www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:43 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS345678»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 14, 2014 11:30 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Секој си ја фали својата фирма која му е блиска до срцето.. ;) ;)

Сум ловел со бејтранер, со модифицирана квик драг шпулна, со стандардна кочница, и сега со бејтранер шпулна..

Нај незадоволен сум од стандардна кочница.. иако е најпрецизна.. ;)
Најнепрецизна е бејтранер шпулната според мене затоа што после 4-5 кликови веќе е на 80% од снагата.. тоа ме нервира со прилично големи крапови.. што мораш да се замараш додатно со самата кочница која е малото внатрешно тркалце..

али за се има начин и навика.. :)

п.с. Келтан.. Даивите се добри.. но не се бблц.. бар за мене.. :ico: дајбоже да ги земе.. па да ги свртиме и тие.. може ке сменам мислење..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 14, 2014 11:30 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Здравје ... :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 14, 2014 11:37 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
bblc masina e sekoj ubavo da ja ima so edni trski prilagodeni za nea, gi pecav 5 seta za ovie 11 god i primetiv edna rabota za tie masini, del sto se prekrasni za rabota i sigorni, no na pomeki trski definitvno poveke lezat i za frlanje i za vadenje riba koja definitvno nema gubenje......
ne spomnav frlanje u smisola daleku i exstremno, zborot mi bese deka filingot e podrug nego so jaki i tvrdi stapovi,,

nego temava e batruner no hrvative vikaat deka daiva infiniti imala poprecizen :hit_head:

sto se odnesuva do MGS , imaat i tia mani kolegi iako kostaat tolku pari, jas veruvam deka se preskapi za toa sto se nudi..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 15, 2014 11:17 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Се мислев и јас подолго време дали да земам бајтран или qd и одлучив со бајтран од истата причина која ја кажа Борис поради тие две тркалца,со ситни детали сум доста трапав и сигурно ке правев збрки со qd.Многу ми е по едноставно со бајтран.Е сеа како што вика Мартин може таа бајтран шпулна да е по непрецизна,ама до сеа не приметил разлика или пак да сум имал некој проблем..Од кога земав ББЛЦ 100% сум сигурен дека нема да сменам машинка никогаш и наредно ако земам пак тоа ке бидат бблц.
Кога ги земав моите две се со ознака ЛЦ и една лонг каст,на таа лонг каст ми е се отштрафи едно штрафче само по себе или предходниот сопственик има нешто чачкано па не го затегнал добро незнам но веке ми брко во очи и најверојатно ке барам да земам уште една со лц ознака да си бидам мирен.

Еве ова штрафче нервите ми ги скина додека го затегнав

[ img ]

П.С.Кога викате дека Даива има подобар баитран или друго нешто од ББЛЦ,мислам дека прво треба да има маана ББЛЦто па да кажеме дека Даива е подобра....

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 15, 2014 11:24 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
[ img ]

Ова штрафче сакав да кажам :)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 15, 2014 12:38 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Nemozam da vi se iznacudam na muabetite toa malo trkalce.6 godini fakav so bajt suplna.neznam kolku takmicenja,ligi,svetska,sloboden ribolov,ribi iznad 20 kg
ednaska go nemam pipnato toa malo trkalce osven koga menuvam spulna

Sto ima da go cackate toa malo trkalce voopsto nemi e jasno.zategni do kraj i imas 3-4 zapci i toa e toa.

Ama sekoj so svoja misla

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 15, 2014 2:00 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
JaneMK НапишиCOLON
Nemozam da vi se iznacudam na muabetite toa malo trkalce.6 godini fakav so bajt suplna.neznam kolku takmicenja,ligi,svetska,sloboden ribolov,ribi iznad 20 kg
ednaska go nemam pipnato toa malo trkalce osven koga menuvam spulna

Sto ima da go cackate toa malo trkalce voopsto nemi e jasno.zategni do kraj i imas 3-4 zapci i toa e toa.

Ama sekoj so svoja misla
Затоа што сакам прецизна кочница.. таа кочница не е прецизна.. па ти колку сакаш пецај и каде сакаш пецај.. џабе е се тоа кога морам на 30% од снагата на кочницата да пецам и да борам риба и да кочам чат пат со прст..

Кога кај бблц ке се случи тоа?? ајде кажи.. НИКОГАШ.. два различни системи на работа.. кога истото на квик шпулна.. никогаш.. не е битно само каќувам што некогаш ми смета.. а тоа дали е за чудење незнам..


И не сум го измислил јас тој начин т.н. бејт шпулна + амортизер мало тркалце.. зирни на јутуб да видиш што објаснуваат..

Едноставно е.. место 3-4 кликови да имаш ке го штелнеш на 8+ кликови.. првите 3 се мртви а натаму е малку по прецизна..

И да пола свет лови со такви.. и 3/4 од сите тие луге го зборат истово што и јас..

Ккао што кажав.. навика.. наместо наметнување на мислење... дека тоа и тоа е најдобро..

само споредуваме.. ;)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 15, 2014 2:05 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје


posle 2:20 min imash za sho zboram..

If you do want to add additional drag.. e tuka e brale frkata.. ja so kubasicive teshko ke go shtelnam precizno.. i na kolku klikovi plus sakam..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 15, 2014 2:09 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 15, 2014 3:43 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
martinMK НапишиCOLON


posle 2:20 min imash za sho zboram..

If you do want to add additional drag.. e tuka e brale frkata.. ja so kubasicive teshko ke go shtelnam precizno.. i na kolku klikovi plus sakam..
Nekogas covek mora da vi nametnuva svoe mislenje . . .Videte decki , koga ednas podesite kocnicata nema potreba ponataka da ja promenuvate ..pojako -poslabo .Ako toa go pravite vo tek na zamaranje /posebno kapitalna riba /e najbrziot pat da izgubite ulovot ! Jas ne mozam da vi kazam Vas kako -kolku da ja podesite kocnicata na vasite masinki zatoa sto ne znam koj konec koja jacina trska koristite pa koja tezina na olovo ..pa jadice . . .
Kaj mene vaka odi ..ZNAM kolku e jaka trskata i site ostanati kariki vo sistemot vo kg toa e odprilika 3-4 kg . .sto e dovolno za som od 50 kg i sekoj krap ....AMA imam momenti / nekogas vo pocetokot na zamaranje -nekogas znae da iznenadi ribata koga mislis deka se e gotovo ,deka se predala / koga trgne jako i povelce konec vo moment koga jas sakam da ja zapram / odi vo granki ...podvodni karpi etc ../ i TOGAS ednostavno so dlankata malku pritisok na spulnata i resenproblem .. ..NEMA podobar nacin veruvajte .Sto maka imam da zategam-olabavam kocnica vo tek na zamaranje ??? Ova ne e za krapce od 5-10 kila ili somce od 15-30 kila ..Ova e vazno koga imate RIBA za koja ce ne gnjavite meseci na forumov ako vi izbega :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS345678»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum