www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Maј 05, 2024 10:07 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици (ПРЕПОРАКА)
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 12:27 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Па не под 3 либри е некое непишано правило. Инаку провери дали ги има кај Жаре во Буњаковац. Евентуално во соседството (србија).


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици (ПРЕПОРАКА)
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 12:28 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
mesiah НапишиCOLON
ОК. фала на брзиот одговор. Уште да ми кажете ако имате информација каде да се најдат во МК и по која цена или евентуално каде ги има во соседството. На интернет прочитав многу убави зборови за него, а ценовно е во рамките на Silstar-от. Значи за почетник повече од доволен параболик. Уште да најдам кој тип на акција го има.

Drugar slobodno zimaj daiwa nema da zgresis blankovite im se kade kade pokvalitetni od Silstarot , jas imam 2 sezoni veke Cormoran X-Carp i sum zadovolen od niv sum gi siluval nemaat gajle.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици (ПРЕПОРАКА)
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 12:44 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Кога би нашол DAIWA BLACK WIDOW сигурно тоа ќе биде изборот. Меќутоа и други опции се во игра. Еве гледам го фалат и SHIMANO Alivio BX 3 lb 3,60м. Кој има искуство слободно нека го сподели. Да помогнете на сите "гуштери" во овој тип на риболов (како мене :roll: ) да добијат добра почетничка опрема за поволна цена. Исто наведете ги и продавниците каде може да ја набавиме. Позз!

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици (ПРЕПОРАКА)
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 1:13 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znaci jas imav Daiwa uste koga izleze prvata godina 3,9m togas vo Srbija bea okolu 50 evra,posle kursot na evroto im ripna a cenata ostana vo dinari 3700din pa nagore ali sega vo evra se nekade 36-37evra,vo autosport N.Sad gi ima momentalno modelot 3,6m 3,25lb.Znaci za parite dobivas povece od sto platis.Ako si za po ostra trska togas zimaj Shimano alivio AX 3,6m 3lb vo Srbija gi ima za 45evra .........3lb na shimano deluva pojako nego 3,5lb na daiwata.
Sega Keltan ke kaze deka pak davam predlozi za vo sosedstvoto :mrgreen: gi ima i kaj nas ali dodaj plus 15evra na cenata vo srbija ako ne i povece :mrgreen:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици (ПРЕПОРАКА)
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 1:51 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Daiwa-та има свиткување само на врвот, полупараболик или параболик е ?
Кај Shimano како што сум запознат АХ делува на врвот, ВХ е полупараболик, а СХ е параболик. Мислам дека полупараболик највеќе ќе ми одговара бидејќи сакам да ги користам и за смуѓ. Ме интересира и повеќе околу либражата на прачкиве. Ваша препорака 3.9 или 3.6 метри и 3 или 3.5 lbs. ?!?!

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици (ПРЕПОРАКА)
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 2:04 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Daiwata e so parabolicna akcija i e so dosta mek vrv.Okolu librazata sto da ti kazam,mislam deka za ovoj model na trska 3,9m 3,5lb e podobra opcija,momentalno gi ima samo vo Formax Belgrad i cinat nekade 45 evra,mozda kompromisot od 3,6 3,25lb i gi ima vo autosportNS e dobro resenie a i se poeftini 36evra.........se razbira proveri za cenata i vo Marti sport dokolku gi zimas vo MK

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици (ПРЕПОРАКА)
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 12:20 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
MESIAH моја препорака ти е да си земеш BERKLEY BEE B4.
Моделот е нешто постар но неверојатно добар за 50Е

Еве ти линк од Бугарија па погледни
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... cts_id=950


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици (ПРЕПОРАКА)
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 12:23 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Не ми е проблем да прашам дали го имат моделот ако колегата се интересира !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици (ПРЕПОРАКА)
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 2:22 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Васил, колегата се интересира, :D бидејќи во тек е планирањето на буџетот за купување на опремата. Ги молам останатите кои имаат искуство во крапскиот риболов давааат солуции за прачки со малку повеќе коментар околу јачината, акцијата (кажете кои се подобри - полупараболици или параболици)... Има толку нејаснтии кај почетниците околу изборот кој е толку голем па заедно да одлучиме што е Best Buy. Знаете опремата не е баш ефтина, па да не се дадат пари за нешто што нема да користи. Можеби малку тупам со прашањава ама lost in space :oops:

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Параболици (ПРЕПОРАКА)
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 16, 2012 3:24 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Јас лично ги користам BERKLEY BEE B4 3.60m 3lbи презадоволен сум.
Модерен крапски стап кој прво сакав да го нарачам од TACKLEBOX (Англија) но тамо цената му беше 50 фунти па ги земав од FORMAXSTORE (Србија) за 50 евра.

Едно време бугарски натпреварувачи доста го користеја (ги гледав на АКВАРИЈУМ).
Без проблеми фрлам на100m со 80g олово.
Најголеми улови ми се крап 12kg на Вардар (на аватарот) и сом од 15kg на ГогоМонд кој го влечев преку цело езеро (дијагонално).

Ја сум презадоволен и од срце ти го препорачувам. :D


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum