www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 3:03 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 15, 2014 9:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Mene me ucea deka kocnicata se podesuva spored konecot,ja podesuvas od prilika koga ke dojde kriticnata tocka na kinenje kocnicata da popusti.Ubavo veli i Jane i Keltan izgleda mnogu citata pa izbegavte od realnosta.

Mislam deka bajtranerot ja gubi trkata od marketinski razlozi,site se zatrcavme po polesni masinki taka da bajtranerot e osuden na propast koja sam po sebe kako sistem e potezok.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 15, 2014 9:51 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
i sega so stegnata kocnica kako sto te ucele podesena , pecas na komercjala ili diva voda so mali jadici i vadis ribi prosek 2kg, i taa kocnica ti e za rivba od 25 kg nastelkuvana i riba od 2 kg,, taka li kolega :D :D

i ti samo si rabotis so trkata :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 16, 2014 9:40 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Ова е нешто што го открив последниот пат на велешко кога си играв со пауер аерото..
наместо како што препорачува шимано..

1. стегни го бејтранерот..
2. стегни ја шпулната до кај што сакаш да ти е максимум амортизер и ок си..

Го направив следново..

1. олабави го скроз бејтранерот
2. стегни ја кочницата до 80% од силата.. скоро и да треба голема сила да употребиш за да ја движиш шпулната
3. бејтранерот сега нема да можеш да го движиш.. кога е во оваа положба.. олабавија кочницата 3 цели кругови односно 6 полукругови.. и ке има простор за 0% кочница, 20-30% 50% 70% ептен камен 90%.. на секој клик.. првите 2 кликови секогаш се мртви односно се на 0..


Во вториот случај се ограничува стартот на бејтранерот а не крајот како кај шимано објаснувањето.. и ако ви треба додатна кочница.. имате натаму уште кликови ;) ;)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 2:35 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Suma sumarum neja gubi bitkata zosto i ponataka ima milenici na bajtot,a se dodeka ima potrosuvaci ke ima i proizvoditeli.

Masinerijata mora da izmisluva novo za da se prodava,ama toa sto vredi i den denes se proizveduva taka e so bajtrunnerot

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 3:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Секо со по своја воља,но стварно не можам да сватам зошто би ни било подобро со КД шпулна одколку со бајтран,што има да комплицираме (како што напиша Мартин со проценти и слично :shock: ),едноставно на бајтран кога стои трската на род под,зависи од терен,подесуваш на некое ниво,кога имаш удар едноставно се префрла од бајтран на ’’нормално’’ и си тераш работа,ниту копчица,тркалца итн...

Келтан што го кажува начинот на вадење на риба,тоа регулирање со рака на шпулна за мене тоа е основа за тоа како се вади риба посебно поголема,не знам дали постои толку брз рибар,што поголема риба вади само со регулација на машинката,толку брз што за секунда,кога контрира рибата посебно на крај ке успее да подеси,олабави шпулна,па нека има каква сака трска,конец.Многу приказни имам слупнато како на крај пред црпење пукат конци,исправени јадици,скршени трски или искината уста..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 5:31 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Апсолутно се согласувам со ова последното на Димитар и неколку претходни на Мартин. Оној моабетот јас за 2 минути вадам сом од 30 кила би апелирал за внуци да се задржи за да има за што да се фалат на другарчината и да викаат “Ииииии дедоми шо рибариште е за 2 минути вади сом од 30 кила“.

Во реалност потребна е добра синхронизирност помеѓу рибарот и сите делови од системот, од машинката и нејзиниот систем, преку трската, конецот, до системот што е доле. Ако е кочницата премногу затеганата, а големиот реши да зима, дали на почеток, или пред кеп, треба да се биде спремен, затоа што тоа се секунди, во секунди тешко е било што да направиш, ако одиш на сила, ако држиш шпунла, а он е во налет, тогаш веќе нема синхронизација во опремата, туку има тест на издржливост кој често завршува со попуштање на најслабата карика. Во ваков вид на вадење нема ни убавина, нема ни лезет. Во ваква ситуација ако е класичен бајтранер завртуваш и играта почнува, синхронизацијата е подготвена од сам старт, амортизерот е спремен и во ситуација кога трската, конецот и останатите алки се напнати, амортизерот си ја почнува својата работа, чисто и едноставно, ако треба нешто да се чепне, тоа е еден до два клика на шпунлата. Кај обична шпунла, треба цел круг, некаде и повеќе да се сврти да се затегне кочницата. Кај QD во зорт треба и долното да го чепнеш. Ама како што и други спомнаа, секој си има свој стил, свои потреби и свои навики. Прифаќам и други мислења


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 5:47 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Veke navleguvame vo prednosti i mani.Ne e poentata kako vas vi e poubavo.Ima nekoj koj cel zivot faka so obicni kocnici i vika deka mu e najubavo.Netreba kon drugite so strav ili nedorazbiranje da se prioga.Po mene nieden sistem nema mana,tuku vie kako ke se prilagodite prema sistemot.

Sto se odnesuva do bajtot,ico i keltan se vo pravo.Ke iskluci bajtot i preogas na obicna kocnica.Kako toa ja podesivte kocnicata od doma.Taka moze da zbori samo nekoj koj nemuzimal krap ili amur na skroz zategnata kocnica.Znaci na skroz zategnata i??? Sto pravime sega???
Koja e najdobra kocnica i tuka nema vrska bajtot zosto veke ste go isklucile???

Najdobra e onaa koja e najprecizna i najkratka.A taa e najmalku na bajt masinkite.

Ene go Vasil fakase na emblem koi nemaat qd ni bajt pa se ubi ribi fakajki i na takmicenja i na sloboden.Znaci se e do navika,a kako sum fakal na site tri vrsti sum naviknal na site tri.Mozam vo isto vreme da fakam i so qd i bajstspulna i so bajtspulna i so obicet bajtruner i niednas nema da se zbunam.Se e do vas a ne do masinkata i nacinot na bajtot.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 6:08 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
JaneMK НапишиCOLON
Taka moze da zbori samo nekoj koj nemuzimal krap ili amur na skroz zategnata kocnica.Znaci na skroz zategnata i??? Sto pravime sega???
Koja e najdobra kocnica i tuka nema vrska bajtot zosto veke ste go isklucile???
Како тоа ти зимал, ако е скроз затегната ?? на зимање конец или мамец мислиш....Јас имав ситуација на Мантово ран, трчам по трската, со ултегрите, дигам крапот влече и оди (малку повеќе затегнато долното копче) крапот неможам да го додржам ми ја спушта трската кон напред и так се откачува, тоа се се случува во една секунда....тоа е еден од исходите за скроз затегнато, друг исход е кинење или попуштање на системот доле и трет исход е ќе го извадиш на сила, ако не ти се случи некое од двете претходни сценарија.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 6:21 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Да напишам и Јас нешто од моето скромно искуство
Сум ловел апсолутно со еите можни начини на регулирање на кочница, класичен бајт ранер, бајт конвертор, бајт шпулни, сега сум повторно на класичен начин затегање и отпуштање на кочницата само со капачките на шпулните.
На мене ми е сеедно , тоа се стекнува со одење на риба иако давам предност на класичниот бајт ранер, најбрз, најпрактичен.
И уште нешто, само со класична капачка може да постигнете апсолутна затегната кочница, со сите други начини кога префрлате на фри спул колку и да затегате секогаш има проклизнување, шпулната иако натоварена се врти !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали Бајтранерот ја губи битката ?
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 17, 2014 7:03 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ova masinka sto ja vadam ribava za prvpat rabotam so nea, okuma najobicna so pozadi batruner,,,

taka da poglednete kako rabotam so regulatrot i na kolku navrati,, sekoj mora da ja kontrolira ribata so jacinata na trksata i regulatorot da mu bide na prvo mestoo, osetot e najbiten u prvita min,, iskusen ribar ke nzae sto ponataka so opremata,,zznaci sto vika basnopisecot regultaor od doma steluvnje ne, mora so nego da se raboti,,bez ralika dali ja vadis ribata ili ne, sto se odnesuva do stegnata kocnica riba nad 10 kg najakata 35 ka ja kine u istioot moment ako fakas na blisku, a isprava i poslabi jadici, zboruvam za krapot , a amur od 18 + gi krsi i vitka kako grisinki, zatoa so ribata treba isav kontrola i malku poznavanje na opremata, vrememeto e najmalku bitno za kolku ke ja fatis, podogo vadenje e poprofesionalno vadenje ova sekoj da go razbere,, zboruvam d iskustvo..

https://www.youtube.com/watch?v=wS0Hz6_lBks

imam uste 3-4 novi videa ke probam da gi stavam,, riba vadenje kaj nas e zabava, ne stres

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum