 10:15 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
Karlo НапишиCOLON
....Ova go pisuvam i pred se se odnesuva na site onie sto planiraat da kupat oprema za krapski ribolov,da ne si gi trosat tesko specalenite pari za nesto sto za kratko vreme ke ve razocara i ke ve natera da prodavate posto-zosto,za da na kraj povtorno se odlucite za nesto poseriozno.Se razbira,ova sepak se odnesuva za onie sto planiraat seriozno da se posvetat na krapskiot ribolov i svatete go ova kako najdobronameren sovet ;)
Се сложувам. Мене немаше кој да ми даде ваков совет кога купував опрема за жал и затоа сега сум заглавен со параболици од 2,5лб и орши окума, кои неможам да ги продадам по разумна цена и ми останува или само со нив да пецам или да станам и јас колекционер на опрема, ако купам нешто подобро. Не дека со нив се се вади риба, рибата незнае каква трски и орши има надвор, точно, ама секој што се занимава со ваков вид на риболов кога-тогаш ќе дојде во ситуација да треба да фрли малку подалеку, да треба да ја запне рибата малку повеќе, за да не ја изгуби, а опремата е тука за да помогне или одмогне во тоа.
Јас сега не би купил друга орша освен шимано и топло му препорачувам на секој да не лупа пари безвеза, туку да си купи нешто поквалитетно, а ако не го бендисува пак може да го продаде по добра цена.
А за тоа како се ловел крапот пред 20 години и излишно да се дискутира. Крапот е истиот и тогаш и сега, ама друго време, други прилики, мислам дека нема споредба. Доволно е само да ни кажат постарите рибари колку многу риба имало тогаш, а колку малку рибари, за апаши да не зборувам, а сега ...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 18, 2011 10:19 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
abe na kogo ne mu vlegla civijata se uste ne znae sto e zort,jas kako lud cela nedela vrtam po sajtovive baram dobar sator

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 18, 2011 11:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
:oops:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Последна промена од 1 на filip030682, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 18, 2011 11:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ne sum tolku bogat za da kupuvam eftino ;)

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 18, 2011 11:32 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
Не кажав дека со 2,5лб сум ја утнал марката туку дека згрешив во купувањето со 2,5лб трска и со окума орша. Сега ако купувам би купил 3,5лб и подобро би размислил околу иборот на марката. А кај мојата окума (ЛБ 65) не ми се допаѓа што малку полошо го намотува конецот и нема лонг каст шпулна, автоматски ти се скратува фрлањето. Инаку засега сите три си функционираат океј.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 18, 2011 11:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
:oops:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Последна промена од 1 на filip030682, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици за крап
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 18, 2011 11:57 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONВто Aпр 05, 2011 12:33 pm
МислењаCOLON66
:roll: . :) :D


Последна промена од 1 на Karlo, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици за крап
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 19, 2011 12:24 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONВто Aпр 05, 2011 12:33 pm
МислењаCOLON66
:?:


Последна промена од 1 на Karlo, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици за крап
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 19, 2011 1:01 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
filip030682 НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Ne sum tolku bogat za da kupuvam eftino ;)
taa recenica za prv pat ja ima kazano covek milioner na komu parite ne se bitni taka da nedrzi voda,ja neveruvam deka u cela drzava ima 10 coveka koi se spremni da za eden carp set frlat 2000evra

vardarski@
Jas sum skromen kako i 99% od ribarite so mala plata zatoa vikam deka koga se kupuva oprema treba da se misli prvo za koja namena za koja voda pa potoa da se bira a sigurno ke se najde nesto kvakitetno i od ponepoznati marki za okolu 300evra za cel set
Во контекст на пишаното од Сашо е и -сиромавиот два пати плаќа-, што верувам дека секој го искусил.

filip030682 да купувам сега за првпат крапска опрема и да сум со мал буџет ќе собирам пари за цел сет за кој нема да бидам пишман по некое време дека сум го купил или попрво би купил една трска со една орша ама салам , отколку цел сет од 3 со послаб квалитет, па здравје понатаму би комплетирал цел сет. Така јас размислувам сега. Пред 5 години мислев поинаку :)

Мавровица е едно од езерата каде треба да се зафрли повеќе од 80-90 метри.

Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици за крап
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 19, 2011 1:06 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
kompir99 НапишиCOLON
Ne se razbiram mnogu okolu krapskiot ribolov i gledam deka Chub parabolici barate,pa ova mi izgleda kako odlicna ponuda ili gresam?

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 31&t=43577
Браво компир, кај беше порано со информацијава :?


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS265»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum