www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Дек 08, 2023 1:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 21, 2014 11:58 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Една од главните придобивки кога ловиме со штек е оваа чашка
[ img ]
или мрежичка
[ img ]
кои се прицврстуваат на врвот од ТОП СЕТОТ од штекот и служи за прецизно пласирање на
храната и мамците на местото каде ловиме .

Предноста е во тоа што кога ја пласираме храната и мамците со чатал или рака ,прецизноста не е 100%
како во случај кога користиме купинг кит .
ова е пример за прецизноста на ловење на далецина од 13 - 16 мт.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Исто така со примена на овој начин на прихранување и доранување на река или води каде има струење ,
прецизноста е 100 % бидејки системот кој го користиме за ловење се движи во линијата каде сме ја пласирале целата храна ;)

Цената на овој универзален Купинг кит кој се состои од 2 или 3 дела ( карбонски ) и е со должина од 2.5 - 3.3 мт
е од 30 - 60 евра . додека ако нарачате куппинг кит од фирмата која е вашиот штек оваа цена е за 20 - 30 % погоре.

купинг чашките и мрежичките се движат од 5 - 15 евра ,зависно од кој материјал се направени ( пластика , карбон, полиуретан ), кај мрежичките од која фирма се ( бренд )

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 21, 2014 12:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Многу добра работа е ова, и се повеќе наога примена и кај крапарите, барем кај енглезите е така... Сретнав до сега неколку крапски видеа каде што се врши прихрана со купинг кит и ме замисли доста... Зашто крапџии би вршеле прихрана со купинг кит, освен прецизноста што ја имаш која е 100%, имаш и без шумно прихранување, нема шлапање и звуци од кои што би го растурил јатото крап, е сега според мене има и една мана оваа прихрана зборам гледано од страна на крапџиите, а тоа е што си ограничен со далечината на прихранување, да одлична алатка ама за стварно мали води...

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 21, 2014 12:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
za podaleku so catal maxim :)

ke ides na voda ke napunis dve kanti so zemja ke frlis eden marker i gagaj ;)

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 21, 2014 2:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
g.cuculoski НапишиCOLON
za podaleku so catal maxim :)

ke ides na voda ke napunis dve kanti so zemja ke frlis eden marker i gagaj ;)
за прецизност со чатал немам мака никаква, чаталџијаат у екипа сум :D :D

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum