www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Jул 10, 2020 8:42 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОЛОВ СО ШТЕК - општо
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 03, 2013 9:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
akiribar НапишиCOLON
spored mene zabegana tehnika za ribolov :mrgreen: i za sega neprivlechna.
Isto mislenje delime :)

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОЛОВ СО ШТЕК - општо
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 09, 2013 6:38 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОЛОВ СО ШТЕК - општо
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 10, 2013 4:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON 2221
ЛокацијаCOLON Skopje , Macedonia
Техниката со Штек ловење е многу напорна , дисциплинирана ,прецизна и напредна техника за ловење риби .

Глобалните ( климатски ) промени во светот многу влијаат како на лугето така и на рибите , постарите риболовци нека се потсетат како било пред 30 години кога ловеле риба со шпенагла и конец за шиење на дрвце :)
Денеска било каде во светот ,дури и на места каде е преполно со риби нема да имате можност да ловите со оваа опрема .

Добар ден на сите

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОЛОВ СО ШТЕК - општо
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 10, 2013 5:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON 2221
ЛокацијаCOLON Skopje , Macedonia
Добро ве најдов пријатели , ете повторно ќе се дружиме само сега во едно поинакво , порелаксирано издание
каде Спортскиот риболов ќе има главен акцент ,ќе ги молам сите добро намерници да не ме прашуваат за клубот од каде доаѓам и да разговараме за Спортот во оваа област . Благодарам

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОЛОВ СО ШТЕК - општо
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 10, 2013 5:11 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Goran dobro dojde...Klubot na strana ne me interesira...
Imam edno prasanje kolku bi kostali da se sklopi edna stek oprema od najniskite po kvalitet firmi ovde kaj nas vo mkd....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОЛОВ СО ШТЕК - општо
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 10, 2013 5:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON 2221
ЛокацијаCOLON Skopje , Macedonia
Има крсте денеска за евтини пари штекови - нови и половни .
јас лично продавам стек 13 мт - 825 гр тежина може да парира и на поскапи модели од денешницата кои чинат и преку 4000 фунти.
столец МИЛО со штекот ги продавам за 300 евра .
Кој е заинтересиран ,може слободно да ме контактира Л.П.
Столчето е од репортажата на Глобочица , а стекот е на оваа тема постиран :)

Доколку сакате на ново да ја купите оваа опрема е исто како и кај сите хоби стварчици во денешницава.
Односно колку пари толку музика има од најевтин фибер -карбон штек до ултра модуларен карбонски штек со дијамантска површинска заштита.

За почеток секако не би предлозил некој од најскапите ,ама не и некој од фибер - карбон штекови .
Едните се за искусни натпреварувачи кои имаат многу риболовни часови позади себе ,
а другите ( ефтините ) се премногу тешки за да започнеш со овој риболов и ке се откажеш.
Знаци најизбалансирано е да се земе штек кој нема да биде многу тежок , ама и не префинет.
тоа би бил штек со ознака ALL ROUND - повеќенаменски штек .
Цената на едно вакво парче од 13 мт е од 600 - 1000 евра ( без резервни додатоци TOP SET ) .
столот најобичен со малку додатоци на него се двизи од 350 - 500 евра .
Што значи за почеток со риболов во оваа дисциплина кае ке имате солидно орудие за борба ќе ве чини околу 2000 - 2.500 евра .
Секако за секој почетник препорачливо е да стартува со половен штек , зошто ?
Затоа што гарантирано ке го искрши неколку пати додека не ја совлада оваа техника .

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОЛОВ СО ШТЕК - општо
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 10, 2013 5:36 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Dali za sekoj del ot top setot postoi zamena...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОЛОВ СО ШТЕК - општо
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 10, 2013 5:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON 2221
ЛокацијаCOLON Skopje , Macedonia
Нормално дека има замена за секој дел од шекот , стековите од минатото се произведени во 10 делови до 13 мт
потоа еволуираат во 9 делови на 13 мт за денеска да бидат 8 делови на 13 мт.
секој дел чини многу поскапо ако го купуваш дел по дел отколку цел штек комплет .

Јас лично можам да најдам солиден НОВ штек COLMIC ( Pack ) модел : F3
- 13 мт штек
- 2 Х топ сетови на 4,5 мт должина
- Футрола за штек
за 650 евра .

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОЛОВ СО ШТЕК - општо
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 10, 2013 6:53 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Jas sfakam deka ribolov so stek e sepak natprevaruvacka disciplina.
Posto e komplicirano za transport, skapo, tesko se naogaat vodi kade ima dovolno prostor ....
Koga odite na rekreativen ribolov lovite so stek ili so bolonjezi ?

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОЛОВ СО ШТЕК - општо
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 10, 2013 7:34 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Mene me interesira na dosta brza voda moze li da se lovi so ova ? Bidejki so obicna trska treba da ja drzis vo raka dosta crvsto i da ne recam se treba precizno da se izveduva koga se koci ili koga se udira kontra.Nesto slicno kao Daniel i Aki na pcinja oni se do kolena vo voda bidejki imaat mali stapovi :lol: a so 12,13m stek dali toa bi bilo izvodlivo od obala ?

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum