www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 6:44 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lampa
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 14, 2012 3:35 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Prvenstveno Sportex,a toa znaci pred 15 godini ne sega

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lampa
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 14, 2012 3:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Prvenstveno znaci pred se...to est prvenstvena namena i e za vojni celi posle za civilni!

No toa Petz Nikogas ne bila!

Surefire e US Army contractor unazad poslednive 15 godini.

Pred toa bese Meglite no go izgubija dogovort poradi neinventivnost i opagjanje na kvalitetot.

Petzl voopsto ne spagja vo arsenalot na niedna NATO vojska nitu nekogash spagjal!

Site dogovori gi imam pred mene, sekogash koga uvezuvame morame da podneseme deklaracija za certificiran NATO proizvod.

Petzl go nema vo nieden spisok niti segasen niti poranesen!

No toa nimalku ne go isklucuva faktot deka Petz lampite se megju najdobrite na pazarot koga e vo prasanje ribolovot.

BTW..Vojskata ne koristi takvi lampi za nivni potrebi. Moze nekoj vojnik da si kupi ako saka za da moze da si gi najde gakite koga ke si legne vo sator a za na teren i za akcija voopsto ne se koristat takvi lampi.

Se koristat IR (Infra red) so blinking IR lite i micro chip za detekcija od vozduh i sprecuvanje na frendly fire.

Izgledaat nesto slicno na ova!

[ img ]

Za noramlni aktivnosti koi ne vklucuvaat vooruzeni akcii koristat "normalni lampi" kako ovaa so podesiva jacina do max 500 lumena!

[ img ]

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Последна промена од 2 на Sportex, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lampa
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 14, 2012 4:10 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
[ img ]

Vo posledno vreme go koristam ova :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lampa
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 14, 2012 5:14 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Imam i od petzl i uste neklolku drugi od poznati firmi a od shurefire ja imam saint .Na svetecot Petzl ne moze da mu se priblizi na kilometri vo kvalitet,trajnost i besprekorna funkcija.Petzl sprema shurefire deluva kako igracka za mali deca! Mislele na se,zima debeli narakvici pak ja rakuvas,ednostavno baratanje,ne poti ma milion sitnici koi ja pravat toa sto e .Edino sto gresiv so ja zemav svetecot..imav poubav izbor od shurefire ,ama koga vjasas taka e .Da ne bidam pogresno svaten,za ribarska rabota Petzl e dovolen i predovolen ,ama koj saka vrven kvalitet i lampa za cel zivot . . . shurefire e prav izbor .
Vcera nojc na ribolov ja nosev onaa od drugar mi koja ja spomenav vo druga tema ,mrak lamba ,ce ja zemam i jas za mene ,isto kvalitet i ednostavno vklucuvanje i baratanje ... a ne mnogu pari :D https://www.ledtorchshop.com.au/product ... umen-model

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lampa
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 14, 2012 11:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sportex НапишиCOLON
Prvenstveno znaci pred se...to est prvenstvena namena i e za vojni celi posle za civilni!

No toa Petz Nikogas ne bila!

Surefire e US Army contractor unazad poslednive 15 godini.

Pred toa bese Meglite no go izgubija dogovort poradi neinventivnost i opagjanje na kvalitetot.

Petzl voopsto ne spagja vo arsenalot na niedna NATO vojska nitu nekogash spagjal!

Site dogovori gi imam pred mene, sekogash koga uvezuvame morame da podneseme deklaracija za certificiran NATO proizvod.

Petzl go nema vo nieden spisok niti segasen niti poranesen!

No toa nimalku ne go isklucuva faktot deka Petz lampite se megju najdobrite na pazarot koga e vo prasanje ribolovot.

BTW..Vojskata ne koristi takvi lampi za nivni potrebi. Moze nekoj vojnik da si kupi ako saka za da moze da si gi najde gakite koga ke si legne vo sator a za na teren i za akcija voopsto ne se koristat takvi lampi.

Se koristat IR (Infra red) so blinking IR lite i micro chip za detekcija od vozduh i sprecuvanje na frendly fire.

Izgledaat nesto slicno na ova!

[ img ]

Za noramlni aktivnosti koi ne vklucuvaat vooruzeni akcii koristat "normalni lampi" kako ovaa so podesiva jacina do max 500 lumena!

[ img ]
Togas se izvinuvam :? :? :?

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lampa
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 14, 2012 11:24 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Keltan НапишиCOLON
Imam i od petzl i uste neklolku drugi od poznati firmi a od shurefire ja imam saint .Na svetecot Petzl ne moze da mu se priblizi na kilometri vo kvalitet,trajnost i besprekorna funkcija.Petzl sprema shurefire deluva kako igracka za mali deca! Mislele na se,zima debeli narakvici pak ja rakuvas,ednostavno baratanje,ne poti ma milion sitnici koi ja pravat toa sto e .Edino sto gresiv so ja zemav svetecot..imav poubav izbor od shurefire ,ama koga vjasas taka e .Da ne bidam pogresno svaten,za ribarska rabota Petzl e dovolen i predovolen ,ama koj saka vrven kvalitet i lampa za cel zivot . . . shurefire e prav izbor .
Vcera nojc na ribolov ja nosev onaa od drugar mi koja ja spomenav vo druga tema ,mrak lamba ,ce ja zemam i jas za mene ,isto kvalitet i ednostavno vklucuvanje i baratanje ... a ne mnogu pari :D https://www.ledtorchshop.com.au/product ... umen-model
Partnerot ja ima ovaa lamba i bash me interesira za shto e mrak.Osven shto ima jako svetlo koe na krapdziite ne im treba sve ostanato minus

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lampa
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 15, 2012 2:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Не треба ти да се извинуваш., тоа што го прави Petzl го прават многу производители, лажат кога се рекламаираат.

95% од луѓето не знаат и не можат да знаат дали е тоа навистина за армијата прозведено или не па затоа и ги користат овие штосеви кои очигледно им палат.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lampa
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 15, 2012 4:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Nemam niedna....Nokno vreme ne sum lovel i tesko da odam..Nokta za drugo ja koristam.. :D

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lampa
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 15, 2012 4:51 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Imam i od petzl i uste neklolku drugi od poznati firmi a od shurefire ja imam saint .Na svetecot Petzl ne moze da mu se priblizi na kilometri vo kvalitet,trajnost i besprekorna funkcija.Petzl sprema shurefire deluva kako igracka za mali deca! Mislele na se,zima debeli narakvici pak ja rakuvas,ednostavno baratanje,ne poti ma milion sitnici koi ja pravat toa sto e .Edino sto gresiv so ja zemav svetecot..imav poubav izbor od shurefire ,ama koga vjasas taka e .Da ne bidam pogresno svaten,za ribarska rabota Petzl e dovolen i predovolen ,ama koj saka vrven kvalitet i lampa za cel zivot . . . shurefire e prav izbor .
Vcera nojc na ribolov ja nosev onaa od drugar mi koja ja spomenav vo druga tema ,mrak lamba ,ce ja zemam i jas za mene ,isto kvalitet i ednostavno vklucuvanje i baratanje ... a ne mnogu pari :D https://www.ledtorchshop.com.au/product ... umen-model
Partnerot ja ima ovaa lamba i bash me interesira za shto e mrak.Osven shto ima jako svetlo koe na krapdziite ne im treba sve ostanato minus
Koga e rasiren snopot imas den pred sebe,ama bukvalno den... koga e fokusiran svete u PM daleku isto den.regulatorot na jacina e odlicno smislen,dugmeto za fokusiranje isto taka lesno se potrefufa vo temnica,lesna e perduv ... odlicno balansira tezinata na glava , kvalitetni materijali.sto treba povejce Jane ? Pa ne se samo krapciite ribari ima i drugi .Mene licno mi e odlicna kombinacija,vo divina nojce na voda sleguva se i sesto...ubavo e da mozes na vreme da vides preku reka dali e meca ,svinja .elen ili sto li :D
Ponataka.cesto nojce se dvizime i nekolku kilometri po kozji patcinja pokraj reka.pa pregazuvanje na reka ,svetloto mene licno mi e mnogu potrebno i vazno,da ne me zaebe koga najmnogu mi treba . .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lampa
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 15, 2012 5:02 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
seto toa go imash so petzl xp 2 i razlikata shto ja kazuvash odma ke ti ja kazam.DUplo do troduplo potrajni baterii(mnogu bitna rabota koga sum vo vukojebina 4-5 den),duplo pogolem zivoten vek na leddiodite,mnogu polesna nego led lenserot,mozam da spijam so nejze i da ripnam na najmal zvuk so nea na glava.Led lenserot nemozesh zoshto pozadi mu e baterijata.Kablinaj koi vo sekoe vreme mozat da se prekrshat i da nemash dovod na energija.Crveno ugasito svetlo koe e testirano i 10 pati pomalku privlekuva komarci i drugi bubacki.

Mislam deka nema potreba poveke razliki da pishuvam.Kako preku edna godina gi imame i dvete i ideme na ribolov dvajcata zaedno mozam slobodno da kazam 5 pati poveke petzl nego led lenser.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum