www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 9:39 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali gore ili dole drzhachot za mashinka?
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 12:19 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
SantaFe НапишиCOLON
е сега кога директаши ги правиме болоњези
Не би се согласил со ова. Ако на еден телескоп врзиш четири или пет коца незначи дека е болонез кој има десет окца.Просто на голиот телескоп си наврзал окца и си монтирал макародржач !
Голема е тоа разлика !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali gore ili dole drzhachot za mashinka?
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 22, 2015 4:24 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
po mene ni gore ni dole :) tuku kako sto ja drzis trskata tocno na srede dlanka da ti dojde megju sreden i do sreden prst da ti e stopaloto od masinkata balans i sec odlicen :fishing:
na mojata si e nekoj od oko 10 sm od krajot na trskata moze i ne e naj opcija ama radi imigj po skopski ne ja menjam. :D

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali gore ili dole drzhachot za mashinka?
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 23, 2015 12:26 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
vasil НапишиCOLON
SantaFe НапишиCOLON
е сега кога директаши ги правиме болоњези
Не би се согласил со ова. Ако на еден телескоп врзиш четири или пет коца незначи дека е болонез кој има десет окца.Просто на голиот телескоп си наврзал окца и си монтирал макародржач !
Голема е тоа разлика !
Токму тоа и мислев чичко Васил, со доза на цинизам го кажав. Неможе нешто што е предвидено за директаш да го правиш болоњез. Освен оние кои се од фабриката декларирани за болоњези без окца на кои можеш да ставиш онакви какви што сакаш, ама секогаш сум против кога од директаши „се обидуваат да направат болоњези“

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali gore ili dole drzhachot za mashinka?
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 23, 2015 12:29 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
nekolku trski imam direktashi napraveni so vodici i sum prezadovolen zamerka nikakva nemam.
a stap bez vodici shto e namenet za okca nikogash nemozhesh dago napravish bolonjez.
bolonezot na sekoj nastavak ima po edno podvizhno okce,stap od 6m ima 12okca.
ke treba za sekoj nastavak da naogjash reshenie kako ke go izvedesh podvizhnotto dago montirash...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali gore ili dole drzhachot za mashinka?
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 23, 2015 12:35 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Lesno , parce karbon sto odgovara dimenzijata , od stara trska .............

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: dali gore ili dole drzhachot za mashinka?
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 23, 2015 12:43 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
znam deka e taka taka i za vrvno klizno okce se snaogjame ama za sitte delovi se koplicira rabottata.

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 01, 2015 10:23 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
akiribar НапишиCOLON
vo dilema sum dali na nekoi trski kade drzhachot bil gore fabrichki pametno li sum napravil so toa shto sum go montiral najdole po nekoja moja navika.
shtom fabrikatta reshile da bide tamu najverojattno i tamu mue mesttoto :mrgreen:
sigurno taka e najpravilno balansiran.
jas obichno go vrzuvam tri prstta nad dolnotto kapache od trskatta i taka mise site vrzani.
nie zada dobieme na shto povekje dolzhina i najdole go vrzuvame i rakatta ja ispruzhame shto povekje mozheme.
IMA LI POTREBA ODD TOA?
gledajki mnogu videa od sosedna srbija kade ribolovat na mnogu pogolemi reki od kajnas zakluchiv deka od tolku mnogu rechni ribari kajniv nikoj nego premestuva ili vrzuva dole drzhachot za mashinkka kako site nije kajnas.site si ribolovat vo fabrichki pozicioniranatta mestopolozhba.
dali e navika,kult,obelezhje deka sme makedonski ribari,tradicija....neznam kako da go objasnam ovoj fenomen shto se sluchuva samo kajnas.
mnogu mie vashno koa go mestam najdole tochno da go pogodam kade sakam bidejki malku ako promasham od zamislenoto vekje trskatta nemi lezhi na raka i go gubam merakot pa pak sve od pochettok a i so sekoja mashinka prikazna za sebe se sluchuva.so nekoja se balansira so nekoja ne...
planiram na edna trska da go vrattam kaj shto beshe fabrichkiot i da probam kako ke ide rabottata pa zatoa i ja otvaram temava da vidam shto mislat drugite kolegi.

vashe mislenje i iskustvo okolu ovaa problemattika?
јас на моите трски ги имам наместено некаде 20-25 см на првиот допир на крајот од трската со подлактицата
-кога имаш риба на трска ти дава додтно лост за да не те боли зглобот, на река работи супер а и за на езеро кога треба да се зафрли подалеку исто имаш лост
- кога ке јатрската потпреш на колк имаш доволно место да работиш со машинката а да не ти смета никој дел од опремата
- губиш некаде можи 10-15 см од опцијата да е на крај ама добиваш на многу повеке функционалност башка и имаш мерка за рибите :D

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 01, 2015 10:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ete kaj mi stoi mashinkata na trskata od 6m fabricki namesteno isto fabricki mi e namestena dole i na taa od 4m trskata,a drugi trski sto imam od 4,5 i 5m drzacot e mnogu pogore namesten.


[ img ]

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 01, 2015 10:45 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
тоа е тоа - не губиш ништо ама добиваш многу

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 02, 2015 4:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
spiro_jas НапишиCOLON

јас на моите трски ги имам наместено некаде 20-25 см на првиот допир на крајот од трската со подлактицата
-кога имаш риба на трска ти дава додтно лост за да не те боли зглобот, на река работи супер а и за на езеро кога треба да се зафрли подалеку исто имаш лост
- кога ке јатрската потпреш на колк имаш доволно место да работиш со машинката а да не ти смета никој дел од опремата
- губиш некаде можи 10-15 см од опцијата да е на крај ама добиваш на многу повеке функционалност башка и имаш мерка за рибите :D
Да се надоврзам на Спиро. Мислам дека зависи од тоа на каква риба одиш целно. Ако одиш на покрупна, пожелно е да е повисоко, бидејќи имаш дел од трската потпрено на подлактицата и немаш потреба од поголема сила за да работиш. Ако е долу, тогаш целиот товар паѓа на зглобот и побрзо ќе се замориш. А на езеро и не игра толку улога во зафрлањето висината. Ќе ја фатиш над машинката и ќе зафрлиш и после си ја фаќаш трската кај ти одговара.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum