www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 10:07 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3334353637ELLIPSIS39»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 14, 2015 1:23 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Илчо НапишиCOLON
Nikade ne rekov deka NEMOZES i priberi si go jazikot.
Veke e utvrdeno deka si ekspert za sekakov vid na ribolov :lepi:
Ova okolu pribiranje jazici ne mu e mesto tuka,zosto moze loso da go svatam i posle krivo ke ti bide.

Nego drugo e temata i netreba da si ekspert nego treba da imas odredeno iskustvo na takvi vodi za da pisuvas dali taa dolzina e dobra za spomenatoto ezero i drugi slicni na nego.Eve kokretno jas samo 2014 imam 15dena loveno na Dojransko i od toa imam kredebilitet da pisuvam koja oprema e najdobra za tamu,isto ti go pisa i Aki.Aj ne e ni bitno sto nie pisuvame,sekoj sto bil na toj teren gleda deka okolu nego 90% se so 5-6m trski,i toa ne od sto nemaat pokratki nego od potreba da se raboti pobrzo i poprecizno.................
Aj sega pisi mi ti u cel tvoj zivot kolku dena imas provedeno na taa voda............
SantaFe НапишиCOLON
И јас би се согласил со Илчо, барем мене ми е попријатно во чамец со поратка и помоќна трска, освен во ситуации ако ловиш на пример на 5.5 метри со 6 метри трска, па да немораш да се замараш со подвижни тапи, стопери и глупости. Ама барем онаму каде јас сум ловел со чамец таквите ситуации се реткост, па затоа практикувам 4 метарска трска, помоќна и поголема контрола имам над целата ситуација. За Дојран незнам како е и на која длабина се лови, никогаш не сум ловел на Дојранско, ако е дното до 5.5 метри тогаш се сложувам дека вреди да се лови со 6ка.
Nemozes i da se slozis i da se negiras,situacijata e taa za koja praime muabet i uslovite se tija siguren bidi deka so 4ka maka ke macis.
Sega da se dokazuvam nemam namera ali koj ja znae vodata gi znae prednostite na dolga tska i fiksna tapa.Crvenoperkata znae da zima vo propadjanje mnogu dobro,a so kratka trska i podvizna tapa ima da bleete dodeka drugi vadat.

Ova ne e dokazuvanje nego samo besplaten sovet,ako ne mi veruvate prasajte pa pisete tuka.

I tocno e deka ova e forum kade treba da se iznesuvaat mislenja,ali pod uslov ako tie ne se vistinite ili istreseni od rakav racunaj deka ke go navedes nekoj da istrese 3000den i da te pcue cel zivot.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 14, 2015 1:52 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Друже, читај убаво за да не се цитирам сам... Реков дека ако теренот дозволува (длабината да е 5.5 метри или помалку, а ти да ловиш со 6ка) тогаш се сложувам дека е попрактично, ама за терени како Козјак јас преферирам пократка и помоќна трска затоа што и онака длабочината е 8+ метри. Нити некого наведувам нити пак имам намера да се докажувам, а у осталом темата е препорака за Боло 6ка, а не ловење од чамец на Дојранско езеро, можат модераторите да отворат нова тема на пример Која должина на трска практикувате за риболов на тапа од чамец, па таму ќе му ја мислиме ;)

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 14, 2015 8:56 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
filip030682 НапишиCOLON
i toa ne od sto nemaat pokratki nego od potreba da se raboti pobrzo i poprecizno........
Работава, ќе ни избегаат 10 караши, ќе немаме 15 кг, само 12 ќе извадиме :hit_head:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 14, 2015 11:00 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Nikade ne napisav NE ZIMAJ ili KUPI TOA i ubavo naglasiv ne sum ekspert i deka spored mene ne e ubavo kapish ? Znaes li ti uopste da citas ili misija vo zivot ti e da se dokazuvas deka si ekspert za buvkalno sekakov vid na ribolov ?
Glupavo ili pametno takvo e moeto mislenje ako ne se slozuvas nemora odma da navreduvas mozes kulturno da objasnis mojot zbor ne e zavrsen na forumot drugi luge kako tebe za zal imaat moznost da napisat uste nesto pa da se dojde do nekakov zaklucok.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 14, 2015 11:46 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Темата беше да се даде препорака за некоја 6 метарска трска ако не се лажам. А за тоа кој што и каква спрема користи за лов од чамец, брег, мост, тераса, далновод си имате посебни теми.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 16, 2015 10:18 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПон Maр 09, 2015 10:50 pm
МислењаCOLON13
a jas si cekam nekoj da pise preporaka... :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 16, 2015 10:56 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Colmic Fiume... Nezna, lesna trska, a dovolno jaka... Ne e za tvrd mren, ama skobali, karasi i crvenoperki ke gi vadi kako nisto... Jas ja imam 5 metarska, ama nemam nikakov problem so nea... Duri i najlesni tapi gi isfrla na golemi dalecini...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 03, 2015 12:55 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Aпр 04, 2012 7:21 am
МислењаCOLON41
ЛокацијаCOLONСкопје
Кој купил и риболовел риба со 6м. болонезе (нормално лесна,јака и поскапа до душа) не се вратил на пократка.
Барем јас таков не познавам.
Е сега за во гранки и од брег на непристапни места може ќе фаќа и со пократка ( бидејки сигурно ја носи )
ама биљбили и нервози! ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 03, 2015 1:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Phantium go preporacuvam.....

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за БОЛОНЕЗ - 6М
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 17, 2015 10:23 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
Lafe НапишиCOLON
Кој купил и риболовел риба со 6м. болонезе (нормално лесна,јака и поскапа до душа) не се вратил на пократка.
Барем јас таков не познавам.
Е сега за во гранки и од брег на непристапни места може ќе фаќа и со пократка ( бидејки сигурно ја носи )
ама биљбили и нервози! ;)
лафе - нај балансирана метража и нај малку можеш да згрешиш кога бираш пократка трска -- како одат нагоре должините така и се стеснува кругот на добрите трски

добра 6 метарска трска --- мавер фречија, бричччччч

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3334353637ELLIPSIS39»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum