www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 16, 2024 12:08 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 23, 2012 11:59 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci


Eve edno video koe nadolgo i nasiroko go opisuva ribolovot so wagler. Od kakov tip na stap se krositi, konec, masinka, tapa, nacin na opredeluvanje na dlabocina, podesuvanje na tapata, zateganje na toneckiot konec.... i tn....

Se nadevam ke pomogne, jas se spremam za na prolet.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 24, 2012 11:57 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Добро објаснета техника. Од видеото се гледа се што е потребно за ловење со рамен ваглер со фиксна длабочина. Но некако ми делува дека лови многу блиску, можда грешам оптичка илузија.
Лично сум користел Ваглер кога дува ветер или треба да зафрлам што подалеку, во нормални услови не сум користел. За поплитки езера-бари како Бадар каде просечна длабочина е од 1-3м користам ваглер со фикснирана длабочина а ако длабочината поголема подвижен систем каде оптеретувањето е испод тапата и го влече конецот. За поголеми длабочини оловото мора да е поголемо од 2гр за да може да го влечи конецот, значи не 1+1гр туку +2 и нагоре во зависност од дебелината на конецот и длабочината на која ловиме. А конец имам користено од 0,12 до 0,20, моментално имам само 0,18, 0,16 ја зезнав при премотување.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 24, 2012 1:57 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
filip030682 НапишиCOLON
Ako koristite onie gumicki za podvizni tapi,prakticno i obicna tapa moze na nekoj nacin da bide waggler,samo so ponekolku olovca stopiraj go od edna i druga strana,so sto dobivame oteznuvanje vednas vo tezisteto na tapata kako i kaj klasicen waggler na krajot na sistemot samo 0.2gr kolku da ja spusti jadicata na dno...e problem e koga wagglerot e podvizen.....

Da ,filip,ama takva montaza namaluva olova podole i sigurno se pletkas pri frlanjeto ..mozis da imas ne znam kakov match,drenan.tubertini,...tenok konec...Takva gumicka e imitacija na vagler no oteznuvanjeto e cela majstorija za wagler..ne e isto teret vo teloto i teret von od tapata..kako sto ne e isto i klizno olovo so silikon za wagler i fiksno olovo za wagler ..
Po moe mislenej a po mislenje i na nekoi talmicari i vo RM a imam i procitano ..:
1/najdobro olovo e da bide oblik solza so silikon i toa gramaza da bide nekade 50 % od vkupnata tezina na vaglerot /dokolku se raboti za wagler bez oteznuvanje a fiksna dlabocina/ a to bi znacelo za 4grama wagler ... 2 grama klizno olovo so silikon + 2x 0.5 gr pod olovoto do osimcata + kaj tapata od sekoja strana po 0.5 gr olovca sacma..Za wagler olovca sacma se zadolzitelni....
Taka ovoi sistem bidejki teretot od 3grama e dole ne dava podvezot da se pletka ..i so termo buzir od 5cm osmicata i olovoto dolu ke gi zastitam i ke go odbijam podvezot od pletkanje....
da ne filozofiram mnogu vlezete vo bilo koi angliski sajt i ke vidite....match tehnika.... :!: :?:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 24, 2012 10:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Sekoj wagleer gi namaluva olovata nadole ako e nosuvost 4gr,kaj wagleerot e primer 1+3,2+2 i sl.posebno kaj fiksnite wagleri ima pogolema opasnopst od toa,zatoa sto prvo leti wagleerot a po nego 2m konec.Za da ne se sluci toa pred da padne vo voda sistemot se stopira so prst preku spulnata

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 24, 2012 10:18 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Натурале, баш овие монтажи што ги опишуваш ги гледав на некој српски сајт и изгледаат доста практично, иако не сум ги пробал.
Но од друга страна гледав еден куп монтажи каде 85-90% од отежнувањето е околу самиот ваглер, а Филип е во право дека при зафрлањето, во моментот кога ќе се достигне саканата дистанца, стопираш со прстот и делот под ваглерот повторно се „истегнува“ напред и системот останува како што треба. Мислам дека ова е демонстрирано и на видеото што го постирав погоре.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 25, 2012 7:39 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
за мене е тоа непотребно доколку имам метода која ја опишав...некогаш се заборава да го допреш конецот ..удиар на друга трска па да не му мислам ..пракитчно е...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 26, 2012 12:41 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Nkakvo silikonsko crevce od nekolku santima nemoze da spreci od zamrsuvanje na konec dolg primer 2-3m,kako sto kazav waglerot leti prv ostatokot od sistemot ponekogas do dva tri metri ide pozadi,ako ne go stopiras konecot,se ke padne na kup i goblen ke stane,zatoa se stopira i resen problem

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 26, 2012 12:43 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Mozebi si vo pravo no ne rekov deka crevceto pravi zastita od pletkanje tuku samo ja namaluva sansata za pletkabnje ..Znaci bez crevce sansite se da kazam 90 % a so crevceto 75 %..ako moza m taka da napravam razmer


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 26, 2012 3:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Za ova aferim ke ti kazam :mrgreen:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov so Waggler
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 26, 2012 8:57 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 5:41 am
МислењаCOLON166
ЛокацијаCOLONБитола
со ваглерот се е супер.........освен цената....... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: мое мислење

_________________
‎"Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths." - Jimmy D Moore


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum